Що нас чекає у лютому?
Традиційно на початку місяця редакція розповіла про те, які зміни та події чекають нас протягом найближчих днів. У лютому це:
- зменшення лімітів на карткові перекази;
- перше подання щомісячної зарплатної звітності;
- граничний термін подання до ДПС квартальної звітності,
- подання фінансової звітності до Держстату;
- підтвердження критично важливими підприємствами свого статусу.
Загалом про 15 змін та подій, які відбудуться цього місяця, читайте в огляді від редакції. А щоби не пропустити нічого важливого за січень, радимо ознайомитися з добіркою 12 найцікавіших матеріалів за цей місяць – ось тут.
Строк для проходження ВЛК обмежено придатними можуть продовжити
30 січня у ВРУ зареєстровано законопроєкт №12457. Ним пропонується встановити, що громадяни України віком від 25 до 60 років, які були визнані обмежено придатними до військової служби, зобов’язані до 5 червня 2025 року пройти повторний медичний огляд з метою визначення придатності до військової служби.
Для цього вони зобов’язані самостійно звернутися до ТЦК або через електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного та резервіста з метою отримання направлення на ВЛК для проходження медогляду.
Також звертаємо увагу, що минулого тижня Уряд спростив порядок отримання направлення на ВЛК. Електронне направлення на ВЛК можна буде згенерувати за допомогою Єдиного державного реєстру призовників і отримати через застосунок Резерв+.
Що нового у ДПС?
По-перше, ДПС повідомляє про розсилку фейкових листів. Останніми днями зафіксовано масову розсилку електронних листів нібито від імені терпідрозділів ДПСУ про необхідність зв’язатись із представником ДПС. Наголошується, що ДПС не вказує при листуванні особисті номери телефонів для зв’язку.
По-друге, підкориговано Порядок направлення податкових вимог платникам податків. Зокрема, уточнено, що рішення про скасування податкової вимоги приймається відповідно до вимог ст. 55 ПКУ. А також термін «інформаційно-телекомунікаційна система» замінено терміном «інформаційно-комунікаційна система» й актуалізовано назву Закону №2155.
Що є доходом ФОПа-«єдинника» 1 – 3 груп при використанні платіжних терміналів для здійснення розрахунків?
Податківці у «ЗІР» (підкатегорія 107.01.03) зазначили, що доходом ФОПа-«єдинника» 1 – 3 груп у разі використання платіжних терміналів при здійсненні розрахунків за товари (роботи, послуги) є повна сума виручки (з урахуванням комісії, утриманої банком).
Ще три свіжі податкові роз’яснення для ФОПів
- Правила звільнення від податків для мобілізованих ФОПів. Підставою для звільнення від сплати ЄП та ВЗ для мобілізованих ФОПів є подані за місцем податкової реєстрації такі документи: заява самозайнятої особи; копія військового квитка. Ці документи подаються протягом 10 днів після демобілізації.
- Яка дата вважається датою зняття ФОПа з обліку у контролюючому органі? Датою держреєстрації припинення підприємницької діяльності ФОПа вважається дата подання відповідної заяви. Дата зняття з обліку ФОПа відповідає даті отримання відомостей про держреєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи – підприємця.
- Сплата ВЗ фізособами-«єдинниками» І та ІІ груп. ДПС нагадує, що фізособи-«єдинники» І та ІІ груп повинні сплачувати авансовий внесок з ВЗ до 20 числа кожного місяця та відображати в річній декларації. Його можна сплатити авансом за весь квартал чи рік, але не більш як до кінця поточного звітного року.
Що ще цікавого розповіли у ДПС?
- Як працює СМКОР? Створена ДПС відеоінструкція детально пояснює шлях, який проходять податкові накладні та розрахунки коригування у СМКОР, основні ознаки та критерії, за якими накладні можуть бути заблоковані, поради, як уникнути блокування.
- Чи подає новостворена юрособа після реєстрації в ЄДР заяву за ф. №1-ОПП стосовно головбуха? Заяву за формою №1-ОПП з позначкою «Зміна відповідальних осіб: особи, відповідальної за ведення бухгалтерського та/або податкового обліку» з інформацією про головного бухгалтера подають до контролюючого органу у 10-денний строк з дня взяття на облік.
- Ставка ВЗ з середнього заробітку мобілізованого працівника. Якщо юрособа (роботодавець) нараховує дохід у вигляді середнього заробітку на користь мобілізованої фізособи (працівника), то він включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника та оподатковується військовим збором (5 %).
- З дати виявленого під час перевірки порушення минуло 1095 днів: чи буде штраф? Під час війни ДПС може нараховувати штраф за помилки, по яких вже минуло 1095 к.дн. Але при сплаті юрособою протягом 30 к.дн. з дня отримання ППР щодо ПЗ за результатами перевірок у період з 01.08.2023 до дня припинення ВС штрафи по ним вважаються скасованими.
- Якщо місце проживання керівника (засновника) є основним місцем обліку ЮО: як заповнити ф. №20-ОПП? Заяву за ф. №20-ОПП заповнюють із дотриманням Пам’ятки для заповнення розділу 3 заяви про об’єкти оподаткування або об’єкти, пов’язані з оподаткуванням, або через які провадиться діяльність (додаток до заяви за ф. №20-ОПП).
Зміна правил оподаткування посилок до 150 євро: зареєстровано законопроєкти
Д. Гетманцев та ін. нардепи зареєстрували у ВРУ два законопроєкти з метою зміни правил оподаткування міжнародних посилок - законопроєкт №12429 (зміни до ПКУ) та законопроєкт №12430 (зміни до МКУ).
Зокрема, пропонується виключити з ПКУ положення, які передбачають, що не є об’єктом оподаткування ПДВ операції із ввезення товарів, вартість яких не перевищує еквівалент 150 євро, крім ввезення товарів, сумарна фактурна вартість яких не перевищує еквівалент 45 євро, для одного одержувача-фізособи в одній депеші від одного відправника-фізособи у міжнародних поштових відправленнях або в одному вантажі експрес-перевізника від одного відправника-фізособи у міжнародних експрес-відправленнях, за умови, що:
- такі товари надсилаються відправником одержувачу без будь-якої оплати, призначаються для особистого чи сімейного використання одержувачем;,
- їх характеристики і кількість не вказують на те, що вони ввозяться з будь-якою комерційною метою.
Також пропонується запровадження нової операції, що підлягає оподаткуванню ПДВ, – дистанційний продаж товарів.
Уряд нарешті затвердив Порядок ведення Єдиного реєстру місць зберігання для підакцизних товарів
24 січня на черговому засіданні КМУ нарешті було затверджено відповідно до Закону №3817 Порядок ведення Єдиного реєстру місць зберігання.
Порядок визначає процедуру створення та ведення Єдиного реєстру місць зберігання, що використовуються для зберігання спирту етилового, біоетанолу та спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах.
До уваги роботодавців!
- Чи треба індексувати зарплату у лютому 2025 року? З січня 2025 року нарахування індексації зарплати знову обнулили. Цей місяць став базовим (на думку Мінсоцполітики), тож у січні ми індексацію не нараховували. У лютому індексацію зарплати також нараховувати ще буде не потрібно. І це стосується усіх працівників та роботодавців!
- Переведення сумісника на основне місце роботи: як відобразити в додатку 5 об'єднаного звіту? Відображення переводу з основного місця роботи на сумісництво в додатку 5 не передбачено. Для відображення даних застрахованої особи в додатку 5 зазначається дата закінчення трудових відносин за категорією особи 1 та вказується дата початку за категорією 2.
- Роботодавець сплатив внески на обов’язкове страхування водіїв: що з ПДФО? Cуми внесків на обов’язкове страхування, що сплачуються підприємством за працівників, не включаються до складу загального місячного або річного оподатковуваного доходу працівників. У додатку 4ДФ вони відображаються з ознакою доходу «132».
Мінсоцполітики планує запуск накопичувальних пенсій на 2026 рік
У Мінфіні розповіли, що у 2025 році планують запровадити законодавчу базу для впровадження накопичувальної пенсійної системи, розробити ІТ-систему та пропрацювати економний та ефективний концепт Державного накопичувального фонду, а перші накопичення можуть розпочати у 2026 році.
29 січня Мінсоцполітики повторно оприлюднило проєкт Закону «Про загальнообов’язкове накопичувальне пенсійне забезпечення». Ним пропонується встановити обов’язкову участь у системі накопичувального пенсійного забезпечення всіх категорій працюючих осіб.
Крім того, за позицією Мінсоцполітики, запровадження накопичувальних пенсій не передбачатиме підвищення податків, не призведе до збільшення навантаження на платників податків. Внески роботодавця та громадянина не збільшаться, але будуть виокремлені з поточного ЄСВ і ПДФО.
Інші новини
- Мінфін оновить форми бюджетної звітності та внесе зміни до порядку їх складання. Згідно з проєктом наказу Мінфіну розпорядники та одержувачі бюджетних коштів, фонди загальнообов’язкового державного соціального і пенсійного страхування складатимуть оновлену звітність починаючи зі звітності за І квартал 2025 року.
- Бізнес просить запровадити таргетовану систему оповіщення повітряних тривог. Пропонується розглянути можливість запровадження таргетованої системи оповіщення повітряної тривоги та напрацювати рішення, яке збалансовано врахує інтереси бізнесу та суспільства, сприятиме стабільній діяльності підприємств.
- Критерії для включення підприємств та ФОПів до Клубу білого бізнесу змінять. У податковому Комітеті ВРУ за ініціативою Южаніної буде створено робочу групу для опрацювання пропозицій платників податків, які нині не можуть бути включені до такого переліку.
- ПФУ оновить порядок розгляду скарг на рішення про накладення штрафу та нарахування пені. У новій редакції пропонується викласти Порядок розгляду органами ПФУ скарг на рішення про накладення штрафу, нарахування пені та заяв страхувальників при узгодженні ними вимоги про сплату недоїмки зі сплати страхових внесків на пенсійне страхування.
- Запровадження е-гривні: запитання-відповіді від НБУ. Е-гривня буде законним платіжним засобом в Україні та існуватиме лише у безготівковій формі – як доповнення до готівкової та безготівкової форм грошей. Вона має виконувати всі функції грошей та бути доступною у використанні для всіх категорій користувачів.
Слава Україні!
Ваш «Дебет-Кредит»