Головна Усі новини Праця та соціальний захист Оплата праці

Нарахування та виплата відпускних при переведенні

Що робити із компенсацією за невикористані відпустки при переведенні на інше підприємство? За які відпустки можна перерахувати компенсацію на нове підприємство? Що робити із компенсацією у нового роботодавця?

Як відбувається переведення

В КЗпП немає чіткої процедури переведення працівника за його згодою на інше підприємство. А це важливо, тому що напряму впливає на оплату відпусток такого працівника.

Мінсоцполітики наводило рекомендації щодо оформлення такого переведення у листі від 25.09.2013 р. №175/06/186-13.

Алгоритм дій роботодавця та працівника:

Крок 1. Найпершим документом, який має бути оформлено в такому разі, є лист-запит від нового працедавця старому.

Інакше кажучи, власник або уповноважений ним орган підприємства, куди переводиться працівник, повинен надіслати відповідний лист-запит власникові або уповноваженому ним органу підприємства, на якому працює працівник, з проханням звільнити того з роботи на підставі переведення згідно з п. 5 ст. 36 КЗпП.

Типової форми такого запиту немає. Тож він повинен бути оформлений за правилами вітчизняного діловодства. Крім даних про те, хто і кому надсилає цей лист, в ньому має міститися прохання звільнити конкретного працівника за переведенням. Також у листі доцільно зазначити бажану дату звільнення працівника.

Зверніть увагу: зазначаючи таку дату, на думку Мінсоцполітики, новий (майбутній) працедавець бере на себе зобов'язання про прийняття на роботу такого працівника з урахуванням зазначеного в листі-запиті строку.

Крок 2. Працівник зобов'язаний подати за старим місцем роботи заяву про звільнення його в порядку переведення згідно з п. 5 ст. 36 КЗпП.

Таким чином, мабуть, на думку Мінсоцполітики, підтверджується згода працівника на таке переведення. Також працівник повинен подати заяву про прийняття його на роботу в порядку переведення за новим місцем роботи.

Крок 3. Попередній працедавець на підставі заяви від працівника і листа-запиту від нового працедавця оформляє наказ про звільнення працівника з відповідною датою і формулюванням.

Крок 4. Новий працедавець оформляє наказ про прийняття працівника на роботу, зазвичай, наступним після його звільнення числом.

Перерви між періодами роботи у старого та нового працедавця у такого працівника, як правило, бути не повинно. Це одна з особливостей звільнення за переведенням, що дозволяє тим працівникам, які мають критичний безперервний стаж за професією, зберігати такий стаж. При цьому з листа Мінсоцполітики випливає, що між працівником і новим працедавцем може бути обумовлена інша дата прийняття на роботу (КЗпП у цьому випадку вимоги про відсутність перерви не встановлює).

Не забуваємо! В останній робочий день (день звільнення) роботодавець зобов’язаний:

  1. видати працівникові належно оформлену трудову книжку;
  2. провести з ним розрахунок (якщо у день звільнення працівник не виходив на роботу, то зазначені суми мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред’явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок ст. 116 КЗпП).

На вимогу працівника роботодавець зобов’язаний видати:

  • копію наказу про звільнення;
  • довідку про його роботу на даному підприємстві із зазначенням спеціальності, кваліфікації, посади, часу роботи і розміру заробітної плати. Аналогічну довідку треба надати обов'язково, якщо новому роботодавцю перераховується сума компенсації за невикористану відпустку (про що далі).

Новий роботодавець, крім оформлення наказу про прийняття на роботу, проведення інструктажу про правила трудового розпорядку і запису до трудової книжки тощо, має повідомити про новоприйнятого працівника податківців.

 

Невикористані відпустки працівника та грошова компенсація

Згідно зі ст. 24 Закону про відпустки, у разі звільнення працівника йому виплачується грошова компенсація за всі невикористані ним дні щорічної відпустки, а також додаткової відпустки працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину - особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи (ст. 19 цього Закону).

Нагадаємо, що до щорічних відпусток, згідно зі ст. 4 цього Закону, належать:

  • основна відпустка (стаття 6 цього Закону);
  • додаткова відпустка за роботу із шкідливими та важкими умовами праці (стаття 7 цього Закону);
  • додаткова відпустка за особливий характер праці (стаття 8 цього Закону);
  • інші додаткові відпустки, передбачені законодавством.

У випадку переведення працівника на роботу на інше підприємство грошова компенсація за невикористані ним дні відпусток за його бажанням має бути перерахована на рахунок підприємства, куди перейшов працівник.

У такому разі до стажу роботи, що дає право на щорічні основну та додаткові відпустки, переведеному працівнику зараховується час, за який він не використав ці відпустки за попереднім місцем роботи (ст. 81 КЗпП, ст. 9 Закону про відпустки). При цьому щорічна відпустка повної тривалості надається на новому підприємстві до настання шестимісячного терміну безперервної роботи після переведення

Отже, у працівника, який планує перевестись, є три варіанти:

  1. використати зароблені відпустки за старим місцем роботи перед звільненням. Такі відпустки надаються у звичайному порядку;
  2. звільнитися за переведенням і отримати грошову компенсацію за невикористані відпустки;
  3. звільнитися за переведенням і використати ці відпустки за новим місцем роботи.

 

Нарахування відпускних на новому підприємстві

На жаль, у Порядку №100 не прописано окремих правил розрахунку відпускних  працівникам, прийнятих за переведенням. А також, слід зазначити, що фахівці Мінсоцполітики періодично змінюють свою позицію щодо врахування компенсації за невикористані відпустки за новим місцем роботи.

Так, у листі Мінсоцполітики від 22.02.2008 р. №33/13/116-08 зазначалося, що працівник, якого було переведено на роботу на інше підприємство (грошова компенсація за невикористані ним дні щорічних відпусток була перерахована на рахунок цього підприємства), має право на використання щорічної відпустки повної тривалості, а у випадку звільнення – на отримання грошової компенсації.

Пpи цьому середня заробітна плата для oплати часу щорічної відпустки пpацівникові, який пропрацював нa підприємстві, yстанові, організації менше pоку, обчислюється виxодячи з виплaт за фaктичний час роботи нa підприємстві, кyди перейшов працівник, тoбто з пeршого числа мiсяця після oформлення на pоботу до пeршого числа мiсяця, в якoму надається відпустка. Тобто так, як це зазначено у Порядку №100 для решти працівників. 

У цьому листі Мінсоцполітики наполягало, що нaрахована за попереднім мiсцем роботи компенсація зa невикористані дні щорічних відпусток i перерахована нa рахунок пiдприємства, на якe перейшов пpацівник, працівникові не виплачується.

Та уже в листі від 25.11.2015 р. №1531/13/84-15 Мінсоцполітики застосовує протилежний підхід. За ним сума відпускних за дні відпустки, заробленої і невикористаної за старим місцем роботи, виплачується за рахунок отриманої новим роботодавцем компенсації

У своєму листі від 26.06.2019 р. №749/0/204-19 фахівці Мінсоцполітики винайшли зовсім новий підхід щодо врахування компенсації – «комбі».

Вони зазначили: у випадку, коли працівник перейшов на інше підприємство і на це підприємство перераховано компенсацію за невикористані дні щорічної відпустки, то:

  • відпускні на новому місці роботи обчислюються відповідно до норм Порядку №100 (тобто, кожного разу наново)
  • але при виплаті середньої заробітної плати за час щорічної відпустки враховується сума перерахованої на нове підприємство компенсації за невикористані дні щорічної відпустки.

Отже, враховуючи останню позицію фахівців Мінсоцполітики на сьогоднішній день, розрахунок відпускних, які перейшли на інше підприємство, слід розраховувати за загальними нормами Порядку №100. Тобто, виходячи з доходів, нарахованих під час роботи вже за новим місцем роботи.

Але джерелом таких відпускних, в першу чергу буде сума перерахованої на нове підприємство компенсації за невикористані дні щорічної відпустки. І вже якщо її не вистачить, то відпускні сплачуватимуться за рахунок витрат нового роботодавця (або створеного ним раніше резерву на оплату відпусток).

Доступ до повного тексту матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо Ви вже зареєстровані на нашому сайті - будь ласка, авторизуйтесь.

Якщо поки що ні - зареєструйтесь прямо зараз: це просто, не вимагає Ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Що ще дає реєстрація?

Автор:
Галина Казначей
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Праця та соціальний захист / Оплата праці
Теги:
Відпустки , Трудові відносини

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції.

Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

Коментарі: 5

Новини по темі

Консультації по темі

Хочете отримувати

найважливіші новини від «Дебету-Кредиту»?