Податківці в ЗІР зазначають, що особливості застосування спрощеної системи оподаткування встановлені розд. XIV та підрозд. 8 і 10 розд. ХХ Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI (далі – ПКУ).
Пунктом 9 підрозд. 8 розд. ХХ ПКУ встановлено, що тимчасово, з 01 квітня 2022 року до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, положення розд. XIV «Спеціальні податкові режими» ПКУ застосовуються з урахуванням особливостей, визначених зазначеним пунктом.
Згідно з п.п 9.5 п. 9 підрозд. 8 розд. ХХ ПКУ платники єдиного податку третьої групи, які використовують особливості оподаткування, встановлені п. 9 підрозд. 8 розд. ХХ ПКУ, звільняються від обов’язку нарахування та сплати ПДВ за операціями з постачання товарів, робіт та послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, а також від подання податкової звітності з ПДВ, а їх реєстрація платником ПДВ є призупиненою.
Під призупиненням реєстрації платником ПДВ для цілей п. 9 підрозд. 8 розд. ХХ ПКУ розуміється, що для платників єдиного податку третьої групи, які використовують особливості оподаткування, встановлені п. 9 підрозд. 8 розд. ХХ ПКУ, призупиняються права та обов’язки, встановлені розд. V та підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ (у тому числі щодо формування податкового кредиту) на період використання особливостей оподаткування, встановлених п.п. 9 підрозд. 8 розд. ХХ ПКУ.
Операції, здійснені платником єдиного податку третьої групи, які використовують особливості оподаткування, встановлені п. 9 підрозд. 8 розд. ХХ ПКУ, вважаються такими, що не є об’єктом оподаткування ПДВ.
Для осіб, реєстрація яких платником ПДВ є призупиненою відповідно до цього пункту, обрахунок показників, визначених ст. 200 прим.1 ПКУ, призупиняється на період використання особливостей оподаткування, встановлених цим пунктом.
Не враховуються в обрахунку показника SНаклОтр суми ПДВ за отриманими платником ПДВ податковими накладними та/або розрахунками коригування до таких податкових накладних, зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних, що складені за операціями, дата виникнення податкових зобов’язань за якими припадає (припадала) на період, протягом якого платник податку застосовував спрощену систему оподаткування з урахуванням особливостей оподаткування, встановлених цим пунктом (п.п. 9.5 п. 9 підрозд 8 розд ХХ ПКУ).
- ІПН платника ПДВ зберігається, його реєстрація не анулюється;
- Ліміт реєстрації ПН «заморожується», тому він не змінюється від того, що на такого платника за його ІПН хтось зареєструє ПН/РК, перша подія за якими настала у період сплати ЄП за ставкою 2%;
- Всі операції, здійснені платником під час перебування на ЄП за ставкою 2%, вважаються такими, що не є об’єктом оподаткування ПДВ.
- для постачальника нічого не змінюється. Він складає та реєструє ПН/РК на такого покупця як на платника ПДВ. Внаслідок такої реєстрації у постачальника збільшуються ПЗ з ПДВ та зменшується ліміт реєстрації ПН;
- покупець бачить такі ПН/РК у себе в реєстрі операцій в розділі СЕА ПДВ Кабінету платника з типом операції «Реєстрацiя ПН - отриманої призупиненим (не коригує лiмiт)», і відповідно його ліміт не змінюється;
- всі такі придбання для покупця вважаються такими, що здійснені без ПДВ, він не має права на податковий кредит за ними.