Це – дев’ятий цього року (вісімдесятий загалом і двадцять дев’ятий під час війни) лист тематичної розсилки «Дебету-Кредиту», яка присвячена готівковим розрахункам та РРО. За більше ніж місяць, який минув з написання попередньої розсилки, зʼявилося достатньо новин на тему застосування РРО та правил роботи з готівкою. Зокрема:
- зʼясуємо, які дії продавця у разі продажу товарів з оплатою декількома платежами;
- наголосимо, що Мінфін вніс зміни до Положення про форму фіскального чека;
- дізнаємося, чи можуть «обмінники» працювати з ПРРО в режимі офлайн за відсутності зв’язку з сервером ДПС;
- підкреслимо, що ДПС виявлено мережу магазинів з видачею імітованих фіскальних чеків;
- розповімо, як СГ використовувати на одній господарській одиниці два ПРРО;
- повідомимо, що банкам надано право знижувати ліміти на перекази «з картки на картку».
Гарного вам читання!
Увага! Мінфін вніс зміни до Положення про форму фіскального чека
- Положення про форму та зміст розрахункових документів/електронних розрахункових документів (завантажити),
- Порядку подання звітності, пов’язаної із використанням книг обліку розрахункових операцій (розрахункових книжок),
- Інструкції щодо заповнення Звіту про використання книг обліку розрахункових операцій (розрахункових книжок) за формою №ЗВР-1.
Змінами передбачено:
- можливість зазначення у фіскальному касовому чеку спрощеної назви товару та використання для визначення групи товарів чи послуг Державного класифікатора продукції та послуг (ДК 016:2010);
- визначення ідентифікатора електронної марки акцизного податку/серійного номера електронної марки акцизного податку обов’язковим реквізитом розрахункового документа при роздрібній торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами та рідинами, що використовуються в електронних сигаретах;
- доповнення форм розрахункових документів реквізитами паспортного документа та інформацією, необхідною для контролю обсягів проданих тютюнових виробів та алкогольних напоїв (для магазинів безмитної торгівлі);
- визначення понять «платіжний термінал, з’єднаний з реєстратором розрахункових операцій/програмним реєстратором розрахункових операцій» та платіжний термінал, поєднаний з реєстратором розрахункових операцій/програмним реєстратором розрахункових операцій»;
- низку технічних правок з метою термінологічної узгодженості наказу Мінфіну від 21.01.2016 №13 з нормами іншого законодавства, зокрема законодавства у сфері платіжних послуг.
Банкам надано право знижувати ліміти на перекази «з картки на картку»
10 грудня ПриватБанк, Ощадбанк, Райффайзен Банк та Універсал Банк (найбільші банки-емітенти) та дві асоціації - НАБУ й АУБ
підписали Меморандум про забезпечення прозорості функціонування ринку платіжних послуг. Він стосується взаємодії банків та фінустанов із клієнтами – фізособами, ФОПами та ФОПами, як частиною групи пов’язаних компаній. Зокрема, заплановано здійснювати перекази клієнтів з врахуванням запровадженого у банку ризик-орієнтованого підходу.
За Меморандумом надавачі платіжних послуг зобов’язуються здійснювати перекази клієнтів з урахуванням упровадженого в банку ризик-орієнтованого підходу. Це означатиме, що банки не встановлюватимуть ліміти на операції клієнтів з підтвердженими джерелами доходів (зокрема, зарплатних клієнтів та інших клієнтів з підтвердженими доходами), а також волонтерів, ідентифікованих надавачем платіжних послуг згідно з вимогами
постанови НБУ від 24.02.2022 №18.
Якщо ж документально підтвердженого доходу немає, то банки зобов’язуються встановити ліміти (поширюватимуться на перекази за реквізитами IBAN) на операції:
- з 01.02.2025 – для клієнтів «високого» рівня ризику встановлювати ліміт в сумі до 50 тис. грн/міс;
- для клієнтів «середнього» та «низького» рівнів ризику – відповідно до лімітів та строків поетапної реалізації:
- з 01.02.2025 – в сумі до 150 тис. грн/міс;
- з 01.06.2025 – в сумі до 100 тис. грн/міс.
Ліміти не включатимуть операції з переказу коштів між двома рахунками, які клієнт відкрив в одному банку. За наявності документально підтверджених доходів клієнта, що перевищують установлений на дату ліміт, банки здійснюватимуть перекази в межах підтвердженого доходу.
Які дії продавця у разі продажу товарів з оплатою декількома платежами?
Харківські податківці
зазначили, що при продажу товарів з оплатою декількома платежами продавець повинен оформити і видати окремий фіскальний касовий чек на кожну частину розрахунку за умови прийняття готівки чи платіжних карток від покупця.
Зокрема, у ПРРО від ДПС користувачу надано можливість після виконання дії «Сформувати чек» обрати відповідний вид оплати за товар (послугу). У вікні «Умови оплати» користувач обирає вид оплати за товар (послугу): передоплата, чергова сплата, остаточний розрахунок.
Як СГ використовувати на одній господарській одиниці два ПРРО?
Харківські податківці
підкреслили, що ПРРО реєструється на окрему господарську одиницю, реквізити якої зазначаються у розрахунковому документі (чеку).
Використовувати два ПРРО можна почергово тільки одним касиром.
Для одночасного використання двох ПРРО суб’єкту господарювання, у тому числі фізичній особі - підприємцю – платнику єдиного податку – касиру необхідно реєструвати для кожної каси окремий ключ.
Чи можуть «обмінники» працювати з ПРРО в режимі офлайн за відсутності зв’язку з сервером ДПС?
Податківці у підкатегорії 109.20 ЗІР
зауважили, що суб’єкти господарювання, їхні представники, які здійснюють операції з торгівлі валютними цінностями у структурних підрозділах, не мають права працювати в режимі офлайн у разі відсутності зв’язку між ПРРО та фіскальним сервером контролюючого органу.
ДПС виявлено мережу магазинів з видачею імітованих фіскальних чеків
ДПС
проінформувала, що під час проведення фактичних перевірок виявлено окремих суб’єктів господарювання, що здійснювали діяльність в магазинах під одним брендом та мали зареєстровані ПРРО.
При цьому при продажу товарів, загальна вартість яких перевищувала 300 грн та за умови розрахунку готівкою, покупцям видавалися імітовані фіскальні чеки, які створювалися за допомогою спеціального програмного забезпечення, що забезпечувало функціонування ПРРО.
Слід зауважити, що такі розрахунки не були фіскалізовані в установленому законодавством порядку, проходили повз Систему обліку даних реєстраторів розрахункових операцій ДПС, що, своєю чергою, призводило до спотворення реальних обсягів розрахунків та заниження реального обсягу доходів таких суб’єктів господарювання.
Наразі це все.
Більше новин на тему каси та РРО ви знайдете тут, а консультацій – ось тут.
До зустрічі!
Ваш «Дебет-Кредит»