• Посилання скопійовано

Транспортний податок – 2022: складаємо декларацію

Транспортний податок є однією зі складових податку на майно, який передбачений ст. 265 ПКУ. Сплачують його власники «дорогих» авто, як частину так званого «податку на розкіш». Розгляньмо, кому цей податок треба сплачувати та як за цю сплату відзвітувати

Транспортний податок – 2022: складаємо декларацію

Платники транспортного податку

Як передбачено пп. 267.1.1 ПКУ, транспортний податок сплачують як фізичні, так і юридичні особи (у тому числі це стосується і нерезидентів), які мають зареєстровані в Україні власні легкові автомобілі, що одночасно відповідають таким критеріям:

  • з року випуску минуло не більше п’яти років (включно);
  • середньоринкова вартість становить понад 375 розмірів МЗП, встановленої на 1 січня податкового (звітного) року.

Зверніть увагу, що середньоринкову вартість свого авто (для порівняння з вартісним критерієм) платник податку встановлює не сам, а дізнається на сайті Мінекономіки, виходячи з марки, моделі, року випуску, об’єму циліндрів двигуна та типу пального авто.

З переліком легкових автомобілей, які підлягають оподаткуванню у 2022 році, можна ознайомитись тут.

Ще одна важлива умова! Якщо перелік на сайті Мінекономіки містить транспортний засіб з параметрами, що відповідають легковому автомобілю власника, то такий автомобіль є об’єктом оподаткування транспортним податком у звітному періоді, починаючи з 1 січня податкового (звітного) року. Справедливо і зворотне: якщо у вас є автомобіль, який відповідає першим двом умовам (щодо року випуску і вартості), але в переліку його немає – сплачувати транспортний податок ви не повинні!

Податок сплачується за кожний автомобіль, що відповідає трьом умовам, у фіксованому розмірі – 25 000 грн.

 

В який термін необхідно сплатити податок?

Фізичні особи (це стосується і ФОП, оскільки фактично власником авто є фізична особа без статусу підприємця) сплачують податок протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення. Оскільки їм суму транспортного податку (як і обов’язок з його сплати) встановлюють податківці.

Водночас, якщо фізична особа не згодна з нарахованою податківцями сумою податку, то вона має право звернутися з письмовою заявою до контролюючого органу для проведення звірки даних щодо:

  • об’єктів оподаткування, що перебувають у власності платника податку;
  • розміру ставки податку;
  • нарахованої суми податку.

Якщо ж будуть виявлені на підставі оригіналів відповідних документів (зокрема, документів, що підтверджують право власності на об’єкт оподаткування, перехід права власності на об’єкт оподаткування), контролюючий орган проведе перерахунок суми податку і надішле фізособі нове податкове повідомлення-рішення.

А от юридичні особи визначають суму транспортного податку самостійно, про що подають в ДПС відповідну  річну декларацію. А потім сплачують транспортний податок авансовими внесками щокварталу до 30 числа місяця, що настає за звітним кварталом.

Так, за І квартал 2022 року юридична особа має сплатити транспортний податок за кожне авто, що є об’єктом оподаткування, не пізніше 29 квітня (включно) у розмірі 6250 грн. Сплачується податок за місцем реєстрації авто і зараховується до відповідного бюджету.

 

Строки подання декларації

Чинна форма декларації затверджена Наказом Мінфіну від 10.04.2015 р. №415 (у редакції Наказу від 27.06.2017 р. №595) (бланк). Тобто поки що з минулого року форма декларації не змінилася. А з прикладом заповнення декларації можна ознайомитись тут.

Подати декларацію з транспортного податку  за 2022 рік юрособи мають не пізніше 21.02.2022 р. (включно). Згодні з цим і податківці.

Але це якщо авто перебувало на балансі на 1 січня 2022 року. А як бути, якщо авто буде придбано або продано протягом цього року?

ПКУ передбачено порядок розрахунку податку в окремих випадках:

  • у разі переходу права власності на авто від одного власника до іншого протягом звітного року, податок обчислюється попереднім власником за період з 1 січня до початку того місяця, в якому він втратив право власності на зазначений об’єкт оподаткування, а новим власником - починаючи з місяця, в якому він набув право власності на цей об’єкт;
  • за об’єкти оподаткування, придбані протягом року, податок сплачується пропорційно кількості місяців, які залишилися до кінця року, починаючи з місяця, в якому проведено реєстрацію транспортного засобу;
  • у разі спливу п’ятирічного віку легкового автомобіля протягом звітного року податок сплачується за період з 1 січня цього року до початку місяця, наступного за місяцем, в якому вік такого автомобіля досяг (досягне) п’яти років;
  • у випадку незаконного заволодіння третьою особою легковим автомобілем, транспортний податок за такий легковий автомобіль не сплачується з місяця, наступного за місяцем, в якому мав місце факт незаконного заволодіння легковим автомобілем (за умови підтвердження). А якщо авто буде повернуто, то податок сплачується з місяця такого повернення відповідно до постанови слідчого, прокурора чи рішення суду (копію документа платник податку протягом 10 днів з моменту отримання надає контролюючому органу).

 

Правило для покупців

Якщо підприємство придбало нове авто посеред року, яке підлягає оподаткуванню, то воно має подати декларацію (якщо це перша за рік – то з типом «звітна», якщо декларація за цей рік була подана , то з типом «уточнююча») протягом місяця з дня виникнення права власності на таке авто.

Фізичні особи, що придбавають авто посеред року, також сплачують податок лише, починаючи з місяця, в якому виникло право власності на таке авто. Контролюючий орган надсилає податкове повідомлення-рішення новому власнику після отримання інформації про перехід права власності. А отримає контролюючий орган таку інформацію від органів, що здійснюють держреєстрацію ТЗ у 10-денний термін після закінчення календарного місяця, в якому було зареєстровано авто (станом на перше число відповідного місяця).

 

Правило для продавців

Колишній власник сплачує податок до дня переходу права власності до покупця. А раніше визначене ним податкове зобов’язання слід буде зменшити, подавши уточнення до декларації.

Тут варто звернути увагу на таку ситуацію. Якщо платник податку подав декларацію за звітний рік і відбулися зміни (придбано/повернено чи продано/вкрадено авто), то декларацію слід подавати з типом «уточнююча», а не «звітна нова».

Звітну нову за 2022 рік слід подавати лише, якщо було виявлено помилки до 21 лютого 2022 року у поданій декларації за 2022 рік (а не виникли зміни в об’єкті оподаткування).

Аналогічна ситуація і у разі викрадення авто – декларація (з типом «уточнююча») подається протягом 30 календарних днів з дня внесення відомостей про вчинення кримінального правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань. А у разі повернення легкового автомобіля його власнику «уточнююча» декларація подається протягом 30 календарних днів з дня складання постанови слідчого, прокурора чи винесення ухвали суду.

 

Відповідальність за неподання декларації з транспортного податку

За неподання у строки декларації передбачено накладення штрафу на юридичних осіб чи відокремлені підрозділи юридичної особи у розмірі 1020 гривень. А у разі неусунення таких порушень або за ті самі дії, вчинені протягом року особою, до якої були застосовані штрафи за таке порушення, - 2040 гривень.

При цьому за порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого КМУ на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), штрафні санкції не застосовуються, відповідно до п. 52-1 Розділу ХХ ПКУ.

Тобто, якщо не подати декларацію або помилитися в ній протягом карантину, штрафу (знову ж таки протягом карантину!) не буде. Проте і виправити це порушення треба до закінчення карантину. Інакше після карантину на платника податку чекає штраф.

 ***

Читайте також:

***

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Звітність

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Звітність»