Коментар до ІПК ДПС від 20.08.2020 р. №3479/ІПК/99-00-05-05-02-06
Нагадаємо, що податковий облік ОЗ регулюється ст. 138 ПКУ (а те, що в податковому обліку вважається ОЗ, визначено пп. 14.1.138 ПКУ). Відповідно в податковому обліку ОЗ амортизуються до нуля. При цьому обов'язку списувати (ліквідувати) ОЗ в разі, якщо його залишкова вартість дорівнює нулю, немає.
Згідно з пп. 138.3.1 ПКУ розрахунок податкової амортизації ОЗ здійснюється відповідно до НП(C)БО або МСФЗ з урахуванням обмежень, встановлених пп. 138.3.2 – 138.3.4 ПКУ.
Зокрема, для розрахунку податкової амортизації визначається вартість основних засобів без урахування їх переоцінки (уцінки, дооцінки), проведеної відповідно до положень бухгалтерського обліку.
При цьому може виникнути ситуація, коли в бухгалтерському обліку дооцінені ОЗ продовжують амортизуватись в межах такої дооцінки (з віднесенням відповідної суми амортизації до складу витрат), а от у податковому обліку на такі ОЗ амортизація вже не нараховується.
У підприємства, яке застосовує податкові різниці, у зв'язку з такою амортизацією, виникнуть такі коригування:
- фінансовий результат до оподаткування збільшується на суму амортизації ОЗ, нарахованої в бухобліку;
- фінансовий результат до оподаткування зменшується на суму амортизації ОЗ, розрахованої в податковому обліку.
А якщо замортизовані ОЗ ремонтуються?
Слід зазначити, що в бухгалтерському обліку витрати на ремонт ОЗ потрапляють або до собівартості продукції/робіт/послуг, які були виготовлені/виконані/надані за допомогою таких ОЗ, або до поточних витрат підприємства. Тобто так чи інакше ці витрати зменшують фінансовий результат до оподаткування.
А що ж в податковому обліку? Податківці у ІПК від 20.08.2020 р. №3479/ІПК/99-00-05-05-02-06 зазначають, що ПКУ не передбачено різниць для коригування фінансового результату до оподаткування на суму витрат на ремонт ОЗ. Те саме стосується і тих ОЗ, у яких залишкова вартість в податковому обліку дорівнює нулю.
***
Читайте також: