
Коментар до ІПК ДПСУ від 16.04.2025 №2080/ІПК/99-00-21-02-02 ІПК
Ось ситуація із практики. Компанія-нерезидент як виконавець уклала договір про надання послуг з нагляду за монтажем обладнання з юридичною особою – резидентом України, яка виступає замовником.
До війни передбачалося, що Компанія-нерезидент спрямує своїх фахівців в Україну, де вони наглядатимуть за монтажем. Це – бізнес в Україні, і це потребувало реєстрації постійного представництва (що Компанією-нерезидентом і було зроблено).
Але через війну іноземні фахівці в Україну не поїхали. Проте послуги таки були надані, хоч і дистанційно. Нагляд здійснювався за допомогою відеозв'язку.
Внаслідок цього у Компанії-нерезидента виникло запитання: чи потрібне їй зареєстроване в Україні постійне представництво для надання таких дистанційних послуг?
Давайте розбиратися разом.
Базові правила
Визначення поняття «постійне представництво» для цілей оподаткування наведено у пп. 14.1.193 ПКУ.
Так, постійним представництвом вважається постійне місце діяльності, через яке повністю або частково провадиться господарська діяльність нерезидента в Україні, зокрема: будівельний майданчик, будівельний, складальний або монтажний об'єкт чи пов'язана з ними наглядова діяльність, якщо загальна тривалість робіт, пов'язана з таким майданчиком, об'єктом чи діяльністю (в рамках одного проєкту або пов'язаних між собою проєктів), що виконуються нерезидентом через співробітників або інший персонал, найнятий ним для таких цілей, перевищує 12 місяців.
Для визначення того, чи потрібно реєструвати постійне представництво нерезидента, значення мають місце діяльності і тривалість такої діяльності.
Щодо тривалості слід зважати на таке правило.
При розрахунку загального періоду, протягом якого нерезидент здійснює діяльність в Україні, до повних послідовних або непослідовних календарних місяців тривалості проєкту (або пов'язаних між собою проєктів), виконання робіт або надання послуг нерезидентом в Україні додаються:
- тривалість діяльності нерезидента в Україні, що здійснюється протягом кількох послідовних або непослідовних періодів, які окремо є меншими за повний календарний місяць, але в сукупності перевищують 30 днів, та
- тривалість діяльності пов'язаних осіб цього нерезидента в Україні, якщо така діяльність тісно пов'язана з діяльністю нерезидента та здійснюється протягом кількох послідовних або непослідовних періодів, які дорівнюють повному календарному місяцю або які окремо є меншими за повний календарний місяць, але в сукупності перевищують 30 днів.
А от щодо місця діяльності, то тут у випадку, який ми розглядаємо, не все так зрозуміло.
З одного боку, монтажний об’єкт розташований в Україні. Але нерезидент не надає монтажні послуги.
Він надає послуги з нагляду за монтажем. Тобто це «пов’язана з монтажем наглядова діяльність».
Але сам нагляд здійснюється з-за кордону. То треба реєструвати постійне представництво чи ні?
Що кажуть податківці
ДПСУ заявила, що у разі якщо нерезидент дистанційно здійснює наглядову діяльність за монтажем обладнання, який здійснює субпідрядник, й у такого нерезидента відсутні співробітники або інший персонал на території України, що найнятий для такого монтажу, то така діяльність нерезидента не підпадає під визначення постійного представництва нерезидента в Україні.
Поради від редакції
Наведений у коментованій ІПК висновок податківців означає: якщо Компанія-нерезидент і далі планує надавати тільки такі послуги і тільки дистанційно, то вона може закрити наявне в неї постійне представництво. Проте ситуація в будь-який момент може змінитися. Тому закривати представництво чи ні, кожен нерезидент вирішуватиме для себе самостійно.
Що ж до інших нерезидентів, то кожен із них, скориставшись цією ІПК і нормами пп. 14.1.193 ПКУ (в яких перелік місць здійснення господарської діяльності досить широкий), може визначити, реєструвати йому постійне представництво чи ні.