Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) вітає рішення Ради національної безпеки і оборони України (РНБО) «Про невідкладні заходи із забезпечення економічної безпеки на період дії правового режиму воєнного стану». Цим рішенням РНБО, зокрема, доручила Кабінету Міністрів провести аудит системи моніторингу ризиків і критеріїв для блокування податкових накладних та процедур і критеріїв їх розблокування.
НАЗК ще в грудні 2023 року повідомляло про наявну проблему у процедурі реєстрації податкових накладних. Тоді команда Національного агентства презентувала власне дослідження як комплексне вирішення питання, напрацьоване спільно з народними депутатами, представниками бізнес-спільноти, Ради бізнес-омбудсмена, Спілки українських підприємців, BRDO, Української ради бізнесу, Економічної експертної платформи, суддів, членів профільних громадських організацій тощо.
Національне агентство спрямувало рекомендації за результатами дослідження до Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики, Міністерства фінансів, Державної податкової служби України та Міністерства економіки та наголошує на необхідності впровадження ефективних антикорупційних запобіжників у цій сфері.
Нагадаємо, у дослідженні ідентифіковано низку корупційних ризиків. Це, зокрема:
- непрозора робота системи автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних / розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків (СМКОР) на користь «ручного режиму» регулювання;
- необґрунтоване зупинення реєстрації податкових накладних;
- неврахування таблиць даних платника ПДВ.
За підсумками широкого обговорення з представниками бізнесу та влади напрацьовано спільні рекомендації, зокрема для Міністерства фінансів України:
- здійснити аналіз ефективності роботи СМКОР за період 2017 - 2023 років з оприлюдненням таких результатів;
- розглянути можливість залучення до аналізу ефективності роботи СМКОР Міністерства цифрової трансформації України, зокрема для реінжинірингу бізнес-процесів;
- за результатами аналізу запропонувати шляхи вирішення виявлених проблем у діяльності СМКОР.
Сподіваємось, що при проведенні зазначеного аудиту Кабінет Міністрів візьме до уваги ідентифіковані корупційні ризики та рекомендації НАЗК, надані у дослідженні, а органи Державної податкової служби в подальшому належним чином забезпечать імплементацію наданих рекомендацій.
***
Читайте також: