Відповідаючи на запитання про особливості обліку збільшення капіталу, в тому числі з метою визначення оподатковуваного прибутку, податківці у листі від 01.04.2016 р. №7168/6/99-99-19-02-02-15 роз'яснили, що такі операції відображаються за встановленими правилами бухгалтерського обліку. Оскільки розділом ІІІ ПКУ не передбачено коригування фінансового результату за операціями, пов'язаними зі збільшенням капіталу, зокрема і за рахунок додаткових внесків, то платник податку не повинен збільшувати або зменшувати визначений у фінансовій звітності результат до оподаткування у разі такого збільшення капіталу.
Капітал підприємства може бути власним і позиковим. Власний капітал, своєю чергою, може бути виражений статутним капіталом, додатковим, резервним тощо. Залежно від того, який із видів капіталу збільшується, є особливості обліку такого збільшення, встановлені П(С)БО або МСФЗ. Наприклад, якщо йдеться про статутний капітал ТОВ, то його збільшення відбувається відповідно до вимог ч. 6 ст. 144 ЦКУ, а також ст. 16 і ст. 52 Закону України від 19.09.91 р. №1576-XII «Про господарські товариства». За рішенням загальних зборів учасників (засновників) вносяться зміни до статуту ТОВ, зокрема щодо його розміру. Таке збільшення відображається за кредитом субрахунку 401 «Статутний капітал» у кореспонденції з рахунком 46 «Неоплачений капітал».
Пункт 5 П(С)БО 15 встановлює виняток для збільшення капіталу за рахунок внесків учасників підприємства: таке збільшення активів не спричиняє визнання доходу.
Отже, унесені до статутного капіталу ТОВ вклади не враховуються у складі доходів підприємства при визначенні фінансового результату і, відповідно, не збільшують об'єкт оподаткування податком на прибуток. Такий окремий випадок збільшення капіталу податківці вже роз'яснювали в листі ДФСУ від 01.10.2015 р. №20828/6/99-99-19-02-02-15.
Також доволі частим випадком у господарській діяльності підприємства є збільшення додаткового капіталу. Це може відбуватися з абсолютно різних причин, відповідно рахунок 42 «Додатковий капітал» має п'ять різних субрахунків. Наприклад, якщо вклади учасників були зроблені в іноземній валюті, то до моменту повного погашення заборгованості таких учасників (внесення коштів в іноземній валюті для формування статутного фонду) за наявною заборгованістю учасників (за дебетом рахунку 46 «Неоплачений капітал») нараховуватимуться курсові різниці, оскільки така заборгованість є монетарною. Відповідно до вимог п. 8 П(С)БО 21, вони відображаються у складі додаткового капіталу на субрахунку 425 «Інший додатковий капітал». З огляду на зазначене курсові різниці, що виникають унаслідок перерахунку зобов'язань засновників під час формування статутного капіталу, не впливають на обсяги доходів і витрат. Такий окремий випадок збільшення капіталу податківці вже роз'яснювали в листі ГУ ДФС у м. Києві від 25.09.2015 р. №14781/10/26-15-15-03-11.