• Посилання скопійовано

«Неприбуткові організації» 05(77) | 09.07.2025 р.

Сімдесят сьомий лист тематичної розсилки «Дебету-Кредиту», яка присвячена виключно неприбутковим організаціям і установам

«Неприбуткові організації» 05(77) | 09.07.2025 р.
Це – вже сімдесят сьомий (пʼятий у 2025 році та двадцять сьомий під час війни) лист тематичної розсилки «Дебету-Кредиту», яка присвячена виключно неприбутковим організаціям і установам. З моменту написання попереднього листа минуло більше ніж місяць, і нам є про що розповісти. А саме:
  • розкажемо, як можна ознайомитися з актуальним Реєстром неприбутківців;
  • зауважимо, що громадські спілки планують скасувати;
  • дізнаємося, чому частина релігійних організацій не потрапила до Переліку критично важливих;
  • зʼясуємо, як відображати залишки гуманітарної допомоги у звіті про доходи;
  • розповімо, куди сплачувати ПДФО, ВЗ та звітувати з них у разі зміни місцезнаходження.
Гарного вам читання!

Як можна ознайомитися з актуальним Реєстром неприбутківців?

Рівненські податківці вказали, що з Реєстром можна ознайомитись у відкритій та приватній частині Електронного кабінету, розміщеного на вебпорталі ДПС.
Для перевірки даних щодо включення до Реєстру достатньо здійснити пошук за кодом ЄДРПОУ або найменуванням неприбуткової організації.

Громадські спілки планують скасувати: залишаться лише громадські організації!

4 липня 2025 року Комітет з питань правової політики рекомендував Верховній Раді прийняти у другому читанні та в цілому урядовий проєкт Закону №8084 про внесення змін до деяких законів України щодо унормування діяльності та державної реєстрації громадських організацій.
Проєктом пропонується:
  • встановити єдину організаційно-правову форму для громадських об’єднань – громадська організація та усунути норму щодо заборони членства у громадських організаціях юридичних осіб. Натомість таку організаційно-правову форму громадського об’єднання, як громадська спілка, пропонується виключити;
     
  • запровадження можливості здійснення діяльності громадських організацій на підставі модельного статуту;
     
  • пропонується відмовитись від поняття громадських організацій із всеукраїнським статусом. Водночас зберігається можливість існування таких організацій у деяких галузевих законах та уточнюються елементи їх статусу;
     
  • спрощення процедури реєстрації громадських організацій шляхом передачі відповідних функцій від територіальних органів Міністерства юстиції до виконавчих органів сільських, селищних та міських рад, Київської та Севастопольської міських, районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій, нотаріусів;
     
  • скорочення строку для проведення державної реєстрації з 3 днів до 24 годин тощо.

Чому частина релігійних організацій не потрапила до Переліку критично важливих?

Релігійним організаціям, що не увійшли до Переліку, насамперед потрібно посилену увагу приділити поданню зазначеної щорічної звітності. А також з’ясувати в ДПС України або її територіальних органах причини, з яких подану релігійними організаціями звітність та відомості про неприбутковість не було належним чином враховано.
У зв’язку з великою кількістю критично важливих релігійних організацій бронювання у ДЕСС відбуватиметься у два етапи:
  • на першому етапі бронюватимуться священнослужителі-керівники критично важливих релігійних організацій (від однієї релігійної організації – лише один священнослужитель–керівник, відомості про якого містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (ЄДР);
     
  • на другому – всі інші священнослужителі (не керівники), що працевлаштовані на посади священнослужителів у критично важливих релігійних організаціях, зазначених у Переліку.
Керівник критично важливої релігійної організації має самостійно перевірити наявність щодо нього актуальних відомостей у ЄДР. Про це ми писали тут.

Як відображати залишки гуманітарної допомоги у звіті про доходи?

Київські податківці нагадали, що у розділі І додатку ГД до Звіту відображається інформація щодо залишку нерозподіленої гуманітарної допомоги на початок звітного (податкового) року.
У разі отримання гуманітарної допомоги, то, зокрема, отримувач таку гуманітарну допомогу відображає: 
  • у графах 1 – 12 розділу ІІ «Отримано гуманітарну допомогу за звітний (податковий) рік» додатку ГД до Звіту. При цьому сумарне значення вартості отриманої гуманітарної допомоги, що відображається у графі 9 «Вартість гуманітарної допомоги», переноситься у рядок 1.6.2 ГД «гуманітарна допомога» основної частини Звіту;
     
  • у графах 1 – 9 розділу ІІІ «Розподілено гуманітарну допомогу за цільовим призначенням за звітний (податковий) рік» додатку ГД до Звіту із зазначенням, зокрема, найменування та кількості фактично розподіленої (використаної) гуманітарної допомоги тощо. Сумарне значення показників графи 8 «Вартість гуманітарної допомоги» переноситься до рядка 2.4.2 ГД «гуманітарна допомога» основної частини Звіту;
     
  • у графах 1 – 7 розділу ІV «Гуманітарна допомога, використана не за цільовим призначенням, за звітний (податковий) рік» додатку ГД до Звіту. Сумарне значення показників графи 7 переноситься у рядок 3.1 ГД основної частини Звіту. Зазначений розділ заповнюється у разі розподілу гуманітарної допомоги не за цільовим призначенням;
     
  • у графах 1 – 7 розділу V «Залишок нерозподіленої гуманітарної допомоги на кінець звітного (податкового) року» додатку ГД до Звіту. Значення показників розділу V додатку ГД до Звіту мають дорівнювати позитивному значенню відповідних граф цього розділу, розрахованих за формулою (розділ I + розділ II) - (розділ III + розділ IV). Зазначений розділ заповнюється у разі наявності залишку нерозподіленої гуманітарної допомоги на кінець звітного (податкового) року.

Неприбутківець змінив місцезнаходження: куди сплачувати ПДФО, ВЗ та звітувати з них?

Іванофранківські податківці зауважили, що  у разі зміни місцезнаходження, пов’язаного зі зміною адміністративного району, податкові агенти – особи, для яких установлені особливості державної реєстрації та відомості щодо яких не містяться в ЄДР (неприбуткові організації) сплачують податок на доходи фізичних осіб, військовий збір та подають Розрахунок за новим місцезнаходженням.

Наразі це все.
Більше новин щодо діяльності неприбуткових установ читайте тут, а консультацій – ось тут.

До зустрічі!
Ваш «Дебет-Кредит»

Автор: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Тематичні розсилки/Неприбуткові організації

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Неприбуткові організації»