Згідно з частиною 3 статті 64 Господарського кодексу України підприємство самостійно визначає свою організаційну структуру, встановлює кількість працівників і штатний розпис. Зазначимо, що штатний розпис є основним документом, який визначає структуру підприємства, номенклатуру професій (посад) та кількість працівників. Проект штатного розпису на промисловому підприємстві, наприклад, розроблює відділ організації праці та заробітної плати. У подальшому проект погоджується з керівниками відділів (служб) та затверджується керівником підприємства.
Крім того, штатні розписи відділів (служб) підприємства можуть складати й самі відділи (служби). Разом з тим законодавство не регламентує розроблення штатного розпису конкретним відділом (службою) підприємства. Відповідно до частини 2 статті 64 Господарського кодексу України функції, права та обов’язки структурних підрозділів підприємства визначаються положеннями про них, які затверджуються в порядку, визначеному статутом підприємства або іншими статутними документами.
Таким чином, функції щодо розроблення штатного розпису тим чи тим відділом (службою) підприємства визначаються внутрішніми розпорядчими документами цього підприємства самостійно. На посади, зазначені у затвердженому керівництвом підприємства штатному розписі, складаються посадові (робочі) інструкції, структура яких розглядається у Загальних положеннях Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників розділів 1 і 2 Випуску 1 «Професії працівників, що є загальними для всіх видів економічної діяльності», затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 29 грудня 2004 року №336.
Олександр НОСІКОВ, науковий працівник ДУ НДІ соціально-трудових відносин Міністерства соціальної політики