31 травня 2021 року у ВРУ зареєстровано законопроєкт №5590 "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо зменшення ставки податку на додану вартість для сфери ресторанного господарства та надання кейтерингових послуг". Авторами його є кілька десятків нардепів зі "Слуга народу".
Текст законопроєкта можна завантажити тут, а порівняльну таблицю ось тут.
У разі прийняття цей Закон набере чинності з дня його опублікування.
Чому виникла така ініціатива?
Як зазначено у пояснювальній записці, у зв’язку зі ситуацією, яка виникла в країні через COVID-19 та введення карантинних обмежень, бізнес у сфері ресторанного господарства несе величезні втрати. А ресторанний бізнес є одним з базових в економіці держави та стратегічно важливим, створює робочі місця, а також потоки грошових коштів.
Зважаючи на те, що ресторанне господарство належить до «сектору сервісу», який становить великий % ВПП в Україні, залишились не тільки без належної державної підтримки, а й змушені сплачувати ПДВ за високими ставками на внутрішньому ринку.
Застосування високої ставки ПДВ у розмірі 20% з реалізації ресторанної та кейтерингової діяльності в період пандемії призводить до нерентабельності та закриття ресторанів, закладів харчування.
На думку законотворців, зниження ставки ПДВ забезпечить не тільки прозоре 100-відсоткове виконання бюджету в частині податкових надходжень, а й дозволить контролювати динаміку ВВП.
Що пропонується?
Законопроєктом, зокрема, пропонується викласти у новій редакції п. 193.1 ПКУ. Відповідно встановити ним ставки ПДВ від бази оподаткування в таких розмірах:
- 20 відсотків;
- 0 відсотків;
- 7 відсотків по операціях з:
- постачання на митній території України та ввезення на митну територію України лікарських засобів, дозволених для виробництва і застосування в Україні та внесених до Державного реєстру лікарських засобів, а також медичних виробів за переліком, затвердженим Кабінетом Міністрів України;
- постачання на митній території України та ввезення на митну територію України лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання, дозволених для застосування у межах клінічних випробувань, дозвіл на проведення яких надано центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров’я;
- постачання послуг, пов’язаних зі сферами ресторанного господарства, основних та додаткових кейтерингових послуг.
Тобто законопроєкт передбачає зменшення ставки ПДВ для сфери ресторанного господарства та надання кейтерингових послуг з 20% до 7%.