ДСФУ у листі від 18.03.2016 р. №4670/5/99-99-17-03-03-16 повідомила, що суми премій, нараховані працюючим працівникам у лютому 2016 року за результатами їх роботи у 2015 році, потрібно було включити до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу лютого 2016 року та оподатковувати ПДФО за ставкою 18%.
Оскільки з 1 січня 2016 року скасовано утримання ЄСВ із зарплати працівників, то під час нарахування доходів у формі заробітної плати база оподаткування ПДФО визначається як нарахована заробітна плата, зменшена на суми страхових внесків та суму податкової соціальної пільги (за наявності).
Суми премій, нараховані звільненим працівникам, у лютому 2016 року за результатами їх роботи у 2015 році, податковий агент повинен був включити до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу лютого 2016 року як інші доходи та оподаткувати ПДВО за ставкою 18%.
Щодо ЄСВ, то при нарахуванні премії в поточному місяці за попередні періоди суми премії включаються до зарплати місяця, у якому були здійснені такі донарахування. При цьому ЄСВ обчислюється виходячи з розміру єдиного внеску 22%, що діє на день її фактичного нарахування.
Якщо працівнику після звільнення нараховано премію за відпрацьований час, на таку виплату поширюється дія частини другої ст. 7 Закону про ЄСВ.
При нарахуванні звільненому працівнику премії за відпрацьований до звільнення час єдиний внесок на зазначену суму відображається у таблицях 1 та 6 додатка 4 Звіту з ЄСВ в місяці, в якому ця сума нараховується. При цьому в реквізиті 11 відображається місяць, за який нараховується премія, а у реквізиті 10 – код типу нарахувань «1». У реквізитах 17 та 18 має бути показана сума нарахованої премії з урахуванням максимальної величини для таких нарахувань у розмірах, що діяли в місяці, за який ця сума нарахована.
****
Про нюанси оподаткування ПДФО та нарахування ЄСВ на "перехідні" виплати розповідали раніше податківці (див. тут, тут і тут), а також Пенсійний фонд (тут).