Це – вже сорок третій (і третій у 2021 році) лист тематичної розсилки «Дебету-Кредиту», яка присвячена виключно неприбутковим організаціям і установам. З моменту написання попереднього листа минув місяць, і нам є про що розповісти. А саме:
- визначимося, як можна отримати витяг з Реєстру неприбуткових;
- дізнаємося, чи слід подавати звіт про використання доходів у разі відсутності діяльності;
- з’ясуємо, чи втратить статус неприбутківця ОСББ у разі надання платних послуг з паркування авто;
- зупинимося на правилах звітування підприємства у разі набуття статусу неприбутківця посеред року.
Гарного вам читання!
***
Підприємство стало неприбутківцем посеред року: як звітувати?
У разі включення неприбуткової організації до Реєстру в середині кварталу звітного року така організація повинна подати до ДПС за місцем обліку:
- за період перебування на загальній системі оподаткування – декларацію з податку на прибуток за звітний період: квартал, півріччя, три квартали або рік (залежно від базового звітного (податкового) періоду, який використовується платником податку на прибуток) з показниками діяльності, обрахованими за період з першого календарного дня податкового (звітного) періоду до дати включення до Реєстру, та квартальну фінансову звітність за відповідний звітний період;
- за період перебування у Реєстрі – Звіт про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації за звітний рік із показниками діяльності, обрахованими за період з дати включення до Реєстру по останній календарний день податкового (звітного) року та річну фінансову звітність.
Про це ми писали тут.
Як отримати витяг з Реєстру неприбуткових?
Житомирські податківці нагадали, що на офіційному вебпорталі ДПС забезпечується відкритий доступ до відомостей Реєстру. З Реєстром можна ознайомитись у відкритій та приватній частині Електронного кабінету, розміщеного на офіційному вебпорталі ДПС.
Але відповідно до пп. 12-1 п. 12 Порядку неприбуткова організація може звернутися до контролюючого органу із запитом про отримання витягу з Реєстру.
За запитом неприбуткової організації контролюючий орган надає їй безоплатно протягом трьох робочих днів, що настають за днем отримання такого запиту, витяг з Реєстру за формою згідно з додатком 4. Він містить відомості про неприбуткову організацію, визначені пунктом 11 цього Порядку, або повідомлення про відсутність відомостей у Реєстрі за формою згідно з додатком 5.
Неприбуткова організація не вела діяльності: чи подавати звіт про використання доходів?
Дніпропетровські податківці наголосили, що згідно з абзацом 1 п. 49.2 ПКУ платник податків зобов’язаний за кожний встановлений ПКУ звітний період, в якому виникають об’єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог ПКУ подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є. Цей абзац застосовується до всіх платників податків, в тому числі платників, які перебувають на спрощеній системі оподаткування обліку та звітності.
На підставі цієї норми та інших норм ПКУ податківці вважають, що неприбуткові організації у разі наявності будь-яких показників, які підлягають декларуванню (в тому числі показників, які мають нульове значення або підлягають декларуванню у складі фінансової звітності, що подається разом зі Звітом), зобов’язані подавати Звіт та форми фінансової звітності у строки, передбачені п. 49.18 ПКУ, оскільки вона подається неприбутковими підприємствами, установами та організаціями як додаток до Звіту та є його невід’ємною частиною.
ОСББ надає платні послуги з паркування авто: які податкові наслідки?
ОСББ має право відповідно до законодавства та статуту об’єднання укладати договори, які належать до сфери його діяльності.
І навели два варіанти наслідків, до яких призведе ОСББ – неприбутківця надання платних послуг з паркування.
Надання платних послуг з використання паркінгу, що є у володінні іншого власника і не є спільним майном ОСББ, послуг з користування внутрішньобудинковою мережею електропостачання, поточного чи капітального ремонту такого паркінгу, обслуговування місць загального користування паркінгу, прибирання території парко-місць та інших послуг, не пов’язаних з утриманням багатоквартирного будинку та прибудинкової території, має характер підприємництва.
І для цього випадку податківці вирішили бути принциповими. Сказано в Законі №2866, що ОСББ – непідприємницьке, тож цю умову, на їхню думку, порушувати не можна. Відповідно здійснення ОСББ підприємницької діяльності спричиняє втрату статусу неприбуткової організації такого ОСББ з відповідним виключенням з Реєстру. Незважаючи на те, куди ОСББ планує витратити отримані доходи.
А ось якщо паркінг, який є невід’ємною частиною будинку, приймає участь у відшкодуванні (компенсації) витрат ОСББ на утримання прибудинкової території як споживач відповідних послуг, отримані доходи у вигляді такої компенсації, на думку податківців, не є підставою для виключення ОСББ з Реєстру.
Про це все ми писали у своєму коментарі до ІПК ДПС від 22.02.2021 р. №695/ІПК/99-00-21-02-02-06.
***
Наразі це все.
Більше новин щодо діяльності неприбуткових установ читайте тут, а консультацій – ось тут.
До зустрічі!
Ваш «Дебет-Кредит»