
Який період зазначається у графі «Звітний (податковий) період, у якому виникло від’ємне значення» таблиці 1 додатка 2 (Д2) до податкової декларації з ПДВ, у разі збільшення залишку від’ємного значення за результатами перевірки контролюючого органу на підставі податкового повідомлення-рішення за формою «В3»?
Головне управління ДПС у Закарпатській області зазначає, що порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків визначено ст. 200 розд. V Податкового кодексу України (далі – ПКУ).
Відповідно до п. 200.1 ст. 200 розд. V ПКУ сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов’язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.
При від’ємному значенні суми, розрахованої згідно з п. 200.1 ст. 200 розд. V ПКУ, така сума, зокрема, підлягає бюджетному відшкодуванню за заявою платника у сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів / послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до п. 200 прим. 1.3 ст. 200 прим. 1 розд. V ПКУ на момент отримання контролюючим органом податкової декларації з податку на додану вартість (далі – податкова декларація), на відповідний рахунок платника податку в банку/небанківському надавачу платіжних послуг та/або у рахунок сплати грошових зобов’язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету (п.п. «б» п. 200.4 ст. 200 розд. V ПКУ).
Відповідно до пп. «в» п. 200.14 ст. 200 розд. V ПКУ, якщо за результатами камеральної або документальної перевірки контролюючий орган виявляє невідповідність суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, то такий орган у разі з’ясування за результатами проведення перевірок факту, за яким платник податку не має права на отримання бюджетного відшкодування, надсилає платнику податку податкове повідомлення-рішення, в якому зазначаються підстави відмови в наданні бюджетного відшкодування.
Згідно з п. 2 розд. II Порядку надіслання контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28.12.2015 №1204 (із змінами та доповненнями), у разі якщо за результатами перевірок виявлено відсутність права на отримання платником податку бюджетного відшкодування, то відповідний структурний підрозділ контролюючого органу складає податкове повідомлення-рішення за формою «В3».
Форму та Порядок заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість затверджено наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 №21, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 29.01.2016 за №159/28289, зі змінами (далі – Порядок №21).
Так, відповідно до пп. 5 п. 4 розд. V Порядку №21 у рядку 16.3 податкової декларації вказується сума збільшення / зменшення від’ємного значення, узгоджена за результатами перевірки контролюючого органу, у звітному (податковому) періоді, на який припадає день узгодження податкового повідомлення-рішення, враховуючи процедури адміністративного оскарження відповідно до ст. 56 розд. II Кодексу.
Слід зауважити, що у разі заповнення, зокрема, рядка 16.3 податкової декларації обов’язковим є заповнення у такій декларації таблиці «Збільшено / зменшено залишок від’ємного значення за результатами перевірки контролюючого органу на підставі податкового повідомлення-рішення та/або уточнюючих розрахунків».
При заповненні розділу III «Розрахунки за звітний період» податкової декларації здійснюється обрахунок різниці між сумою податкових зобов’язань за звітний (податковий) період (рядок 9 податкової декларації) та податкового кредиту (рядок 17 податкової декларації) (пп. 1, 2 п. 5 розд. V Порядку №21).
При цьому до складу податкового кредиту розділу II «Податковий кредит» податкової декларації включається, зокрема, сума збільшення / зменшення від’ємного значення, узгоджена за результатами перевірки контролюючого органу (значення рядка 16.3 податкової декларації за звітний (податковий) період, на який припадає день узгодження податкового повідомлення-рішення, враховуючи процедури адміністративного оскарження відповідно до ст. 56 розд. II Кодексу).
Таким чином, при розрахунку різниці між сумою податкового зобов’язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду враховується увесь обсяг податкового кредиту, зазначений у рядку 17 податкової декларації, до складу якого, зокрема, включається сума збільшення / зменшення від’ємного значення, узгоджена за результатами перевірки контролюючого органу.
Якщо в результаті розрахунку значення різниці між сумою податкових зобов’язань і податкового кредиту отримано від’ємне значення, то заповнюється рядок 19 податкової декларації (пп. 2 п. 5 розд. V Порядку №21).
У разі заповнення рядка 19 податкової декларації обов’язковим є подання додатка 2 «Розрахунок суми бюджетного відшкодування та суми від’ємного значення, яка зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (Д2)» (далі – додаток 2 (Д2)) (пп. 2 п. 5 розд. V Порядку №21).
У таблиці 1 додатка 2 (Д2) здійснюється повна деталізація (розшифровка) від’ємного значення, зазначеного у рядку 19 податкової декларації, зокрема у графах 2, 3 зазначається звітний (податковий) період (місяць та рік), у якому виникло від’ємне значення суми, розрахованої згідно з п. 200.1 ст. 200 розд. V ПКУ.
Таким чином, у разі збільшення суми від’ємного значення за результатами перевірки контролюючого органу на підставі узгодженого податкового повідомлення-рішення за формою «В3», яку включено до складу податкового кредиту та відображено зі знаком «+» у рядку 16.3 податкової декларації, у звітному (податковому) періоді, на який припадає день узгодження податкового повідомлення-рішення за формою «В3», у графі «Звітний (податковий) період, у якому виникло від’ємне значення» таблиці 1 додатка 2 (Д2) зазначається звітний (податковий) період (місяць, рік), у якому сформовано податковий кредит за таким узгодженим податковим повідомленням-рішенням.