Це – вже сімдесятий загалом (і двадцятий у 2020 році) лист тематичної розсилки «Дебету-Кредиту», яка присвячена виключно спрощеній системі оподаткування.
З моменту написання попереднього листа минуло майже два тижні, тож нам є про що розповісти. А саме:
- зазначимо, що Закон про відтермінування обов'язковості РРО для ФОП-«єдинників» відправлено на доопрацювання;
- визначимося, чи може фізособа-«єдинник» надавати послуги фізособам-«незалежникам»;
- наголосимо, що з 1 січня 2021 року скасують форми книг обліку для всіх фізосіб-«єдинників»;
- проінформуємо, що з 2021 року фізособи-«єдинники» подаватимуть одну звітність з ЄП та ЄСВ;
- розповімо, як переходити на єдиний податок підприємству, яке має філії.
Гарного вам читання!
***
З 1 січня 2021 року скасують форми книг обліку для всіх фізосіб-«єдинників»
Мінфін оприлюднив проєкт наказу про втрату чинності з 1 січня 2021 року форми Книги обліку доходів і Книги обліку доходів і витрат для фізичних осіб – підприємців – платників єдиного податку та порядок її ведення. Завантажити>>
Тобто новостворені у 2021 році фізособи-«єдинники» вже не будуть купляти книги та реєструвати їх в ДПС.
У разі затвердження цей наказ набере чинності з 01.01.2021 року, але не раніше дня його офіційного опублікування. Тобто все буде залежати від дати опублікування.
З 2021 року фізособи-«єдинники» подаватимуть одну звітність з ЄП та ЄСВ
3 листопада Мінфін оприлюднив проєкт свого наказу «Про внесення змін до наказу Міністерства фінансів України від 19.06.2015 №578» (завантажити).
Розроблено його у зв’язку з прийняттям законів №115, №116. Це дасть змогу реалізувати подання звітності про нарахування ЄСВ у складі декларації платника єдиного податку відповідно до прийнятих законодавчих змін до ПКУ та Закону №2464.
З огляду на це, пропонується викласти у новій редакції форми:
- декларації платника єдиного податку – фізичної особи – підприємця (завантажити),
- декларації платника єдиного податку четвертої групи (завантажити).
Декларації пропонується доповнити новим додатком, у якому відображатимуться звітні відомості про нарахований дохід застрахованої особи та суми нарахованого єдиного внеску.
Подавати вперше їх потрібно буде за податкові звітні періоди 2021 року.
Закон про відтермінування обов'язковості РРО для ФОП-«єдинників» відправлено на доопрацювання
3 листопада Д. Разумков та інші нардепи зареєстрували у ВРУ законопроєкт №4313.
4 листопада цей законопроєкт розглянуто на черговому засіданні ВРУ. Проте за основу його підтримали лише 212 нардепів при 226 необхідних. Направлення законопроєкту на повторне перше читання підтримали 254 депутати.
За законопроєктом, з 01.01.2022 року почнуть діяти:
- вимоги щодо обов’язкового застосування РРО окремими фізособами-"єдинниками" ІІ-ІV груп, які мали застосовувати РРО з 01.01.2021 року;
- вимоги щодо обов’язкового застосування РРО всіма фізособами-"єдинниками" ІІ-ІV груп , які мали застосовувати РРО з 01.04.2021 року;
- спеціальний порядок розгляду скарг покупців та компенсації частини штрафних санкцій «кешбек»;
- нові розміри штрафів за незастосування РРО при розрахунках.
Чи може фізособа-«єдинник» надавати послуги фізособам-«незалежникам»?
Тернопільські податківці навели норми п. 291.4 ПКУ. Окремо вони зауважили, що поняття «населення» у розумінні пп. 2 п. 291.4 ПКУ не є специфічним, а використовується у загальному значенні.
Населення – це сукупність людей, які перебувають у межах даної держави і підлягають її юрисдикції. До складу населення входять громадяни даної держави, іноземні громадяни, які живуть у цій державі тривалий час, особи без громадянства та особи з подвійним і більше громадянством.
Таким чином, фізична особа – підприємець-платник єдиного податку другої групи не має права надавати послуги, у тому числі побутові, суб’єктам господарювання, які не є платниками єдиного податку, та фізичним особам, які здійснюють незалежну професійну діяльність.
Підприємство має філії та переходить на ЄП: що враховувати?
Податківці наголосили, що до розрахунку доходу за попередній календарний рік включається загальна сума доходу, отриманого юридичною особою, з урахуванням доходів відокремлених підрозділів та філій такої особи, оскільки не можуть бути платниками єдиного податку представництва, філії, відділення та інші відокремлені підрозділи юридичної особи, яка не є платником єдиного податку (пп. 291.5.6 ПКУ).
Тобто у заяві про обрання або перехід на спрощену систему оподаткування юридична особа, до складу якої входять відокремлені підрозділи та філії, повинна зазначити також інформацію про такі відокремлені підрозділи та філії.
***
Наразі це все.
Більше новин на тему єдиного податку ви завжди знайдете тут, а консультацій – тут.
До зустрічі!
Ваш «Дебет-Кредит»