
Головне управління ДПС у м. Києві інформує, що за операцією з продажу (реалізації) подарункового сертифіката покупцю податкові зобов'язання з ПДВ нараховуються за загальним правилом на дату тієї події, визначеної п. 187.1 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), що відбулася раніше ("перша подія") (або на дату передачі сертифіката покупцю, або на дату оплати покупцем такого сертифіката). При цьому база оподаткування ПДВ за такою операцією визначається відповідно до п. 188.1 ПКУ.
На дату виникнення податкових зобов'язань з ПДВ складається податкова накладна на покупця та реєструється в ЄРПН у встановлені ПКУ терміни. У податковій накладній зазначається код згідно з УКТ ЗЕД та номенклатура безпосередньо подарункового сертифіката.
Код УКТ ЗЕД для операцій з подарунковими сертифікатами буде:
- у разі можливості використання сертифіката на окрему групу товарів зазначається код такої групи, наприклад якщо сертифікат на косметичну продукцію, зазначається код «3304» (Косметичні препарати);
- або обрати умовний код «001220» з переліку умовних кодів товарів.
Передача товарів кінцевому споживачеві в обмін на такий подарунковий сертифікат для цілей оподаткування ПДВ буде "другою подією", яка не зумовлює податкових наслідків в частині визначення податкових зобов'язань з ПДВ.
Водночас на дату фактичної передачі товару покупцю в обмін на подарунковий сертифікат ("друга подія") номенклатура та код товару згідно з УКТ ЗЕД, зазначені у вищевказаній податковій накладній, складеній на покупця, підлягають обов'язковому коригуванню шляхом складання розрахунку коригування до такої податкової накладної на зміну номенклатури.
У разі якщо вартість товару, що оплачується подарунковим сертифікатом, перевищує вартість подарункового сертифіката, то різниця між вартістю такого товару та вартістю подарункового сертифіката, яка оплачується покупцем додатково, відображається у податковій накладній, яка складається на дату фактичного отримання товару з використанням подарункового сертифіката.
Якщо вартість товару, що оплачується подарунковим сертифікатом, менше вартості подарункового сертифіката, то різниця між вартістю такого товару та вартістю подарункового сертифіката покупцю не повертається, а тому вважається, що товар продано за вартістю, що дорівнює вартості подарункового сертифіката.
Щодо використання бонусів/балів при оплаті покупцем товарів/послуг.
Роздрібні підприємства здійснюють торгівлю на умовах публічного договору (ч. 1 ст. 633 Цивільного кодексу України (далі – ЦКУ)). Він зазвичай виконується у момент здійснення продажу й укладається в усній формі згідно з ч. 1 ст. 206 ЦКУ. Оскільки зміна ціни після виконання договору неможлива (ч. 3 ст. 632 ЦКУ), знижки за рахунок використання бонусів/балів на роздрібному підприємстві надаються у момент здійснення продажу.
Для утримання постійних клієнтів роздрібні торговельні підприємства досить часто розробляють різні програми лояльності. Серед них так звана бонусна програма. Вона працює таким чином. Спочатку товар оплачується за його повною вартістю – без надання знижки у момент продажу. При цьому з кожного придбання покупцю нараховуються бонуси на його картку лояльності, а накопичені таким чином бонуси він може витратити частково або повністю в рахунок наступного придбання. По суті бонус – це зобов’язання продавця надати покупцю знижку за умови, що він скористається своїм правом на її отримання.
У момент продажу товару, за придбання якого покупцю нараховуються бонуси, жодна знижка не надається. Тобто має місце звичайна операція реалізації товару за повною його вартістю. Отже, у бухобліку визнають доходи і нараховують податкові зобов'язання з ПДВ на всю суму реалізації товару.
Покупець при придбанні товару з нарахуванням бонусів набуває права купити в майбутньому товар зі знижкою за рахунок списання (анулювання) бонусів, накопичених на картці лояльності.
Щодо ПДВ-обліку зазначимо, що при зарахуванні бонусів на картку лояльності підстав для нарахування податкових зобов'язань немає.
Спосіб оподатковування ПДВ продажу товарів (послуг) з використанням покупцем бонусів залежить від того, як ці бонуси будуть відображені в первинних документах і в бухобліку. А якщо говорити про роздріб, то, відповідно, тут важливу роль відіграватиме, як ці бонуси (їх використання) зазначено в чеках РРО/ПРРО.
Якщо за первинними документами використання бонусу оформлюється як надання знижки (тобто на суму бонусу зменшується договірна вартість товару):
Наприклад, у чеку РРО зазначено:
- Товар х 1000,00 = 1000,00
- Знижка: 100,00
- Сума: 900,00
У такому разі ПДВ нараховується з договірної ціни за мінусом знижки, – тобто з тієї суми, яку сплатить покупець реальними грошима, а саме з суми 900 гривень. А сума ПДВ становитиме 150 гривень. У разі одночасного придбання декількох товарів з використанням бонусів їх вартість зменшується пропорційно.
Відповідно, і в бухобліку реалізація товару відображається як його реалізація зі знижкою. Тобто дохід відображається за вартістю, що дорівнює сумі коштів, сплачених безпосередньо покупцем.
У цьому випадку нарахована сума податкових зобов'язань з ПДВ не може бути нижчою від мінбази (при продажу придбаних товарів мінбазою є ціна їх придбання).
Якщо на суму бонусу просто зменшується сума до сплати (договірна ціна товару не зменшується):
Наприклад, у чеку РРО зазначено:
- Товар х 1000,00 = 1000,00
- Сума: 1000,00
- Готівка: 900,00 грн
- Бонус: 100,00 грн
У такому випадку базою ПДВ буде вся договірна вартість товару (сума коштів, сплачених безпосередньо покупцем + сума бонусів (перерахованих у грошове вираження), зарахованих в оплату вартості товарів). Тобто ПДВ у цьому випадку розраховується з суми 1000 гривень. Сума ПДВ становитиме 166,67 гривень.
У бухобліку, відповідно, в цьому випадку дохід відображається з усієї договірної вартості (1000 грн), тобто з вартості, що дорівнює сумі коштів, сплачених безпосередньо покупцем + суми бонусів (перерахованих у грошове вираження), зарахованих в оплату вартості товарів/послуг.
Підсумуємо:
- якщо при реалізації товарів (послуг) договірна вартість товарів (послуг) зменшується на суму бонусів (на суму бонусу надається знижка на товар (послуги), то ПДВ при продажу товарів (послуг) визначається виходячи з договірної вартості товарів (послуг) (тобто тільки на суму коштів, сплачених безпосередньо покупцем).
- якщо ж продажна ціна товарів (послуг) не зменшується, а бонуси зараховуються в рахунок оплати товарів (послуг), то ПДВ нараховується і на суму коштів, сплачених безпосередньо покупцем, і на суму, списану за рахунок бонусів.