Це – вже сімдесят перший (восьмий цього року та двадцять четвертий з початку війни) лист тематичної розсилки «Дебету-Кредиту», яка присвячена виключно зовнішньоекономічній діяльності. У ньому ми пишемо про те, що цікавого та корисного сталося у сфері ЗЕД за більше ніж місяць. А саме:
- повідомимо, що Уряд запровадив режим експортного забезпечення;
- дізнаємося, що робити у разі порушення строків ЗЕД-розрахунків через затримки на кордоні з Польщею;
- зауважимо, що Мінекономіки запускає у «Дії» послугу з продовження ЗЕД-розрахунків;
- розкажемо, що припинено блокування трансакцій українських компаній із прифронтових територій іноземними банками;
- з’ясуємо, як ДПС повідомлятиме банки про відсутність порушення граничних строків розрахунків у сфері ЗЕД;
- наведемо нюанси реєстрації ПН та РК по операціях у межах РЕЗ.
Гарного вам читання!
Уряд запровадив режим експортного забезпечення
29 жовтня на черговому засіданні КМУ
було запроваджено тимчасово, на період дії воєнного стану в Україні, режим експортного забезпечення до операцій з експорту окремих видів товарів.
Це стосується:
- меду натурального;
- горіхів волоських;
- пшениці і суміші пшениці та жита (меслину);
- жита;
- ячменя; овесу;
- кукурудзи;
- соєвих бобів;
- насіння соняшнику;
- ріпаку або кользи.
Мінекономіки
підкреслило, що Постанова набере чинності через 30 днів після приведення у відповідність та прийняття усіх необхідних підзаконних нормативно-правових актів, необхідних для реалізації
Закону України від 09.05.2024 №3706-IX, а також після забезпечення можливості обробки інформації, визначеної цим Законом в інформаційно-комунікаційних системах центральних органів виконавчої влади.
Порушили строки ЗЕД-розрахунків через затримки на кордоні з Польщею: які наслідки?
ДПС
наголосила, що у разі виникнення у резидента України форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), які є надзвичайними та невідворотними, що унеможливлюють дотримання ним граничних строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів, встановлених НБУ, йому слід звернутися до ТПП або уповноваженої регіональної ТПП зі заявою про засвідчення таких обставин.
При цьому ТПП у разі отримання заяви резидента України, який порушує зобов’язання за дотримання граничних строків розрахунків внаслідок форс-мажорних обставин на території Республіки Польща, для встановлення причинно-наслідкового зв’язку між обставинами/подією і неможливістю виконання своїх конкретних зобов’язань обов’язково бере до уваги підтвердження компетентного органу (ТПП), зокрема Польської торгово-промислової Палати та/або Польсько-української господарчої палати.
Мінекономіки запускає у «Дії» послугу з продовження ЗЕД-розрахунків
З 31 жовтня українські підприємці можуть онлайн подавати заявки та отримувати висновок Міністерства економіки щодо продовження граничних строків розрахунків у сфері міжнародної торгівлі.
Послуга вже почала працювати в режимі бета-тестування та стане доступною масово у грудні 2024 року. Запуск відбувається в рамках проєкту єДозвіл.
У бета-тестуванні можуть взяти участь усі юридичні особи та ФОПи, які займаються зовнішньоекономічною діяльністю. У рамках тесту послуга буде доступна для перших 100 підприємців, які звернуться за її отриманням. Про це ми писали
тут.
Припинено блокування трансакцій українських компаній із прифронтових територій іноземними банками
Внесені зміни передбачають удосконалення інформаційної системи переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією. Це передбачено у
Постанові від 29.10.2024 №1237.
Таким чином, іноземні банки зможуть коректно визначати та застосовувати статус конкретного населеного пункту України, в якому перебуває український суб’єкт господарювання.
Як ДПС повідомлятиме банки про відсутність порушення граничних строків розрахунків у сфері ЗЕД?
- форму Повідомлення про відсутність факту порушення встановлених Національним банком України граничних строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів;
- Порядок повідомлення банків про відсутність факту порушення встановлених Національним банком України граничних строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів.
Цей Порядок визначає процедуру надання територіальними органами ДПС повідомлення банків, що обслуговують платників податків, про відсутність факту порушення платником податків встановлених Національним банком України граничних строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів, інформацію щодо яких отримано від Національного банку України чи банків. Докладніше про це ми писали
тут.
Нюанси реєстрації ПН та РК по операціях у межах РЕЗ
За розʼясненням ДПС, тимчасово, на період дії режиму експортного забезпечення реєстрація податкових накладних, у яких відображена операція з вивезення за межі митної території України товарів, до яких застосовано режим експортного забезпечення, та розрахунків коригування до них здійснюється з урахуванням таких особливостей:
- реєстрація зазначених податкових накладних/розрахунків коригування та надсилання квитанції здійснюється протягом трьох операційних днів з дня їх подання для реєстрації,
- реєстрація зазначених ПН/РК скасовується через 30 календарних днів з дати реєстрації податкової накладної, протягом яких на відповідні товари не було оформлено митну декларацію, що підтверджується даними Держмитслужби. У такому випадку до ЄРПН вносяться відомості щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких скасовано, а також формується квитанція в електронній формі про скасування реєстрації зазначених ПН/РК, яка надсилається платнику податків протягом операційного дня. У такій квитанції зазначаються дата та час її формування, реквізити податкових накладних та розрахунків коригування, реєстрацію яких скасовано.
Наразі це все.
Більше новин на тему зовнішньоекономічної діяльності ви знайдете тут, а консультацій – ось тут.
До зустрічі!
Ваш «Дебет-Кредит»