Це – шостий цього року (сімдесят сьомий загалом і двадцять шостий під час війни) лист тематичної розсилки «Дебету-Кредиту», яка присвячена готівковим розрахункам та РРО. За більше ніж місяць, який минув з написання попередньої розсилки, зʼявилося достатньо новин на тему застосування РРО та правил роботи з готівкою. Зокрема:
- визначимося, чи потрібен РРО у разі торгівлі алкоголем або тютюновими виробами з безготівковою оплатою;
- поговоримо про форму розрахунків при оптовій торгівлі алкоголем за новими правилами;
- розкажемо про особливості відображення у розрахункових документах РРО/ПРРО інформації щодо оплати товарів частинами;
- зазначимо, чи буде штраф за нестворення Z-звіту через відключення світла;
- нагадаємо, хто зі СГ з 1 січня 2025 року має встановити платіжні термінали;
- повідомимо про оновлення версії ПРРО від ДПС.
Гарного вам читання!
Чи потрібен РРО в разі торгівлі алкоголем або тютюновими виробами з безготівковою оплатою?
Податківці у підкатегорії 109 «ЗІР»
зауважили, що суб’єкт господарювання при здійсненні роздрібної торгівлі алкогольними напоями (тютюновими виробами) у безготівковій формі (у тому числі шляхом переказу коштів із розрахункового рахунку на розрахунковий рахунок через установи банку) зобов’язаний застосовувати РРО та/або ПРРО. При цьому слід оборовʼязково видавати покупцю у паперовій та/або електронній формі фіскальний касовий чек, в якому буде зазначено форму оплати – безготівкова.
Форма розрахунків при оптовій торгівлі алкоголем: розʼяснення від ДПС
З 27 липня суб’єкти господарювання при здійсненні діяльності з оптової торгівлі спиртом етиловим, спиртовими дистилятами, біоетанолом, алкогольними напоями зобов’язані проводити розрахунки за такими операціями тільки у безготівковій формі. Такі правила стосуються й випадків, коли розрахунки проводяться з іншою особою після заміни сторони у зобов’язанні чи при виконанні обов’язку боржника третьою особою.
До того ж не вважається порушенням вимог непроведення розрахунків у зв’язку з припиненням зобов’язання з підстав, передбачених законом або договором між суб’єктами господарювання. Про це ми писали
тут.
Особливості відображення у розрахункових документах РРО/ПРРО інформації щодо оплати товарів частинами
У разі продажу товару з отриманням попередньої оплати «авансу», у тому числі відповідно до договору у письмовій формі, у першому чеку замість назви має бути зазначено, що це «аванс за ххх», де «ххх» – це назва або артикул товару та вказана саме та сума, яку було отримано від покупця.
А у платників ПДВ у чеках на отримання «авансу» має відображатись інформація щодо нарахування ПЗ з ПДВ саме на суму фактично отриманого авансу.
У чеку з номенклатурою, який є останнім у такому ланцюгу, відповідно до наведеного прикладу, мають відображатись лише ті зобов’язання зі сплати ПДВ, які виникають відповідно до залишку до сплати, в межах такого чеку.
У разі відпуску товару (послуги) без оплати або з частковою оплатою в чеку мають бути відображені зобов’язання зі сплати ПДВ на повну вартість товару (послуги) по чеку.
Чи буде штраф за нестворення Z-звіту через відключення світла: нагадування від ДПС
Податківці з Офісу великих платників
зауважили, що у разі нестворення (несвоєчасного створення) щоденних Z-звітів на РРО або ПРРО з причин потенційного/аварійного відключення електроенергії суб’єкти господарювання не нестимуть відповідальності. Але є умова - підтвердження такого факту належними доказами, зокрема інформацією, розміщеною на вебпорталах енергопостачальних компаній, про відключення електроенергії у відповідній місцевості чи неможливості її постачання через пошкодження енергетичних мереж тощо.
Хто зі СГ з 1 січня 2025 року має встановити платіжні термінали
ДПС
нагадала, що з 1 січня 2025 року платіжні термінали (POS-термінали) будуть необхідні торговцям у населених пунктах з населенням менше ніж 5 тис. жителів.
Але є винятки Так, запровадження з 1 січня 2025 року обов’язку відповідно до кількості населення не стосується торговців – фізосіб-”єдинників” І групи та торговців, які здійснюють торгівлю з використанням торгових автоматів, виїзну (виносну) торгівлю, продаж власноручно вирощеної або відгодованої продукції.
Ці особи повинні будуть встановити POS-термінали з 1 січня 2026 року, незалежно від кількості населення.
Оновлено версії ПРРО від ДПС: що нового?
Наприкінці липня ДПС
повідомила про проведене оновлення версії програмного забезпечення безоплатного ПРРО від ДПС для операційних систем Android та iOS.
В оновленій версії програмного забезпечення:
- додано можливість сканування штрихкоду марки акцизного податку;
- доопрацьовано режим пошуку одиниць виміру незалежно від застосування регістру (великих та малих літер);
- у довіднику одиниць виміру змінено код одиниці виміру «Доба» на «0174».
Наразі це все.
Більше новин на тему каси та РРО ви знайдете тут, а консультацій – ось тут.
До зустрічі!
Ваш «Дебет-Кредит»