Як ми писали раніше, наказом Мінфіну від 24.09.2024 №460 (зареєстрований у Міністерстві юстиції 08.10.2024 за №516/42861) (далі – Наказ №460) були внесені зміни до Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку 21 «Вплив змін валютних курсів» (далі – НП(С)БО 21).
Основна новація Наказу №460 це додання в стандарт визначення характеристик монетарної та немонетарної статей.
Характеристика перша: який валютний курс брати?
По-перше, у НП(С)БО 21 усюди зʼявилося уточнення, що коли ми говоримо про операції в інвалюті, які відображаються в бухгалтерському обліку, це саме господарські операції. Що насправді не дуже новина, а в бухобліку (на відміну від податкового, який цікавлять тільки доходи та витрати) все, що призводить до зміни кількості активів та/або їх переоцінки, має бути відображено у звітності.
По-друге, у НП(С)БО 21 уточнено порядок визнання інвалютних статей балансу, зокрема оприбуткування інвалюти.
Операції в іноземній валюті під час первісного визнання відображаються у валюті звітності шляхом перерахунку суми в іноземній валюті із застосуванням валютного курсу на початок дня, дати здійснення господарської операції (дати визнання активів, зобов’язань, власного капіталу, доходів і витрат).
Підприємство може операції з безготівкових розрахунків в іноземній валюті відображати у валюті звітності в сумі, визначеній в документах банку, з урахуванням особливостей застосування банком валютного курсу на дату здійснення господарської операції.
Раніше до цього додавалося обмеження «у разі якщо це не суперечить вимогам податкового і митного законодавства в частині застосування валютного курсу». Тепер на податкові або митні правила сміливо можна буде не звертати уваги і застосовувати той курс, який зазначений у вашій банківської виписці!
Характеристика друга: будуть гроші чи не буде грошей?
Наказом №460 додано уточнення. Воно очевидне для тих, хто і до цього знав, що монетарність – це про гроші:
- основною характеристикою немонетарної статті є відсутність права отримувати (або зобов’язання надати) фіксовану (або визначену) суму грошей або їх еквівалентів;
- основною характеристикою монетарної статті є право отримувати (або зобов’язання надати) фіксовану (або визначену) суму грошей або їх еквівалентів.
Це головні значущі моменти щодо змін у НП(С)БО 21.
Наказ набере чинності з дня його офіційного опублікування. Станом на 10.10.2024 не опублікований.