• Посилання скопійовано

Як поновлюється реєстрація платником ПДВ: судова практика

У разі поновлення реєстрації платником ПДВ через суд ДПС без звернення платника податку має зробити таке поновлення в Реєстрі платників ПДВ. Так само має бути відкрито новий рахунок в СЕА ПДВ із залишком на момент анулювання реєстрації

Як поновлюється реєстрація платником ПДВ: судова практика

Коментар до Постанови ВС від 09.08.2022 у справі №820/537/16

Справа, судове рішення у якій ми коментуємо, стосується анулювання реєстрації платника ПДВ. Проте нас у цій справі зацікавили не підстави для анулювання, а наслідки для підприємства та органу ДПС, якщо судовим рішенням реєстрація платником ПДВ поновлюється. 

Зокрема, чи має платник податків звертатись до податкового органу? Яка сума підлягає поверненню на рахунок СЕА ПДВ?

Так, суди першої та апеляційної інстанцій дійшли таких висновків:

  1. скасувати рішення ДПІ про анулювання реєстрації платника ПДВ та зобов’язати поновити дію реєстрації ПДВ з моменту його анулювання зі збереженням податкових показників у розмірі 12 232 879,74 грн на рахунку СЕА ПДВ;
  2. зобов’язати ДПІ надати необхідну інформацію щодо поновлення дії реєстрації платника ПДВ до Держказначейства, а також всі висновки та документи, необхідні для повернення коштів на новостворений рахунок СЕА ПДВ помилково та/або надміру зарахованих до бюджету коштів (ст. 43 ПКУ).

Втім, ВС не погодився з такими висновками та повернув справу на новий розгляд. Однак його висновки мають вкрай важливе значення для платників податків.

 

Наслідки прийняття рішення про анулювання платником ПДВ

Нагадаємо, що наслідком прийняття рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ є закриття рахунку у СЕА ПДВ, а залишок коштів на електронному рахунку платника перераховується до бюджету.

Відповідно до п. 5.10 Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженого наказом Мінфіну від 14.11.2014 №1130, підставою для внесення до Реєстру платників ПДВ змін щодо скасування анулювання реєстрації, що відбулось за ініціативою контролюючого органу, є, зокрема, рішення суду, яке набрало законної сили. Рішення із копіями відповідних документів надсилається до ДПСУ для внесення відповідних змін до Реєстру. 

За приписами пп. 2.3, 2.4 Положення формування та ведення Реєстру здійснює ДПСУ. І виключно ДПСУ належать повноваження щодо поновлення в Реєстрі платників ПДВ запису про реєстрацію платником цього податку. 

Таким чином, ВС вважає, що вчинення дій як щодо поновлення реєстрації платника ПДВ, так і відновлення показників в СЕА ПДВ, належить до повноважень ДПСУ, а не ДПІ, яка й прийняла рішення про анулювання.

 

Відновлення СЕА ПДВ без звернення платника 

Згідно з пп. 7, 8 Порядку №569 у разі анулювання реєстрації платника податку залишок коштів на його електронному рахунку перераховується до бюджету, а такий рахунок закривається.

У разі повторної реєстрації особи платником податку йому відкривають новий електронний рахунок.

Свого часу Порядок №569 було доповнено п. 7-1, який передбачає, що ДПС протягом трьох робочих днів, що настають за днем внесення контролюючим органом до реєстру платників податку змін щодо скасування (відміни) анулювання реєстрації платника податку, зокрема за рішенням суду, яке набрало законної сили, здійснює перерахунок суми (Сума Накл) такого платника за звітний (податковий) період, у якому відбулося анулювання реєстрації платника податку, яке скасоване (відмінене).

Такий перерахунок здійснюється ДПС шляхом перерахунку суми (Сума Накл) окремо за кожним її показником.

Отже, Верховний Суд зазначає, що у разі скасування рішення про анулювання реєстрації, якщо на дату скасування рішення про анулювання реєстрації в особи відсутня наступна (повторна) реєстрація, дата реєстрації платником ПДВ не змінюється, а платник має право на поновлення реєстраційного ліміту у СЕА ПДВ. При цьому, однозначно, ефективним способом захисту прав ТОВ є поновлення стану розрахунків у СЕА ПДВ, що передувало анулюванню реєстрації платника ПДВ, яке згодом судовим рішенням було визнано протиправним.

Водночас, відповідно до п. 27 Порядку №569, у разі анулювання реєстрації платника податку ПЗ визначаються на підставі податкової звітності з ПДВ за підсумками останнього звітного (податкового) періоду, визначеного п. 184.6 ПКУ. Залишок коштів на електронному рахунку платника податку після розрахунків з бюджетом за результатами останнього звітного (податкового) періоду перераховується до бюджету.

Якщо залишок коштів на електронному рахунку, який після анулювання реєстрації платника податку було перераховано до бюджету, перевищує суми узгоджених ПЗ з ПДВ за результатами останнього звітного (податкового) періоду, такі суми повертаються з бюджету в порядку, передбаченому ст. 43 ПКУ, за заявою платника податку.

При цьому ВС вважає, що згідно з приписами п. 200-1.8 ПКУ та п. 7 Порядку №569 одним із наслідків анулювання свідоцтва платника ПДВ є закриття відповідного електронного рахунку такого платника податку в СЕА ПДВ. Така вимога є імперативною та підлягає виконанню саме контролюючим органом.

Важливо! Установлення судом факту протиправності рішення ДПІ зумовлює виникнення потреби в обтяженні цього податкового органу обов’язком усунути всі спричинені його рішенням негативні юридичні наслідки та повернути платника податків у первинне правове становище, яке існувало до моменту прийняття цього рішення. Тому такий орган ДПС має вчинити дії з 

  • поновлення реєстрації госпсуб’єкта як платника ПДВ, 
  • поновлення дії договору про визнання електронних документів, 
  • поновлення функціонування рахунку в системі електронного адміністрування ПДВ, 
  • повернення коштів, перерахованих до бюджету з електронного рахунка,
  • відновлення даних рахунку в системі електронного адміністрування ПДВ. 

Тому ВС наголошує, що скасування рішення про анулювання свідоцтва платника ПДВ в судовому порядку спричиняє виникнення у контролюючого органу обов’язку із повернення платника податків у первинне правове становище, що охоплює собою не тільки вчинення дій із поновлення реєстрації суб’єкта господарювання як платника ПДВ, але, в тому числі, і відновлення даних рахунку в СЕА ПДВ з поверненням на рахунок коштів. 

Увага! Всі наведені вище дії мають бути вчинені контролюючим органом самостійно за наслідками отримання судового рішення про скасування рішення про анулювання свідоцтва платника ПДВ, без окремого звернення платника податків.

 

Поновленню підлягає залишок, а не сума реєстраційного ліміту

Водночас слід мати на увазі, що, на думку ВС, відсутні правові підстави вважати, що уся сума податку, на яку платник мав право зареєструвати ПН та РК в ЄРПН до прийняття рішення про анулювання свідоцтва платника ПДВ, підлягала зарахуванню до бюджету в порядку, визначеному п. 200-1.8 ПКУ та п. 7, 27 Порядку №569.

Адже відповідно до наведених норм права такому перерахуванню підлягає саме залишок коштів на рахунку в СЕА ПДВ, що за своїм змістом відповідає складнику формули Сума ПопРах (йдеться про загальну суму поповнення з поточного рахунка платника його електронного рахунка).

Щодо сум, які були зараховані до бюджету із закритого електронного рахунку, ВС зазначає, що такі суми, згідно з п. 43.4-1 ПКУ, підлягають поверненню на електронний рахунок платника в СЕА ПДВ шляхом вчинення саме контролюючим органом відповідних дій, спрямованих на їх повернення.

Враховуючи наведене, колегія суддів доходить висновку, що на виконання судового рішення про скасування рішення про анулювання свідоцтва платника ПДВ контролюючий орган зобов’язаний самостійно вчинити дії із повернення платника податків у становище, що існувало до винесення протиправного рішення про анулювання

Тож у цій справі ДПСУ має вчинити дії з: 

  • поновлення реєстрації госпсуб’єкта як платника ПДВ; 
  • відкриття нового електронного рахунка в СЕА ПДВ; 
  • відображення на такому рахунку попереднього залишку. Щоправда, з урахуванням обставин використання наданого платнику податків права із повернення з бюджету коштів, що перевищують суму узгоджених податкових зобов’язань, та наявності підстав для сплати узгоджених податкових зобов’язань. Тобто, наприклад, якщо підприємство до прийняття рішення з поновлення реєстрації платником ПДВ скористалося правом на повернення цих коштів або відбулося зарахування їх в рахунок сплати інших податків, то, звісно, що такі кошти вже на рахунку не зʼявляться. 

Автор: Канарьова Наталія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «ПДВ»