
14 липня 2025 у ВРУ зареєстровано законопроєкт №13474 "Про внесення змін до Закону України "Про безпеку та якість донорської крові та компонентів крові" щодо забезпечення прав донорів". Його авторами є О. Фельдман та В. Гнатенко.
Нагадаємо, що Закон «Про безпеку та якість донорської крові та компонентів крові» (далі - Закон) передбачає фактичне скасування низки ключових соціальних пільг для донорів.
Так, Розділом VIII «ПРИКІНЦЕВІ ТА ПЕРЕХІДНІ ПОЛОЖЕННЯ» зазначеного Закону передбачено втрату чинності через п’ять років з дня введення в дію Закону норм (2026 рік), які передбачали такі заохочення:
- день відпочинку із збереженням середнього заробітку. За бажанням донора цей день приєднується до щорічної відпустки;
- донорам, які протягом року безоплатно здійснили донацію крові в сумарній кількості, що дорівнює двом разовим максимально допустимим дозам, або плазми крові в сумарній кількості, що дорівнює чотирьом разовим максимально допустимим дозам, заготовленим методом аферезу, або тромбоцитів у двох разових донаціях методом аферезу, допомога з тимчасової непрацездатності у зв’язку із захворюванням виплачується у розмірі 100 відсотків середньої заробітної плати донора незалежно від стажу роботи. Така пільга надається протягом року після здійснення донації крові та/або компонентів крові у зазначених кількостях;
- здобувачам вищої, професійної (професійно-технічної) та фахової передвищої освіти, які протягом року безоплатно здійснили донацію крові у сумарній кількості, що дорівнює двом разовим максимально допустимим дозам, або плазми крові в сумарній кількості, що дорівнює чотирьом разовим максимально допустимим дозам, заготовленим методом аферезу, або тромбоцитів у двох разових донаціях методом аферезу, надається право на одержання грошової допомоги у розмірі 25% встановленої у закладі освіти стипендії, а військовослужбовцям строкової служби та курсантам військових закладів освіти - право на одержання грошової надбавки у розмірі 25% призначеного їм грошового забезпечення протягом шести місяців після здійснення донації крові та/або компонентів крові у зазначених кількостях. Виплата такої грошової допомоги здійснюється за місцем навчання або проходження служби донора за рахунок коштів відповідних місцевих програм з розвитку донорства крові та компонентів крові;
- право для почесних донорів України на отримання надбавки до пенсії у розмірі 10% затвердженого прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць.
Проте в умовах повномасштабної збройної агресії проти України потреба в донорській крові та її компонентах зросла в рази і є щоденною. Кров необхідна для порятунку життів поранених військовослужбовців та цивільних громадян, які страждають від обстрілів. У такій ситуації донорський рух є стратегічно важливим елементом національної безпеки та стійкості системи охорони здоров’я. Донори є «невидимим тилом», який щодня рятує життя.
Скасування існуючих і перевірених часом стимулів без впровадження рівноцінних альтернатив створює реальну загрозу демотивації громадян та, як наслідок, критичного скорочення кількості донацій. Це може призвести до дефіциту крові в країні, що воює, і є неприпустимим.
З огляду на це законопроєктом №13474 пропонується виключити пункт другий Розділу VIII «ПРИКІНЦЕВІ ТА ПЕРЕХІДНІ ПОЛОЖЕННЯ» Закону України «Про безпеку та якість донорської крові та компонентів крові».
У разі прийняття цей Закон набере чинності з дня, наступного за днем його опублікування.