• Посилання скопійовано

ПДВ та безоплатна передача товарів і послуг: що потрібно знати?

Якщо передача товарів/послуг здійснюється в межах оподатковуваної діяльності і її вартість включено до загальної ціни реалізованих товарів або послуг, така передача не вважається окремою операцією з постачання

ПДВ та безоплатна передача товарів і послуг: що потрібно знати?

Податкове законодавство України чітко визначає правила оподаткування операцій з безоплатної передачі товарів і послуг, зокрема у рамках маркетингових чи рекламних заходів. Здебільшого такі операції є об’єктом оподаткування податком на додану вартість (ПДВ), навіть якщо товари чи послуги не передаються за гроші.

Відповідно до пункту 185.1 та підпункту 14.1.191 Податкового кодексу України (ПКУ), об’єктом оподаткування ПДВ є будь-яка передача права розпоряджання товарами, включаючи дарування, обмін або інші форми безоплатної передачі. Це правило також поширюється на послуги.

Згідно з пунктом 188.1 ПКУ, база оподаткування визначається за договірною вартістю. Проте існують мінімальні межі, нижче яких базу оподаткування встановлювати не дозволено:

  • не нижче ніж ціна придбання — для куплених товарів/послуг;
  • не нижче ніж звичайна ціна — для самостійно виготовлених товарів/послуг;
  • не нижче ніж балансова вартість — для необоротних активів.

 

Ключові ситуації

Безоплатна передача як частина господарської діяльності

Якщо передача товарів/послуг здійснюється в межах оподатковуваної діяльності (наприклад, у рамках маркетингової акції) і її вартість включено до загальної ціни реалізованих товарів або послуг, така передача не вважається окремою операцією з постачання. У такому разі:

-  ПДВ не нараховується окремо;
- така передача визнається складовою вже оподаткованої господарської операції.

 

Окрема безоплатна передача

У разі якщо вартість товарів або послуг, переданих безоплатно, не враховується у складі оподатковуваних операцій, це вважається самостійною операцією з безоплатної передачі, яка підлягає оподаткуванню ПДВ у загальному порядку.

У такій ситуації платник податку зобов’язаний:

  • визначити базу оподаткування відповідно до п. 188.1 ПКУ;
  • скласти дві податкові накладні:
    • першу — на фактичну ціну постачання;
    • другу — на суму перевищення мінімально допустимої бази (ціни придбання або балансової вартості) над фактичною ціною передачі.

Таким чином, під час здійснення безоплатної передачі товарів або послуг платнику податків слід уважно аналізувати умови операції. Від правильного трактування залежить, чи виникає зобов’язання з нарахування ПДВ.

Зазначену інформацію розміщено у розділі «Запитання-відповіді з Бази знань» Загальнодоступного інформаційно-довідкового ресурсу (ЗІР). 

Джерело: ДПС по роботі з великими платниками податків

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «ПДВ»