• Посилання скопійовано

Займаєтесь постачанням програмної продукції: що з ПДВ?

Податківці розповіли, коли при постачанні програмної продукції у постачальника виникає право на пільгу з ПДВ

Займаєтесь постачанням програмної продукції: що з ПДВ?

«Вісник. Офіційно про податки»

З початку цього року операції з програмною продукцією, плата за які не вважається роялті, як і операції з постачання програмної продукції, звільнено від оподаткування ПДВ. Крім того, зазнав змін і сам перелік програмної продукції для застосування ПДВ-пільги, наведений у п. 26-1 підрозділу 2 розділу XX ПКУ.

Зокрема, для цілей цього пункту до програмної продукції віднесено:

  • результат комп’ютерного програмування у вигляді операційної системи, системної, прикладної, розважальної та/або навчальної комп’ютерної програми (їх компонентів), а також у вигляді інтернет-сайтів та/або онлайн-сервісів  та доступу до них;
  • примірники (копії, екземпляри) комп’ютерних програм, їх частин, компонентів у матеріальній та/або електронній формі, у тому числі у формі коду (кодів) та/або посилань для завантаження комп’ютерної програми та/або їх  частин, компонентів у формі коду (кодів) для активації комп’ютерної програми чи в іншій формі.

Як свідчить опублікований лист від 11.09.2018 р. №3957/6/99-99-15-03-02-15/ІПК, ДФС наполягає, що у разі коли у договорі під наданням доступу до програмної продукції передбачено лише право на пошук, обробку та отримання інформації та інші аналогічні дії без фактичного постачання програмної продукції чи її копії, то підстави для застосування ПДВ-пільги відсутні.

Тобто порядок оподаткування залежить від того, як розцінюються такі операції за умовами цивільно-правового договору: як операції з постачання програмної продукції або як операції з надання послуг.

Проте, на думку експерта, внаслідок такого розмежування операцій, враховуючи ризики донарахування ПДВ та невизначеність у податковому законодавстві з цього питання, постачальники програмної продукції можуть не скористатися зазначеною пільгою.

Наразі за повідомленням на сайті Мінфіну створено робочу групу для напрацювання позицій щодо оподаткування ПДВ операцій з постачання програмної продукції. Узагальнені позиції будуть представлені на розгляд Експертної Ради у IV кварталі 2018 р.

 

Постачання програмної продукції: існує ризик донарахувань

Аналізуючи вищенаведену податкову консультацію, приходимо до висновку, що позиція ДФС з цього питання зводиться до такого:

у разі якщо за умовами цивільно-правового договору надається доступ до програмної продукції, у тому числі онлайн-сервісу, та скориставшись таким доступом платник отримує програмну продукцію (її копію) або право на використання програмної продукції, то для цілей оподаткування ПДВ операція з надання доступу до інтернет-сайтів та/або онлайн-сервісів (інтернет-платформи) розцінюється як операція з постачання програмної продукції або операція з надання права на використання програмної продукції та не підлягає оподаткуванню ПДВ відповідно до п. 26-1 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ або пп. 196.1.6 ПКУ (залежно від умов постачання програмної продукції, визначених у цивільно-правовому договорі);

у разі якщо згідно з умовами цивільно-правового договору під наданням доступу до програмної продукції розуміється виключно надання права на пошук, обробку і отримання інформації та інші аналогічні дії, що здійснюються за допомогою такої програмної продукції, без фактичного постачання покупцю програмної продукції, то операція з надання такого доступу розцінюється як операція з надання послуг із пошуку, обробки, отримання інформації та інших аналогічних дій, яка підлягає оподаткуванню.

Примітно, що Довідник умовних кодів товарів, що відсутні в УКТ ЗЕД, який використовується платниками ПДВ при складанні податкових накладних відповідно до ст. 201 ПКУ, визначає «програмну продукцію» як товар (умовний код 00502).

Таким чином, процедура звільнення від оподаткування ПДВ, визначена п. 26-1 підрозділу 2 розділу XX ПКУ, поширюється на операції із постачання програмної продукції як товару.

При цьому, як свідчить зазначена консультація, ДФС може кваліфікувати певні операції із постачання програмної продукції як постачання послуг, пов’язаних із програмною продукцією, що підлягають оподаткуванню ПДВ на загальних підставах за ставкою 20% (у цьому випадку — надання доступу до програмної продукції, і це попри те, що у п. 26-1 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ доступ до інтернет-сайтів та онлайн-сервісів віднесено до програмної продукції в цілях звільнення від ПДВ).

Відсутність однозначної позиції щодо оподаткування вищезазначених операцій може призвести до не­однакового застосування норм законодавства. А отже, постачальники програмної продукції, враховуючи ризики донарахування ПДВ, можуть не скористатися наданою пільгою.

Роман Шахматенко, керуючий партнер юридичної компанії

***

Читайте також:

Джерело: Вісник. Офіційно про податки

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «ПДВ»