Нагадаємо, що граничний строк подання інформації про бенефіціарів перенесли на 11 липня 2022 року. Про це ми писали тут. Після прийняття відповідного закону №1805 на сайті ВРУ почали з’являтися законопроєкти щодо щодо вдосконалення інституту зазначення відомостей про кінцевого бенефіціарного власника та структуру власності юридичної особи. Про них ми писали тут, тут та тут)
Але 18 листопада на сайті ВРУ було зареєстровано два Президенських законопроєкта №6320 (щодо спрощення порядку подання інформації, необхідної для проведення фінансового моніторингу) та 6321 (про внесення змін до ст. 166-11 КпАП у зв'язку зі змінами в порядку подання державному реєстратору інформації про кінцевого бенефіціарного власника юридичної особи).
За пояснювальною запискою до законопроєкту №6320 метою проекту Закону є спрощення подання інформації про кінцевих бенефіціарних власників та структуру власності юридичними особами, що вносяться до ЄДР, прискорення перевірки поданих відомостей, створення системи методологічної допомоги юридичним особам при визначенні кінцевих бенефіціарних власників та структури власності.
Зокрема, планується:
- автоматизувати проведення перевірки відомостей про осіб, що є кінцевими бенефіціарними власниками юридичної особи, поданих до ЄДР в електронній формі, з використанням засобів Єдиного державного вебпорталу електронних послуг;
- скасувати вимоги щодо виключно нотаріального засвідчення копій документів, що подаються для підтвердження особи кінцевого бенефіціарного власника;
- скоротити випадки подання юридичними особами відповідних відомостей під час проведення реєстраційних дій.
Ці зміни будуть внесени до Закону про держреєстрацію.
Законопроєктом №6320 також планується внести зміни до Закону про держфінмоніторинг.
Зокрема, передбачається:
- конкретизувати порядок визначення юридичними особами інформації про кінцевих бенефіціарних власників та структуру власності;
- запровадити обов'язок юридичних осіб, які є засновниками (учасниками) юридичних осіб, та фізичних осіб, які є засновниками (учасниками) юридичних осіб та/або здійснюють вирішальний вплив щодо їх діяльності, надавати на запити юридичних осіб інформацію, необхідну для подання юридичною особою для внесення або актуалізації в ЄДР інформації про кінцевого бенефіціарного власника та структуру власності юридичної особи;
- зобов’язати Держфінмоніторинг затвердити методологію з визначення юридичною особою кінцевого бенефіціарного власника;
- переглянути обсяг та строки подання юридичними особами державному реєстратору інформації про кінцевих бенефіціарних власників та структуру власності.
Деталі нового порядку створення відомостей про бенефіціарів та інформування про них
1. Юридичні особи зобов'язані підтримувати відомості про кінцевого бенефіціарного власника та структуру власності в актуальному стані, повідомляти державного реєстратора про зміни протягом 30 робочих днів з дня їх виникнення та подавати державному реєстратору документи, що підтверджують ці зміни, в порядку, визначеному Законом про держреєстрацію;
2. У разі виявлення юридичною особою неповноти або неточностей чи помилок у раніше поданих державному реєстратору відомостях про кінцевого бенефіціарного власника та структуру власності юридична особа зобов'язана не пізніше трьох робочих днів з дня їх виявлення подати державному реєстратору відкориговані відомості;
3. У разі відсутності в юридичної особи кінцевого бенефіціарного власника юридична особа зобов'язана повідомляти про це державного реєстратора при проведенні державної реєстрації створення юридичної особи, державної реєстрації включення відомостей про юридичну особу до ЄДР, державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться у ЄДР;
4. Щорічно, починаючи з наступного року з дати державної реєстрації юридичної особи, протягом 14 календарних днів юридичні особи зобов'язані подавати державному реєстратору заяву про підтвердження відомостей про кінцевого бенефіціарного власника. Подання документів, що підтверджують відомості, зазначені у заяві, не вимагається. Перевірка заяви, поданої в електронній формі, здійснюється автоматизовано з використанням засобів Єдиного державного вебпорталу електронних послуг;
5. Перелічені вище вимоги не поширюються на політичні партії, структурні утворення політичних партій, професійні спілки, їх об'єднання, організації профспілок, передбачені статутом профспілок та їх об'єднань, творчі спілки, місцеві осередки творчих спілок, організації роботодавців, їх об'єднання, адвокатські об'єднання, адвокатські бюро, релігійні організації, державні органи, органи місцевого самоврядування, їх асоціації, державні та комунальні підприємства, установи, організації, торгово-промислові палати, пенсійні фонди, житлово-будівельні кооперативи, дачні (дачно-будівельні) кооперативи, садівничі та гаражні (гаражно-будівельні) кооперативи (товариства), об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, асоціації власників житлових будинків, внесені до Реєстру неприбуткових установ та організацій сільськогосподарські кооперативи, сільськогосподарські кооперативні об'єднання.
Що робити юрособам, які зареєстровані до набрання чинності Закону
По-перше, юридичні особи, зареєстровані до набрання чинності наказів щодо затвердження положення про форму та зміст структури власності і методології визначення юридичною особою кінцевого бенефіціарного власника подають інформацію про кінцевого бенефіціарного власника в обсязі, визначеному законопроєктом, та структуру власності протягом шести місяців з дня набрання чинності нормативно-правовими актами, якими будуть затверджені положення про форму та зміст структури власності і методологія визначення юридичною особою кінцевого бенефіціарного власника.
У разі виявлення юридичною особою після набрання чинності нормативно-правовими актами, якими будуть затверджені положення про форму та зміст структури власності і методологія визначення юридичною особою кінцевого бенефіціарного власника, неповноти або неточностей чи помилок у раніше поданій державному реєстратору інформації про кінцевого бенефіціарного власника та структуру власності юридична особа не пізніше трьох місяців з дня набрання чинності такими нормативно-правовими актами повторно подає відкориговані відомості.
Законопроєктом №6321 вносяться зміни до ст. 166-11 КпАП. Зокрема, в норму цієї статті додається згадка про Закон про фінмоніторинг в правила застосування адмінштрафу на керівника юридичної особи або особи, уповноваженої діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу), у розмірі від 1000 до 3000 нмдг за неподання або несвоєчасне подання державному реєстратору інформації про кінцевого бенефіціарного власника юридичної особи або про його відсутність, або документів для підтвердження відомостей про кінцевого бенефіціарного власника юридичної особи.
Таке уточнення планують внести, оскільки у разі прийняття законопроєкту №6320 відповідальність буде застосовуватися через порушення не лише Закону про держреєстрацію, а й Закону про держфінмоніторинг.
Набрання чинності законів
У разі прийняття ці закони набирають чинності з дня, наступного за днем його опублікування.
Подробиці від Президента
За інформацією з сайта Офісу Президента, вищезазначений законопроект №6320 передбачає можливість швидкої та зручної електронної подачі інформації представниками бізнесу та іншими юридичними особами для фінансового моніторингу з метою протидії легалізації (відмиванню) коштів, отриманих злочинним шляхом.
«Я не дозволю знищити необхідний країні інструмент для протидії відмиванню злочинних коштів та забезпечення прозорості. Україна стала першою країною у світі, яка почала публічно відображати інформацію про кінцевих бенефіціарів юридичних осіб, подавши приклад іншим. Процес подання інформації про бенефіціарних власників цьогоріч було організовано неналежним чином. Саме тому я ініціюю можливість подання необхідної інформації в електронному вигляді – без черг та додавання непотрібних паперових документів. Натомість можна буде зробити кілька кліків у додатку «Дія». Комфортні умови для бізнесу, прозорість та доступ до інформації – серед пріоритетів моєї роботи», – зазначив Глава держави.
***
УВАГА!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER. Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!