• Посилання скопійовано

Масове блокування ПН та РК: як влада обіцяє виправити ситуацію?

За підсумками зустрічі ДПС, Мінфін та Гетманцев домовились усунути проблеми масового блокування ПН шляхом внесення відповідних змін та удосконалень у роботу СМКОР

Масове блокування ПН та РК: як влада обіцяє виправити ситуацію?

7 листопада цього року відбулась он-лайн Робоча зустріч Голови Комітету ВРУ з питань фінансів податкової та митної політики Данила Гетманцева з представниками інститутів громадянського суспільства та бізнес-спільноти з питань блокування податкових накладних.*

Олег Гетман, член Наглядової Ради УРБ, координатор експертних груп Економічної експертної платформи, привів порівняльну статистику блокування ПН/РК за 2020 та 2022 роки, та зазначив, що в 2020 році відсоток заблокованих накладних становив 0,2 % від загальної кількості відправлених на реєстрацію в ЄРПН накладних, а вже в 2022 році цей відсоток виріс до позначки майже 1%, що є негативним фактором, який вимагає невідкладних дій з боку органів виконавчої влади в частині усунення невиправданих перешкод при реєстрації податкових накладних. Також він представив для обговорення перелік систематизованих організаційних та методологічних питань платників податків щодо роботи автоматизованого моніторингу СМКОР для їх розгляду на рівні Міністерства фінансів України та ДПС України.

Заступник міністра фінансів України Світлана Воробей в своєму виступі зазначила, що останні зміни до Порядку зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН направлені на розширення моніторингу виявлення ризиків, головна ідеологія якого полягає в тому, щоб досконало відокремити податкові накладні, складені зі зловживаннями. На її думку, Міністерством фінансів зроблені правильні кроки в цьому напрямку. Апелюючи до критики щодо збільшення відсотку заблокованих накладних, Світлана Воробей зазначила, що це пов’язано зі збільшенням кількості поданих на реєстрацію податкових накладних.

Далі слово взяв Голова Комітету ВРУ з питань фінансів податкової та митної політики Данило Гетманцев, який зазначив про недолік з боку Мінфіна та ДПС України в частині проведення попередньо якісної роз’яснювальної та консультативної роботи з платниками податків, яка повинна була передувати прийняттю змін та новацій до Порядку № 1165. Водночас, він зазначив, що прийняті зміни до Порядку № 1165 насамперед направлені на протидію схемам ухилення від оподаткування, які є динамічними та вимагають змін в алгоритмі їх виявлення.

Статистичні дані про результати відпрацювання таблиць даних навели представники ДПС України, які зокрема зазначили, наразі опрацьовано 12 тис. таблиць, з яких 56% - на користь платника, і цей відсоток збільшується. Основні види діяльності, по яким відбувається блокування податкових накладних – це оптова торгівля та виробництво і саме подання платниками таблиці даних позбавляє в подальшому проблем з блокуванням.

Від представників територіальних відділень ВГО АППУ до виступу був запрошений Голова Територіального відділення ВГО АППУ у Тернопільській області- Доктор філософії, Член-кореспондент Інженерної Академії Наук - Іван Іскерський. Він, зокрема, наголосив: «В жовтні - листопаді цього року закінчується сезон збору врожаю сільськогосподарськими товаровиробниками і відповідно починається здійснення господарських операцій з його реалізації, які супроводжуються випискою та реєстрацією податкових накладних. Саме ці місяці визначають основний результат від діяльності аграріїв впродовж року».

Звернув Іван Іскерський увагу й на той факт, що призупинення реєстрації податкових накладних зачепило і новостворених сільгосптоваровиробників та тих, які обробляють невелику площу землі. Окрім цього він озвучив, що протягом останніх місяців в області спостерігається реєстрація, як юридичних осіб так і фізичних осіб-підприємців, із таким видом діяльності, як транспортні перевезення. «Зміни, що внесені з 14.10.2022 року до Порядку зупинення реєстрації ПН/РК, як бачимо на практиці, не лише вирішили ряд питань, але й стали проблемними для бізнесу»,- зауважив Іван Іскерський.

Заступник Голови ТВ ВГО АППУ у Львівській області, директор аудиторської компанії «A&T Consulting» Цура Андрій в своєму виступі зупинився на проблемах платників податків у сфері ЗЕД, зокрема при виправленні помилково вказаних кодах УКТЗЕД митними брокерами у ВМД. За його словами, зміна кодів на митниці займає приблизно 60 днів і при цьому платник не має можливості для реєстрації ПН, що блокує його господарську діяльність. Андрій Цура запропонував вдосконалити комунікацію по обміну даних Митниці та ДПС в частині скорочення її терміну до 10 днів.

Голова Ради ТВ АППУ у Львівській області Лілія Долінська розповіла про проблеми масового блокування реєстрації податкових накладних по попередніх оплатах за товари та послуги у виробників обладнання по індивідуальному замовленню.

Генеральний директор ВГО «Асоціація платників податків України» Людмила Герасименко зауважила, звертаючись до Голови Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики ВРУ Данила Гетманцева: «Маю надію, що, нарешті, пункт 8 Порядку буде розшифровуватися податківцями, при винесенні рішень, хоча винесення таких рішень - це грубе порушення пункту 6 і додатку 4 до Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року № 1165, де чітко вказано про обов'язок контролюючого органу під час винесення рішення на підставі п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку розшифровувати, яка саме податкова інформація свідчить про відповідність критеріям ризиковості», - наголосила Генеральний директор ВГО АППУ.

Далі, Людмила Герасименко озвучила пропозицію, яку вона вже донесла до податківців під час он-лайн Робочої зустрічі 04 листопада цього року, а саме: опублікувати та довести до громадських організацій та платників податків лист ДПС України від 24.10.2022 року за № 12876/7/99-00-18-0-02-07, опубліковану Головою Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики ВРУ Данилом Гетманцевим, в якому, зокрема, зазначено: «Встановлено, що окремими регіональними комісіями в прийнятих рішеннях не зазначено деталізованої інформації в підставах, відповідно до яких прийнято рішення про відповідність платників податку пункту 8 критеріїв ризиковості… При отриманні таких рішень, які не містять чіткої податкової інформації в зазначених підставах, платники не володіють конкретною причиною віднесення їх до переліку ризикової категорії…. зобов’язую голів регіональних комісій забезпечити належне заповнення детальної інформації та обґрунтування підстав прийняття рішень про відповідність пункту 8 критеріїв ризиковості платника податку».

«Це є не якась державна таємниця, а платники податків будуть мати хоча б якийсь документ, який вони зможуть пред’являти регіональним Комісіям ДПС», - акцентувала Людмила Герасименко.

Наприкінці свого виступу, Генеральний директор ВГО АППУ Людмила Герасименко зауважила, що підтримує своїх колег, в частини, якщо контрагенти не були «ризикові» під час здійснення фінансово-господарських операцій з ними, то не можуть відповідати платники «заднім числом» за це.

Голова Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики ВРУ Данило Гетманцев підтримав дану пропозицію і запропонував податківцям опрацювати дану проблему платників податків.

За підсумками зустрічі учасники домовились про опрацювання висвітлених проблемних питань в межах компетенцій відповідних виконавчих органів, робочих груп тощо до їх повного усунення шляхом внесення відповідних змін та удосконалень в роботу Системи автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних критеріям оцінки ступеня ризику (СМКОР).

Зустріч відбулася конструктивно, в форматі діалогу. Всі учасники заходу змогли висловити свою думку з проблемних питань роботи системи СМКОР, а представники Комітету ВРУ, Мінфіну України, ДПС України прийняли до уваги факти, по яких були озвучені зауваження та пропозиції та пообіцяли обов’язково розібратися в ситуації та обговорити їх на робочій групі Міністерства фіна нсів України на цьому тижні.

 

* В зустрічі взяли участь заступник Міністра фінансів України Світлана Воробей та в.о. заступника Голови ДПС України Євгеній Сокур.
ВГО «Асоціація платників податків України» на зустрічі представляла Генеральний директор Людмила Герасименко.
Серед учасників заходу були також представники провідних аудиторських компаній, практикуючі адвокати та експерти, зокрема:

  • Юлія Дроговоз - ВГО «Український союз промисловців і підприємців», віце-президент УСПП, керівник ТОВ «Аудиторська фірма «Фінансовий клуб»;
  • Тетяна Потопальська - Експертна рада з питань підготовки узагальнюючих податкових консультацій при Міністерстві фінансів України, заступник Голови Громадської ради при ДПС України;
  • Олександра Томашевська - Податковий консультант Київського центру підтримки та розвитку бізнесу;
  • Андрій Цура – директор ПП A.T. Consulting, Заступник голови з юридичних питань ТВ АППУ у Львівській обл.;
  • Лілія Долінська - Голова ради ТВ АППУ у Львівській області;
  • Іван Іскерський - Голова ради ТВ АППУ у Тернопільській області;
  • Євген Нагорний - Директор ТОВ «Аудит Консалтинг Сервіс», Голова ради ТВ АППУ у Черкаській області та інші.

Модератором заходу виступив Олег Гетман - член Наглядової Ради УРБ, координатор експертних груп Економічної експертної платформи.

***

Читайте також:

Рубрика: Облік та звітність/Автоматизація

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Автоматизація»