Головна Усі новини Праця та соціальний захист Оплата праці

Обчислення допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами: від мінімуму до максимуму

У Фонді з ТВП нагадали, на що треба звертати увагу при обчисленні допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами

Лівобережна дирекція КМВ ФСС з ТВП на своїй сторінці у Facebook нагадала, що відповідно до п. 3 Порядку №1266, середньоденна заробітна плата для призначення  допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами обчислюється шляхом ділення нарахованої за розрахунковий період заробітної плати (доходу), на яку нарахований ЄСВ, на кількість календарних днів зайнятості (перебування у трудових відносинах) у розрахунковому періоді.

При цьому не враховуються календарні дні, не відпрацьовані з поважних причин:

  • тимчасова непрацездатність,
  • відпустка у зв'язку з вагітністю та пологами,
  • відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та шестирічного віку за медичним висновком,
  • відпустка без збереження зарплати.

 

Водночас сума допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами у розрахунку на місяць:

  1. не повинна перевищувати розміру максимальної величини бази нарахування ЄСВ, з якої сплачувалися страхові внески до Фонду,
  2. не повинна бути меншою, ніж розмір мінімальної заробітної плати, встановлений на час настання страхового випадку.

 

Крім того, якщо протягом 12 місяців перед настанням страхового випадку, за даними Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, застрахована особа має страховий стаж менше 6 місяців, середня заробітна плата для розрахунку допомоги по вагітності та пологах визначається виходячи з нарахованої заробітної плати, з якої сплачуються страхові внески, але в розрахунку на місяць не вище двократного розміру мінімальної заробітної плати та не менше за розмір мінімальної заробітної плати, встановлений законом у місяці настання страхового випадку.

При цьому п. 4 Порядку № 1266 передбачено, що середньоденна заробітна плата (дохід) не може перевищувати максимальну величину бази нарахування ЄСВ з розрахунку на один календарний день, яка обчислюється шляхом ділення встановленого її розміру в останньому місяці розрахункового періоду на середньомісячну кількість календарних днів, що становить 30,44.

У разі коли середня заробітна плата визначається з розміру мінімальної заробітної плати, двократного розміру мінімальної заробітної плати, середньоденна заробітна плата також обчислюється шляхом ділення цих показників на середньомісячну кількість календарних днів (п. 5 Порядку № 1266).

У Фонді зауважують, що внаслідок застосування для розрахунку виплат середньомісячної кількості календарних днів у повних місяцях відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами, які містять 31 календарний день, сума допомоги, розрахована з максимальної величини бази нарахування ЄСВ, двократного розміру мінімальної заробітної плати, буде перевищувати верхню межу зазначених обмежувальних показників.

У місяцях з кількістю календарних днів 30 (28 або 29 - у лютому) сума допомоги, розрахована з розміру мінімальної заробітної плати, буде меншою, ніж цей розмір, встановлений на час настання страхового випадку.

Так, у прикладі 4 розділу III Прикладів №1022 наведено алгоритм застосування обмеження допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами максимальною величиною бази нарахування єдиного внеску. Відповідно до прикладу, в повних місяцях періоду відпустки по вагітності та пологах, тривалість яких становить 31 календарний день (жовтень, грудень), розрахована сума виплати перевищує розмір встановленої в останньому місяці розрахункового періоду (серпень-2015) максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, і сума допомоги по вагітності та пологах в цих місяцях обмежується вищезазначеною величиною (20706,00 грн). Відповідно зменшується загальна сума страхових виплат.

Прикладом передбачено, що аналогічний алгоритм застосовується, зокрема, при виконанні вимог абзацу третього пункту 29 Порядку №1266, тобто для забезпечення застосування до суми страхової виплати як обмеження двократним розміром мінімальної заробітної плати, так і забезпечення її розміру в розрахунку на місяць не меншому за розмір мінімальної заробітної плати, встановленої на час настання страхового випадку.

Фахівці Фонду звертають увагу, що Закон №1105 та Порядок №1266 не містять уточнень щодо суми допомоги у розрахунку на місяць залежно від режиму роботи застрахованої особи. Таким чином, особі, яка працює на умовах неповного робочого часу, допомога по вагітності та пологах обчислюється виходячи з нарахованої заробітної плати, з якої сплачено ЄСВ. Але така допомога в розрахунку на місяць має бути не меншою за розмір мінімальної заробітної плати, встановлений у місяці настання страхового випадку.

Отже: 

Якщо нарахована сума допомоги у розрахунку на місяць є меншою за розмір мінімальної заробітної плати, то необхідно здійснити у цьому місяці доплату до зазначеної суми та відповідно збільшити загальну суму допомоги у зв'язку з вагітностю та пологами. 

Слід мати на увазі, що при розрахунку суми допомоги для виконання зазначеної вимоги застосовується сума мінімальної заробітної плати, встановленої на час настання страхового випадку. При цьому сума мінімальної заробітної плати, встановленої в інших місяцях періоду відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами, не застосовується.

Наприклад, сума допомоги у зв'язку з вагітностю та пологами за листком непрацездатності, виданим з 01.08.2016 р., у розрахунку на місяць не може бути меншою, ніж розмір мінімальної заробітної плати, встановленої у місяці настання страхового випадку (серпень 2016 року), - 1450,00 гривень.

 

Такі роз'яснення Лівобережна дирекція КМВ ФСС з ТВП надала на основі листів Мінсоцполітики від 10.06.2016 р. №189/18/99-16 та від 23.06.2016 р. № 215/18/99-16. 

Більше про це читайте тут >>

 

Новини на тему:

 - Нарахування допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами, якщо жінка продовжує працювати;

 - Соціальні відпустки матерям: нюанси оплати;

 - Якщо закінчення декрету приходиться на наступний календарний рік: як донарахувати ЄСВ;

Порядок нарахування та сплати ЄСВ з лікарняних і декретних: коротко про головне.

Джерело
Фонд соціального страхування України
Рубрика:
Праця та соціальний захист / Оплата праці
Теги:
Відпустки , Лікарняні , Фонд ТВП , Трудові відносини

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції.

Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі