Головна Усі новини Тематичні розсилки Єдиний податок

«Єдиний податок» №6(56) | 15.04.2020 р.

П'ятдесят шостий лист тематичної розсилки «Дебету-Кредиту», присвячений виключно спрощеній системі оподаткування

Це – вже шостий у 2020 році (і п’ятдесят шостий загалом) лист тематичної розсилки «Дебету-Кредиту», яка присвячена виключно спрощеній системі оподаткування.

З моменту написання попереднього листа минуло понад два тижні, тож нам є про що розповісти:

 

 • повідомимо, що місцевій владі дозволено зменшити ставки єдиного податку для І та ІІ груп на час карантину;
 • розповімо, що обсяг доходу для застосування РРО для «єдинників» планують збільшити до 4 млн грн;
 • поговоримо про нові ліміти доходів «єдинників» І-ІІІ груп;
 • зупинимося на видах доходів, які не оподатковуються єдиним податком;
 • дізнаємося, як розраховуються граничні суми лімітів для «єдинників» І-ІІІ груп у 2020 році.

Гарного Вам читання!

 

***

Місцевій владі дозволено зменшити ставки єдиного податку для І та ІІ груп на час карантину
Законом №540 надано право органам місцевого самоврядування у 2020 році приймати рішення про внесення змін до прийнятого рішення про встановлення місцевих податків та/або зборів на 2020 рік щодо зменшення ставок єдиного податку.

При цьому у 2020 році на рішення органів місцевого самоврядування про внесення змін до прийнятого рішення про встановлення місцевих податків та/або зборів щодо зменшення ставок єдиного податку не поширюється пп. 4.1.9 та п. 4.5пп. 12.3.4пп. 12.4.3 (в частині строку прийняття рішень) та п. 12.5 (в частині строку набрання чинності відповідними рішеннями).

Тобто у 2020 році до рішень органів місцевого самоврядування про внесення змін до прийнятого рішення про встановлення ставок єдиного податку щодо зменшення ставок цього податку вимоги щодо реалізації процедур, передбачених Законом «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» можуть не застосовуватися. Про це ми писали тут.

Станом на 15 квітня «єдинників» І та ІІ груп, яким заборонено проводити діяльність під час карантину, звільнено у Житомирській області до 30 квітня включно, а у Львівській області до 30 червня, але за зверненням до ДПС.

 

З 2 квітня – нові ліміти доходів для «єдинників» І-ІІІ груп
Законом №540 внесено зміни до п. 291.4 ПКУ. Він почав діяти з 2 квітня. Оскільки окремої дати набрання чинності щодо підвищення лімітів доходів для «єдинників» не встановлено Законом, то вони теж набирають чинності з 2 квітня 2020 року.

Отже, саме з 2 квітня обсяг доходу становить:

 • для І групи ЄП – 1 млн грн замість 300 тис. грн;

 • для фізосіб-«єдинників» ІІ групи – 5 млн грн замість 1,5 млн грн;

 • для фізосіб-«єдинників» та юрособ-«єдинників» ІІІ групи – 7 млн грн замість 5 млн грн.

Також цим же Законом передбачено внесення змін до Закону №129 щодо виключення норми збільшення доходу для ІІ групи з 1,5 млн до 2,5 млн грн. Про це ми писали тут та тут.

 

Як розраховуються граничні суми лімітів для «єдинників» І-ІІІ груп у 2020 році: роз’яснення від ДПС
Закон зворотної сили не має. Немає в Законі №540 й спеціальних норм про те, що збільшення обсягу доходів діє з початку 2020 року. На цьому наголошують й податківці в їхньому роз’ясненні. Зокрема, за позицією ДПС, у 2020 році:

 • старі розміри доходів діяли протягом 92-х з 366-ти календарних днів: з 1 січня по 1 квітня 2020 року (включно);

 • нові розміри доходів будуть діяти протягом 274 календарних днів: з 2 квітня по 31 грудня 2020 року.

Через це розмір доходу за весь 2020 рік буде меншим, ніж встановлено Законом № 540. 

Наприклад, для єдинників 3-ї групи розрахунок буде такий:

 • 5 000 000 ліміту * 92/366 календарних днів = 1 256 830,60 грн.

 • 7 000 000 ліміту * 274/366 календарних днів = 5 240 437,16 грн.

Отже, ліміт на весь 2020 рік становить: 6 497 267,76 грн, тобто менше ніж 7 000 000 грн. 

Для платників ЄП 1 і 2 групи ліміти відповідно становлять трохи більше ніж 824 тис. грн і 4 120 тис. грн. Про це ми зазначали у своїй новині на підставі Інформаційного листа №9.

 

Обсяг доходу для застосування РРО для «єдинників» планують збільшити до 4 млн грн: законопроект
6 квітня 2020 року у Верховній Раді зареєстровано законопроект №3309  щодо покращення умов ведення господарської діяльності, що здійснюється платниками єдиного податку. Його автором є нардеп О. Ковальов ("Слуга народу").

Проектом Закону пропонується внести зміни до ст. 296.10 ПКУ, а саме дозволити не застосовувати РРО платникам ЄП:

 • першої та другої груп;

 • третьої - четвертої груп (фізичні особи - підприємці) незалежно від обраного виду діяльності, обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 4 000 000 грн (зараз - 1 000 000 грн). У разі перевищення в календарному році обсягу доходу понад 4 000 000 грн  застосування РРО для такого платника єдиного податку буде обов’язковим.

Про це ми писали ось тут.

 

Які доходи «єдинників» не оподатковуються податком?
За повідомленням податківців з Київської області, до доходів «єдинників» не включаються:

 • суми податку на додану вартість;

 • суми фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, отриманої та поверненої протягом 12 календарних місяців з дня її отримання, та суми кредитів;

 • суми коштів цільового призначення, що надійшли від Пенсійного фонду та інших фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування, з бюджетів або державних цільових фондів, у тому числі в межах державних або місцевих програм;

 • суми коштів (аванс, передоплата), що повертаються покупцю товару (робіт, послуг) – платнику єдиного податку та/або повертаються платником єдиного податку покупцю товару (робіт, послуг), якщо таке повернення відбувається внаслідок повернення товару, розірвання договору або за листом-заявою про повернення коштів;

 • суми коштів, що надійшли як оплата товарів (робіт, послуг), реалізованих у період сплати інших податків і зборів, встановлених ПКУ, вартість яких була включена до загального оподатковуваного доходу фізичної особи – підприємця;

 • суми ПДВ, що надійшли у вартості товарів (виконаних робіт/послуг), відвантажених/поставлених у період сплати інших податків і зборів, встановлених ПКУ;

 • суми коштів у частині надмірно сплачених податків і зборів, встановлених ПКУ, та суми ЄСВ, що повертаються платнику єдиного податку з бюджетів або державних цільових фондів;

 • безоплатно надані (передані) особою, уповноваженою на здійснення закупівель у сфері охорони здоров’я, лікарських засобів, медичних виробів та допоміжних засобів до них, на користь суб’єктів господарювання, які мають ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики для виконання програм та здійснення централізованих заходів з охорони здоров’я.

***

Наразі це все.
Більше новин на тему єдиного податку ви завжди знайдете тут, а консультацій – ось тут.

До зустрічі!
Ваш «Дебет-Кредит»

Доступ до повного тексту цієї новини можливий лише для передплатників пакетів «Експерт», «Профі» та «Тематичні розсилки від редакції». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Тематичні розсилки» становить лише 59 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Тематичні розсилки / Єдиний податок
Теги:
1 група ЄП , 2 група ЄП , 3 група ЄП , 4 група ЄП , Єдиний податок , Підприємці

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції.

Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!

Коментарі: 0

Новини по темі