За результатами моніторингу витрат на харчування, яке здійснює Міністерство сільського господарства США, Україна посідає 93 місце даного рейтингу. Зокрема, українці витрачають на харчі 42,2% своїх сукупних витрат (в середньому 858 доларів США на рік). Гірша ситуація лише в Уганді (частка витрат на харчування – 44,2 %), Казахстані (44,9 %), Анголі (48,6 %), Бангладеші (53,5 %) та Нігерії (59,0 %).
У країнах-сусідах України цей показник є значно меншим. Наприклад, у Польщі, Словаччині, Угорщині, Туреччині витрати на харчування знаходяться в діапазоні 16-25%, у Білорусії, Грузії, Росії – в межах 30%.
За даними Держстату, за 9 місяців 2019 року одне домогосподарство в Україні на продовольчі товари витрачало 49,5% від своїх сукупних витрат. Таким чином, реальні доходи для більшості населення України змушують витрачати майже всі кошти на найнеобхідніші товари і послуги, перш за все на продукти харчування, і не дозволяють робити заощадження.
Для здешевлення вартості продуктів харчування країни Європейського Союзу застосовують знижені ставки ПДВ. Цим шляхом пропонують піти й Україні.
Так, 6 квітня 2020 року колектив нардепів з партії "За майбутнє" зареєстрували у ВРУ проект Закону №3305 "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо здешевлення вартості продуктів харчування".
Ним пропонується внести зміни до пп. "в" п. 193.1 ПКУ, в якому передбачити запровадження зниженої ставки ПДВ у розмірі 7% за операціям з постачання на митній території України та ввезення на митну територію України продуктів харчування, що входять до складу наборів продуктів харчування, наборів непродовольчих товарів та наборів послуг для основних соціальних і демографічних груп населення, який формується в порядку, визначеному Законом "Про прожитковий мінімум".
Станом на цей час постановою КМУ від 11.10.2016 р. №780 визначений конкретний набір продуктів харчування для основних соціальних і демографічних груп населення.
На думку законотворців, прийняття законопроекту дозволить орієнтовно на 10% здешевити вартість соціально значущих продуктів харчування, збільшити купівельну спроможність населення, знизити рівень бідності в Україні, ліквідувати диспропорції вартості продуктів харчування у порівнянні з країнами-сусідами.
У разі прийняття цей Закон набере чинності з дня опублікування та буде введений в дію з першого числа другого місяця, що настає за місяцем набрання ним чинності.