• Посилання скопійовано

«Касовий» метод обліку ПДВ: на що звернути увагу платникам?

«Касовий метод» в обліку ПДВ при оплаті бюджетними коштами – чи справді застосовується? Відповідь на це запитання, а також посилання, де можна прочитати інші 9 цікавих фактів про ПДВ, в наступній новині

«Касовий» метод обліку ПДВ: на що звернути увагу платникам?

Практикуючий бухгалтер та податковий консультант Мар’яна Кавин у своєму податковому блозі розповідає про ТОП-10 цікавих фактів про ПДВ.

 

Цікавий факт про ПДВ №1/10

Мабуть, всі чули, що існує касовий метод в податковому обліку ПДВ.

Іноді можна почути таке висловлювання: «Якщо покупець оплачує бюджетними коштами – діє «касовий метод».

Але це помилкове твердження. Мар’яна Кавин пояснює:

Касовий метод – це коли дата нарахування ПЗ і відображення ПК виникають за грошима або отриманням/наданням інших видів компенсації (пп. 14.1.266 ПКУ).

А оплата бюджетними коштами – це про визнання ПДВ зобов’язання за «грошима».

Коли застосовується «касовий метод» :

1) Послуги ЖЕКу: постачання тепла, природного газу (крім скрапленого), послуг з його транспортування та/або розподілу, інших ЖКГ-послуг, нарахування плати за абонентське обслуговування): фізособам і бюджетним установам — неплатникам ПДВ, а також ЖЕКам, ОСББ та іншим платникам, які здійснюють збір коштів від таких покупців для подальшого їх перерахування постачальникам (п. 187.10 ПКУ)

2) Перше постачання житла  (об’єктів житлової нерухомості), неподільного житлового об’єкта незавершеного будівництва / майбутнього об’єкта житлової нерухомості (абз. 5 п. 187.1 ПКУ)

3) Тимчасово до 01.01.2026:

  • постачання, передача, розподіл електроенергії та/або тепла;
  • постачання вугілля та/або продуктів його збагачення;
  • централізоване водопостачання та водовідведення;
  • нарахування плати за абонентське обслуговування (п. 44 підр. 2 розд ХХ ПКУ)

4) За операціями з виконання підрядних будівельних робіт суб'єкти підприємницької діяльності (підрядники та субпідрядники) можуть !! (право, а не обов’язок) застосовувати касовий метод (абз. 4 п. 187.1 ПКУ)

ВАЖЛИВО: З початку застосування касового методу слід  проставляти відмітку в спеціальному полі «Відмітка про застосування касового методу податкового обліку» заключної частини декларації з ПДВ.

І зовсім інша картина, якщо йдеться про оплату бюджетними коштами!!

Якщо у договорі на постачання товару/послуг було визначено умову, що оплата за товар/послугу буде здійснено за рахунок бюджетних коштів з відповідного Казначейського рахунку, то в такому разі відповідно до п. 187.7 ПКУ дата визначення зобов’язання з ПДВ та відповідно дата складання ПН буде дата зарахування коштів. Тоді як ПДВ кредит відображають за загальним правилом «першої події».

Отже:

  1. якщо покупець оплачує бюджетними коштами – це не про «касовий метод»,  
  2. відповідно відмітку про застосування касового методу в Декларації з ПДВ не ставимо, адже касовий метод це про інше!
  3. якщо покупець оплачує бюджетними коштами – йдеться лише про визнання ПДВ-зобовязання «за датою оплати».

Автор: Брік Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «ПДВ»