Це – перший у цьому році (шістдесятий загалом і девʼятий під час війни) лист тематичної розсилки «Дебету-Кредиту», яка присвячена готівковим розрахункам та РРО. За майже два місяці, який минули з часу написання попереднього листа, з’явилося багато нового та цікавого. А саме:
- зазначимо, що ДПС оновила Державний реєстр РРО;
- дізнаємося, хто з ФОПів може працювати без РРО у 2023 році;
- розповімо, хто з працівників може проводити розрахунки на ПРРО;
- зʼясуємо, чи поширюється обмеження граничної суми готівки на розрахунки зі самозайнятою особою;
- підкреслимо, що влада планує повернути з 1 липня довоєнні правила застосування РРО.
Гарного вам читання!
***
Законопроєкт про скасування деяких податкових пільг – вже у ВРУ: що він змінить?
27 січня ми повідомляли про ухвалення Урядом законопроєкту щодо скасування з 1 липня 2023 року мораторію на перевірки ДПС та на фінштрафи за порушення норм ПКУ, а також незастосування штрафних санкцій за порушення порядку використання РРО/ПРРО.
31 січня відповідний законопроєкт №8401 зареєстрований Д. Шмигалем у ВРУ.
Метою його є виконання Україною зобов’язань у рамках Меморандуму про економічну та фінансову політику від 08.12.2022 р., відповідно до якого, поміж іншого, Україна взяла на себе зобов’язання якнайшвидшого відновлення довоєнного стану податкової політики. Про це все ми докладно зазначали ось тут.
ДПС оновила Державний реєстр РРО
ДПСУ наказом від 10.01.2023 р. №15 внесла зміни до наказу ДПС від 21.12.2020 р. №744 «Про затвердження Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій», а саме - затвердила у новій редакції Державний реєстр реєстраторів розрахункових операцій.
Переглянути новий реєстр РРО >>>
Оновлений Державний реєстр містить перелік РРО, дозволених до первинної реєстрації, а також первинна реєстрація яких заборонена, в кількості 229 моделей.
У попередньому реєстрі було 190 моделі, тобто збільшився реєстр на 39 моделей.
Хто з ФОПів може працювати без РРО у 2023 році
Ще з 01.01.2022 р. РРО/програмні РРО не застосовують платники єдиного податку першої групи (п. 296.10 ПКУ).
Також РРО/ПРРО не застосовують у разі оплати покупцем коштів виключно на поточний рахунок ФОПа, крім карткового, оскільки така операція не є розрахунковою. Тобто продавець надає покупцю повні банківські реквізити для здійснення оплати — поточний рахунок у форматі IBAN. При розрахунках в інший спосіб — готівкою, платіжною карткою тощо, застосування РРО/ПРРО є обов’язковим. Про це докладніше ми розповідали тут.
Хто з працівників може проводити розрахунки на ПРРО?
Одеські податківці підкреслили, що суб'єкт господарювання може проводити розрахункові операції на ПРРО самостійно або визначати уповноважених осіб (касирів).
Особа може здійснювати розрахункові операції на ПРРО з використанням електронного підпису такої особи/електронної печатки суб'єкта господарювання, на якого зареєстровано ПРРО, після внесення даних про сертифікати до Реєстру програмних РРО за умови дійсності відповідного сертифіката відкритого ключа.
Розрахункові операції на ПРРО можуть проводити лише ті особи, сертифікати електронних підписів та/або печаток яких внесені до Реєстру щодо такого ПРРО.
Чи поширюється обмеження граничної суми готівки на розрахунки зі самозайнятою особою?
Полтавські податківці зауважили, що якщо особа, яка здійснює незалежну професійну діяльність, не зареєстрована як фізична особа – підприємець, то на готівкові розрахунки з такою особою не поширюється обмеження в розмірі 10000 (десяти тисяч) гривень. Водночас на розрахунки з такою особою поширюється обмеження у розмірі 50000 (п’ятдесяти тисяч) гривень.
***
Наразі це все.
Більше новин на тему каси та РРО ви знайдете тут, а консультацій – ось тут.
До зустрічі!
Ваш «Дебет-Кредит»