• Посилання скопійовано

Бізнес просить відкрити для платників реєстр заяв на бюджетне відшкодування з ПДВ

Бізнес звернувся до Президента з метою його сприяння поновленню Мінфіном функціонування Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування з ПДВ в повному обсязі

Бізнес просить відкрити для платників реєстр заяв на бюджетне відшкодування з ПДВ

Члени Коаліції Українська Рада Бізнесу звернулися листом до Президента України, Зеленського В.О.

Шановний Володимире Олександровичу!

Члени Коаліції Українська Рада Бізнесу, до складу якої входять 104 бізнес-асоціації різних галузей економіки, висловлюють Вам свою повагу і звертаються з таким:

Український бізнес щиро вітає курс Президента на знищення корупції в Україні, зокрема нещодавні системні кроки, спрямовані на мінімізацію цього явища. Представники бізнесу готові до співпраці в цьому напрямку, адже ефективна протидія корупції включає як запровадження ефективних антикорупційних інструментів, так і зміну поведінки громадян у частині толерування корупції.

Ключові підходи, які сприятимуть підвищенню рівня довіри до держави через ефективну роботу в основних антикорупційних напрямках, визначено Антикорупційною стратегією до 2025 року:

  • оптимізація функцій державних органів;
  • цифрова трансформація та доступ до відкритих даних;
  • запровадження зручних законних сервісів на противагу нелегальним та корупційним;
  • невідворотність відповідальності за порушення законодавства.

У контексті цих ключових антикорупційних напрямів однією з актуальних проблем, яка містить величезні корупційні ризики, є закритий від громадськості та бізнесу Реєстр заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість (далі – Реєстр відшкодування ПДВ).

Кілька років тому було реалізовано новий механізм відшкодування ПДВ та запущено в роботу публічний Реєстр відшкодування ПДВ. Цей механізм дозволив «зламати» багаторічні потужні корупційні схеми, створити рівні умови для всіх платників податків. Кожен бажаючий мав право зайти до реєстру та переглянути всю доступну інформацію щодо компаній та сум ПДВ, які їм відшкодовуються, а також впевнитись, що хронологія відшкодування здійснюється відповідно до вимог законодавства та нікого не «проштовхують» вперед у черзі на відшкодування.

Проте у травні 2022 вказаний Реєстр було вилучено з вільного доступу. Наразі цей Реєстр функціонує у напівзакритому режимі, коли для отримання відповідної інформації необхідно зазначити назву або індивідуальний податковий номер платника податку, який звернувся за відшкодуванням ПДВ.

Відповідно, тепер інформацію про те, які платники податку звернулися за бюджетним відшкодуванням, не оприлюднюють. Звичайний підприємець без наявності доступу до закритих джерел інформації не може вільно отримати інформацію, яка підлягає оприлюдненню відповідно до норм статті 200 Податкового кодексу України.

Такий підхід блокує можливість громадського контролю за відшкодуванням ПДВ та робить діяльність податкових органів непрозорою, позаяк не дозволяє пересвідчитись у виконанні приписів законодавства щодо дотримання хронологічного порядку відшкодування ПДВ відповідно до черговості внесення до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування. Все це створює плідний ґрунт для розквіту корупції та порушень законодавства, для боротьби з якими і було запроваджено норми щодо оприлюднення даних Реєстру.

Закликаємо Вас, як Президента та гаранта конституції України, посприяти поновленню Мінфіном функціонування Реєстру в повному обсязі та відповідно до вимог чинного законодавства, яке гарантує оприлюднення всієї вказаної у податковому кодексі інформації, тобто надання можливості кожній людині отримати інформацію про повний перелік платників податку, внесених до Реєстру, безпосередньо на офіційному вебсайті центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.

При цьому зазначаємо, що в цьому Реєстрі оприлюднюється лише інформація про суми бюджетного відшкодування, а не про товари і послуги, що вироблялися/надавалися відповідними платниками податків, строки проведення відповідних транзакцій, їх кількість або контрагентів. Тому їх оприлюднення може додатково свідчити лише про те, що відповідна юридична особа веде комерційну діяльність, що, відповідно, не може загрожувати інтересам національної безпеки.

Додатково пропонуємо окремою Постановою КМУ закрити інформацію про відшкодування ПДВ окремих підприємств оборонної, енергетичної, інших сфер, якщо КМУ вважатиме це доцільним. Але в такому випадку, після закінчення військового стану, вони зобов’язані надати обґрунтування щодо підстав включення відповідних компаній до такого «закритого» списку.

Ми переконані, що непрозорість, відродження корупції та інших порушень законодавства при відшкодуванні ПДВ безпосередньо загрожує національній безпеці, суперечить Європейському вибору та базовим цінностям правового суспільства, які зараз відстоюють Збройні сили України у війні з тоталітарним та корумпованим російським режимом.

З повагою Бізнес асоціації

Члени Української Ради Бізнесу

Джерело: Українська Рада Бізнесу

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «ПДВ»

  • Як розблокувати ПН/РК: правила і поради
    Враховуючи останні зміни щодо оскарження реєстрації ПН/РК в ЄРПН, варто нагадати про важливі моменти взаємодії з податковими органами та використання механізмів з розблокування, наведених у ПКУ, із зразками документів та порадами
    23.04.20242 1701
  • На яку суму БЕБ запобігло незаконному відшкодуванню ПДВ за І квартал?
    Загалом за І квартал 2024 року аналітики БЕБ надіслали 210 рекомендацій до державних органів та розпорядників державних коштів щодо недопущення втрат бюджетних коштів. Частина з них стосувалась незаконного відшкодування ПДВ на суму 575 млн грн
    22.04.202453
  • Як сплачувати штраф з ПДВ: з СЕА ПДВ чи з рахунку банку?
    Сплата до бюджету узгоджених ПЗ з ПДВ, задекларованих у поданій звітності з ПДВ, здійснюється з рахунку у СЕА ПДВ платника, а сплата штрафних санкцій – з рахунку у банку або небанківському надавачу платіжних послуг до відповідного бюджету
    22.04.2024203
  • Підприємство продає БПЛА: які наслідки з ПДВ?
    Підприємство виготовляє і продає дрони іншим суб’єктам господарювання. Складові запчастини придбаваються у вітчизняних постачальників. Як скористатися пільгою щодо звільнення від оподаткування ПДВ за пп. 5 п. 32 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ?
    22.04.202460
  • Чи обовʼязково мати витяг з Реєстру платників ПДВ?
    Ви зареєстровані платником ПДВ. Це означає, що дані про вас податківці внесли до Реєстру платників цього податку. Чи обовʼязково отримувати витяг з цього Реєстру?
    19.04.2024180