
Гетманцев у своєму Телеграм-каналі розповів, в якому стані зараз (після передачі військового ПДФО) місцеві бюджети:
Проти січня - квітня 2023 року доходи щодо загального фонду (без трансфертів) зросли на 27% (+29,2 млрд грн). Це у співставних показниках, тобто з урахуванням передачі військового ПДФО. Якщо рахувати із військовим ПДФО, який перші три квартали 2023 року сплачувався до місцевих бюджетів, то такі доходи скоротились на 2,7% (на 3,8 млрд грн).
- Втрати від військового ПДФО є нерівномірними. Найбільшими вони очікувано є для прифронтових регіонів. Утім, у Полтавській, Київській областях та м. Києві доходи зросли навіть якщо порівнювати із базою за 2023 рік, що включає військовий ПДФО.
- Бюджет міста Києва залишається лідером за приростом доходів, які зросли на 43% проти перших 4 місяців 2023 року у співставних показниках (і на 30%, якщо рахувати із військовим ПДФО).
- Частково втрати від військового ПДФО мають бути компенсовані за рахунок збільшення трансфертів. За 4 місяці 2024 року (рік до року) трансферти зросли на 13% (+6,8 млрд грн). Основні трансферти перераховані повністю або майже повністю від плану на 4 місяці (базова і додаткова дотація на 100%, освітня – на 99,7%).
- Річний план доходів по загальному фонду (без трансфертів) у січні – квітні 2024 року виконано на 36,6% (норма – у розрахунку на 4 місяці 33,3%). Отже, план перевиконувався.
- На 1 травня 2024 року залишок коштів на рахунках місцевих бюджетів і бюджетних установ становив 155,6 млрд грн. З початку року він збільшився на 38% (+ 43 млрд грн).
Отже, передача військового ПДФО з місцевих до держбюджету, яка була вимушеним кроком для підтримки сектору безпеки і оборони, звісно, вплинула на місцеві бюджети. У фокусі уваги мають бути насамперед територіальні громади у прифронтових регіонах, які у відносних показниках втратили найбільше. Частково ці втрати компенсуються за рахунок додаткової дотації «постраждалим» від такого рішення обласним бюджетам і ОТГ. А загалом фінансовий стан місцевих бюджетів залишається стійким, свідченням чого є перевиконання плану щодо доходів і значне зростання залишку коштів.