Коментар до листа ДФСУ від 21.08.2018 р. №3624/6/99-99-15-03-02-15/ІПК
Які договори вважаються довгостроковими для оподаткування ПДВ?
Податківці нагадали, що відповідно до п. 187.9 ПКУ датою виникнення податкових зобов'язань виконавця довгострокових договорів (контрактів) є дата фактичної передачі виконавцем результатів робіт за такими договорами (контрактами).
Для цілей цього пункту довгостроковий договір (контракт) - це будь-який договір на виготовлення товарів, виконання робіт, надання послуг з довготривалим (більше одного року) технологічним циклом виробництва та якщо договорами, які укладені на виробництво таких товарів, виконання робіт, надання послуг, не передбачено поетапного їх здавання.
І ось це «більше одного року» напряму впливає на оподаткування зазначених робіт та послуг. При цьому, як очевидно з коментованого листа, податківці дивляться насамперед не на загальний строк дії такого договору або період виконання робіт, надання послуг, визначений таким договором, а на те, з якою періодичністю складаються первинні документи про приймання-передачу цих робіт або послуг (навіть, якщо вони складаються на частину робіт, передбачених договором).
Коли виникають ПЗ та ПК за довгостроковим договором?
ДФСУ зазначає, що датою віднесення сум до податкового кредиту замовника з договорів (контрактів), визначених довгостроковими, є дата фактичного отримання замовником результатів робіт (оформлених актами виконаних робіт) за такими договорами (контрактами).
Тобто із зазначеного вище бачимо, що за довгостроковими договорами дата виникнення ПЗ та ПК – це дата оформлення акта чи іншого первинного документу з приймання-передачі результату робіт чи наданих послуг.
Тому, якщо ваш підрядник виконує роботи понад один рік (це зазначено в договорі підряду і в самому акті) та передає їх результат після повного завершення, ПЗ та ПК виникають датою складання такого акту. Звісно, що ПЗ у підрядника-платника ПДВ виникає автоматично, а ось ПК у замовника-платника ПДВ виникає лише на підставі зареєстрованої підрядником в ЄРПН податкової накладної.
А ось, якщо сторонами договору виконується щомісячне складання акту виконаних робіт, то підрядник, згідно з роз’ясненням, наведеним у коментованому листі, формує ПЗ за такими операціями за правилом "першої події" (п. 187.1 ПКУ). Те саме стосується і замовника, який формує ПК за такими операціями на підставі податкової накладної, зареєстрованої в ЄРПН.