Коментар до ІПК від 08.07.2020 р. №2761/6/99-00-05-06-02-06/ІПК
Нагадаємо, що згідно пп. 197.1.25 ПКУ від оподаткування ПДВ звільняються, зокрема, операції з постачання (передплати) та доставки періодичних видань друкованих засобів масової інформації (крім видань еротичного характеру) вітчизняного виробництва, підготовлення (літературне, наукове і технічне редагування, коригування, дизайн та верстка), виготовлення (друк на папері чи запис на електронному носієві), розповсюдження книжок, у тому числі електронного контенту (крім видань еротичного характеру) та дитячих книжкових видань, вітчизняного виробництва, учнівських зошитів, підручників та навчальних посібників, словників українсько-іноземної або іноземно-української мови вітчизняного виробництва на митній території України.
При цьому, як роз’яснює ДПСУ у ІПК від 08.07.2020 р. №2761/6/99-00-05-06-02-06/ІПК облік ПДВ у такого платника податку здійснюється за наступними правилами:
- при здійсненні операцій придбання товарів/послуг, що використовуються для виготовлення газет, суми ПДВ підлягають включенню до складу податкового кредиту (за умови, що постачальником зареєстровано ПН);
- в той же час такий платник податку повинен відповідно до п. 198.5 ПКУ на дату їх придбання здійснити нарахування податкових зобов'язань з ПДВ за основною ставкою виходячи з вартості придбання таких товарів/послуг та скласти податкову накладну і зареєструвати її в ЄРПН.
Водночас, податківці зауважили, що у разі повернення постачальнику нереалізованого тиражу газет і подальшого його визнання макулатурою обов’язку додатково нарахувати податкові зобов'язання згідно з п. 198.5 ПКУ у постачальника не виникає, оскільки такі податкові зобов'язання вже повинні були бути нараховані на дату придбання товарів/послуг, що використані на виготовлення газет.
Тобто платник податку на дату повернення йому нереалізованого тиражу складає РК (якщо покупець – платник ПДВ, то такий РК реєструється ним) до ПН, що була складена на постачання газет.
Операція ж із списання таких газет постачальником з наступним оприбуткуванням їх як макулатури не призводить до податкових наслідків з ПДВ і необхідності нараховувати ПЗ з ПДВ за п. 198.5 ПКУ.
Оподаткування ПДВ подальшого постачання макулатури
В свою чергу, подальше постачання макулатури також є звільненою від ПДВ операцією (п. 23 підрозділу 2 розділу XX ПКУ). Отже, при подальшому постачанні макулатури постачальник складає в установленому порядку податкову накладну щодо відвантаження таких товарів з поміткою «Без ПДВ», яка підлягає обов'язковій реєстрації в ЄРПН. За такими операціями податкові зобов'язання з ПДВ не визначаються і до бюджету не сплачуються. Проте вони повинні бути відображені у Декларації з ПДВ (у рядку 2.2 та Таблиці 2 Додатку 6). Про це ми писали тут.
***
Читайте також: