• Посилання скопійовано

«Дебет-Кредит» за тиждень. Найкоротші бухгалтерські новини за 26 грудня – 1 січня

У перший робочий день року обов`язково ознайомтесь з найважливішими новаціями січня. Це нові розміри мінзарплати і прожиткового мінімуму; деякі податкові зміни; нові рахунки для податків і зборів; плани перевірок ДПС та ФСС, оновлення форм деяких декларацій

«Дебет-Кредит» за тиждень. Найкоротші бухгалтерські новини за 26 грудня – 1 січня

Нові розміри мінімальної зарплати та прожиткового мінімуму
Законом про Держбюджет, який набрав чинності 1 січня 2023 року, встановлено такі основні показники та мінімуми на поточний рік:

1) мінімальна зарплата: у місячному розмірі— 6700 грн; у погодинному розмірі — 40,46 грн;

2) прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі 2589 грн, а для основних соціальних і демографічних груп населення:

 • дітей віком до 6 років – 2272 грн;
 • дітей віком від 6 до 18 років – 2833 грн;
 • працездатних осіб – 2684 грн;
 • осіб, які втратили працездатність, - 2093 грн.

Усі найважливіші індекси та мінімуми на 2023 рік дивіться також у зручному довіднику.

На що вплине збільшення прожиткового мінімум – читайте тут, а мінімальної зарплати – у цій статті.

 

Увага! Починають з’являтися нові бюджетні рахунки на 2023 рік
Як ми повідомляли раніше, рахунки за бюджетними надходженнями відкриваються протягом 45 днів з дня прийняття Закону про Держбюджет. Тому у 2023 році нові рахунки для сплати податків можуть запрацювати саме з 1 січня.

Минулого тижня про нові рахунки уже повідомили полтавські, одеські та івано-франківські податківці. Проте загальної інформації про зміну бюджетних рахунків на 2023 рік ні від Держказначейства, ні від ДПС наразі немає. Та у кожного з платників є можливість дізнатися про чинні рахунки в Е-кабінеті.

 

Затверджено єдиний перелік ТОТ та районів бойових дій від Мінреінтеграції
Наказом від 22.12. 2022 р. №309 Мінреінтеграції затвердило єдиний перелік ТОТ та районів бойових дій. Тож тепер можна буде користуватися податковими пільгами на час війни та спецправилами для підтвердження неможливості вивезення первинки з таких територій.

Території, які зазначаються у переліку, поділяються на території, які окуповані рф, і території, на яких ведуться (велися) бойові дії. Своєю чергою, території, на яких ведуться (велися) бойові дії, поділено на території можливих бойових дій і території активних бойових дій.

Таким чином, до нового переліку увійшли території Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Запорізької, Київської, Луганської, Миколаївської, Одеської, Сумської, Харківської, Херсонської, Чернігівської областей і м. Києва.

 

ДПСУ опублікувала план-графік перевірок на 2023 рік
23 грудня ДПСУ оприлюднила План-графік проведення документальних планових перевірок платників податків на 2023 рік. Як і минулорічний, він складається з чотирьох розділів.

Загалом у 2023 році податківці планують провести 4014 планових перевірок. За даними ДПС, 97 % плану-графіка складають платники податків, планові перевірки яких не були розпочаті у 2022 році та які за результатами подання звітності у поточному році мають ризики несплати податків.

Втім, чи будуть ці податкові перевірки реально проведені – розповіла юрист редакції у цій статті.

 

Плани перевірок ФСС на І квартал 2023 р. – вже є для всіх областей та Києва
Попри реформування ФСС та ПФУ в одну структуру, яке розпочнеться з 1 січня 2023 року, регіональні підрозділи ФСС розмістили у себе на сайтах плани перевірок на І квартал 2023 року. Станом на 26 грудня плани-графіки проведення документальних планових перевірок страхувальників на І квартал 2023 року оприлюднили всі регіональні управління Фонду соцстраху, крім тих, хто знаходиться в тимчасовій окупації.

 

З 11 січня запрацює оновлений порядок блокування ПН
Враховуючи численні прохання від платників ПДВ, Уряд вирішив «під ялинку» змінити Порядок зупинення реєстрації ПН/РК. Відповідні зміни внесено 23 грудня Постановою КМУ №1428, а запрацюють вони з 11 січня.

Зокрема, буде введено автоматичне розблокування ПН та РК, які заблоковано з 14 жовтня, але з врахованими таблицями даних. Докладно ці зміни ми розглянули в окремій аналітиці від редакції.

 

Ще три зміни щодо ПН/РК
По-перше, скасовується мораторій на строки розгляду скарг з блокування ПН/РК. 3 січня набирає чинності Закон №2836, який відновлює строки для розгляду скарг на заблоковані ПН/РК в ЄРПН. Проте цей строк продовжений до 10 робочих днів. Більше про це тут.

По-друге, при складанні ПН слід використовувати нові коди УКТ ЗЕД. Податківці нагадують, що у разі складання ПН на постачання товарів, придбаних до 31 грудня 2022 року включно слід застосовувати «старі» коди УКТ ЗЕД, а от при складанні ПН на придбані товари або імпортовані з 1 січня 2023 року – нові коди.

По-третє, буде оновлено порядок прийняття рішень про розблокування ПН та РК. На нових правилах блокування Мінфін не зупинився. За його проєктом планується запровадити форми рішення про реєстрацію ПН та РК та повідомлення щодо недостатності пояснень та документів, необхідних для рішення комісії ДПС щодо розблокування ПН.

 

Які ще зміни та події чекають нас у січні?
Крім вищезазначених змін, у січні запрацює ще чимало нововведень. Зокрема:

 • податкові зміни (новорічного закону зі змінами не буде. Але є норми ПКУ, які починають діяти з 1 січня та ті, які, навпаки, втрачають чинність з цієї дати);
 • зупинення дії Закону про індексацію доходів населення;
 • нові правила подання статзвітності;
 • подання деяких податкових декларацій за новими формами;
 • нові ставки судового збору;
 • пільги щодо імпорту генераторів й зберігання пального до 2 т для них без ліцензій;
 • старт компанії декларування доходів за 2022 рік та нова декларація про доходи фізосіб;
 • об’єднання ФСС та ПФУ тощо.

Загалом 50 новацій, подій та нагадувань – у статті від редакції.

А щоб не пропустити нічого важливого за минулий місяць, радимо ознайомитися з добіркою найцікавіших матеріалів грудня ось тут.

Передсвятковий новорічно-різдвяний період в роботі бухгалтерів є по-справжньому гарячим. Щоб допомогти вам подолати його, ми підготували дві добірки з актуальними матеріалами та порадами, що слід встигнути зробити наприкінці 2022- на початку 2023 року. Їх ви знайдете тут і тут.

 

Для «єдинників» III групи затверджено типову форму обліку доходів і витрат
Наказом від 30.11.2022 р. №405 Мінфін затвердив форму типової форми обліку доходів і витрат ФОП – платниками єдиного податку третьої групи, які є платниками ПДВ, та Порядку її ведення.

Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування (наразі цього не відбулося). Тож з дати опублікування всі фізособи-«єдинники» ІІІ групи повинні вести саме типову форму обліку.

 

Мінфін змінив форми декларацій з місцевих податків
Мінфін виклав у новій редакції такі форми декларацій з місцевих податків:

 • декларацію з транспортного податку (Наказ від 30.11.2022 р. №401);
 • декларацію збору за місця для паркування транспортних засобів (Наказ від 30.11.2022 р. №402);
 • декларацію з туристичного збору (Наказ від 30.11.2022 р. №403).

Зокрема, у цих деклараціях код КОАТУУ (10 символів) замінено на код КАТОТТГ (19 символів).

 

Що нового у ДПС?

 1. Оновлено довідник типів об'єктів оподаткування. 29 грудня ДПСУ оприлюднила новий довідник типів об'єктів оподаткування для заповнення форми №20-ОПП. Нагадаємо, що ф. № 20-ОПП подається до контролюючого органу за основним місцем обліку платника податків протягом 10 робочих днів після реєстрації, створення чи відкриття.
 2. ДПС розповіла про скасування окремих пільг з ПДВ, навела зміни в розмірах ЄП для І та ІІ груп, ЄСВ. Також вона розповіла про заповнення нових декларацій з податку на прибуток, податку на нерухомість та плати за землю.
 3. З'явилися нові зразки службових посвідчень податківців. ДПСУ затвердила нові зразки службових посвідчень працівників податкової та Інструкцію щодо порядку їх зберігання, видачі і знищення.

 

Чи можна вважати відключення світла форс-мажором?
На сьогодні багато підприємств страждають через відключення світла, які не завжди відбуваються за графіком. При цьому у соцмережах та своїх сайтах енергетики повідомляють про триваючі ремонтні роботи та можливі уточнені графіки відключень світла.

Раніше адрес юросіб, які розташовані в окремих будівлях, у графіках ймовірних відключень не було. Наразі ж створюється база даних таких адрес, тому й планувати роботу можливо буде легше.

Втім, головне питання: чи звільняє наявність такого графіка (як доказ) від штрафів? І якщо, наприклад, не вдасться подати податкову звітність вчасно саме через відключення світла, то чи може тут допомогти сертифікат ТПП про форс-мажор? Про це читайте у цій статті від редакції.

 

З 29 грудня діє новий порядок інформування про бенефіціарів
Закон №2571 запрацював з 29 грудня 2022 року. Тож з цієї дати щорічного підтвердження знову немає. Йдеться про підтвердження відомостей про кінцевого бенефіціарного власника (КБВ) щороку, починаючи з наступного року з дати державної реєстрації юрособи, протягом 14 календарних днів.

Подання інформації про КБВ у разі вчинення окремих реєстраційних дій залишається, проте запроваджуються поняття: відомості про КБВ, структура власності та інформація про КБВ та про структуру. Також вносяться зміни щодо способів подання саме відомостей про КБВ. Більше читайте тут.

 

Інші новини

 1. Податкова реформа «10-10-10» – що нового? У фінальній версії реформи, яку формалізують у законопроєкт, зміни можуть сильно відрізнятися від анонсованих раніше 10%. Головна мета – скасування податкових «схем». Проте, на думку Мінфіну, податкова реформа зі зниженням ставок зараз матиме негативні наслідки для бюджету. Тому він її не підтримує.
 2. Уряд ухвалив порядок розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця. Затверджено порядок розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця у зв’язку з виявленням невідповідності займаній посаді за станом здоров’я працівника, якому на день звільнення залишилося не більше ніж півтора року до досягнення пенсійного віку.
 3. Експорт та імпорт яких товарів буде ліцензуватися у 2023 році? Кабмін затвердив переліки товарів, експорт та імпорт яких підлягатиме ліцензуванню, та квот на 2023 рік.
 4. Поновлено доступ до е-відомостей юросіб та ФОПів в ЄДР. Відтепер доступ до відомостей з Єдиного державного реєстру в електронній формі шляхом безоплатного пошуку та формування витягу надається виключно за умови ідентифікації особи, яка бажає отримати такі відомості.
 5. Депутати хочуть «модернізувати» використання відпусток. Галина Третьякова та інші нардепи зареєстрували у ВРУ законопроєкт №8313. Ним, зокрема, пропонується максимальний термін надання працівнику відпустки без збереження заробітної плати збільшити з 15 до 30 календарних днів на рік.

Слава Україні!
Ваш «Дебет-Кредит»

Автор: «Дебет-Кредит»

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: «Дебет-Кредит»/Новини порталу

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Новини порталу»