• Посилання скопійовано

ОЗ використовується одночасно в оподаткованих і неоподаткованих операціях: облік ПДВ

Підприємство придбало ОЗ, що використовуватимуться як в оподатковуваних, так і в неоподатковуваних видах діяльності. Як обліковувати ПДВ за таким ОЗ?

ОЗ використовується одночасно в оподаткованих і неоподаткованих операціях: облік ПДВ

До первісної вартості ОЗ відносять, серед іншого, суми непрямих податків у зв’язку з придбанням (створенням) основних засобів (якщо вони не відшкодовуються підприємству) (п. 8 НП(С)БО 7).

У затвердженій наказом Мінфіну від 01.07.1997 №141 Інструкції з бухобліку ПДВ, яка втратила чинність ще з 09.08.2019, щодо наведеного запитання зазначалося таке (п. 11, 12 Інструкції).

Суму компенсуючого ПДВ за п. 198.5 і ст. 199 ПКУ відображають проведеннями:

  • Д-т 643 К-т 641 – нарахована сума ПДВ;
  • Д-т 15, 20, 92 тощо К-т 643 – зазначена сума ПДВ включена до первісної вартості ОЗ, запасів, послуг тощо.

Якщо надалі ця сума донараховується, то на підставі розрахунку коригування до податкової накладної роблять проведення:

  • Д-т 643 К-т 641 – донарахована сума ПДВ;
  • Д-т 949 К-т 643 – донарахована сума ПДВ списана до складу витрат.

Якщо надалі сума компенсуючого ПДВ зменшується, то на підставі розрахунку коригування до податкової накладної роблять проведення:

  • Д-т 641 К-т 643 – зменшена сума ПДВ;
  • Д-т 643 К-т 719 – сума зменшення списана до складу доходів.

Інструкція хоч і скасована, але, на наш погляд, норми Інструкції базувалися на нормах чинних НП(С)БО та Інструкції №2911. Тому і нині компенсуючий ПДВ за п. 198.5 і ст. 199 ПКУ слід відображати аналогічно.

1 Інструкція про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств і організацій, затверджена наказом Мінфіну від 30.11.1999 №291.

Якщо ПН на придбані ОЗ до моменту введення ОЗ в експлуатацію зареєстрована і компенсуючий ПДВ нараховується також до моменту введення ОЗ в експлуатацію, на наш погляд, компенсуючий ПДВ включають до складу первісної вартості ОЗ (Д-т 643 К-т 641; Д-т 15 К-т 643).

Якщо ж ПН на придбані ОЗ зареєстрована вже після введення ОЗ в експлуатацію, внаслідок чого і компенсуючий ПДВ нараховується після введення ОЗ в експлуатацію, то, на наш погляд, такий компенсуючий ПДВ включають до складу витрат (Д-т 643 К-т 641; Д-т 949 К-т 643).

Причина в тому, що первісна вартість ОЗ формується витратами, які пов’язані з придбанням ОЗ і понесені до моменту введення ОЗ в експлуатацію (п. 8 НП(С)БО 7). Якщо ПН не була зареєстрована до моменту введення ОЗ в експлуатацію, то на цей момент згідно з ПКУ підстав нараховувати компенсуючий ПДВ не було. Тобто витрат на сплату такого ПДВ не було. Такі витрати виникли вже після введення ОЗ в експлуатацію.

Але чітко в НП(С)БО та Інструкції №291 такі нюанси не прописані.

Рекомендуємо з цього питання звернутися до Мінфіну як до держоргану, що відповідає в Україні за методологію бухобліку (ч. 2 ст. 6 Закону про бухоблік).

Причому, на наш погляд, це не те питання, яке підприємство може розв’язати, обумовивши наказом керівника підприємства. Порядок бухобліку ПДВ не вирішується самостійно підприємством. Це питання визначається чинними НП(С)БО й Інструкцією №291. А якщо воно не має чіткого розв’язання, варто звернутися до Мінфіну.

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «ПДВ»