Держпраці у Луганській області розглянула випадок, коли ескалація конфлікту між працівниками дійшла граничної межі і вилилась у бійку.
В цій ситуації свідки події повинні зробити наступне:
1) терміново організувати надання першої невідкладної допомоги потерпілому, за потреби забезпечити його доставку до лікувально - профілактичного закладу;
2) викликати поліцію.
Керівник структурного підрозділу, де трапилася бійка, повинен:
- невідкладно зафіксувати всі обставини події у доповідній записці на ім’я керівника підприємства, бажано із зазначенням свідків;
- отримати письмові пояснення від учасників бійки. Письмові пояснення важливі, насамперед, для з’ясування причин конфлікту. Разом з тим, вони потрібні й при визначенні відповідальності. Якщо учасник (учасники) бійки відмовляються від надання письмових пояснень, слід скласти відповідний акт.
Якщо отримані працівником тілесні ушкодження призвели до тимчасової чи постійної втрати працездатності постає питання: чи підпадає бійка під категорію нещасних випадків виробничого характеру?
На сьогодні в Україні діє Порядок проведення розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві, затверджений постановою КМУ від 30.11.2011 р. №1232 (далі - Порядок №1232).
Обставинами, за яких нещасний випадок визнається таким, що пов’язаний з виробництвом і складається акт за формою Н-1, зокрема, визначено заподіяння тілесних ушкоджень іншою особою або вбивство потерпілого під час виконання чи у зв’язку з виконанням ним трудових (посадових) обов’язків або дій в інтересах підприємства незалежно від початку досудового розслідування, крім випадків з’ясування потерпілим та іншою особою особистих стосунків невиробничого характеру, що підтверджено висновком компетентних органів (пп. 16 п. 15 Порядку №1232). Таким чином, залежно від обставин, що призвели до бійки, нещасний випадок можна кваліфікувати і як такий, що пов’язаний з виробництвом, і як непов’язаний.
На підприємстві готують наказ про накладання дисциплінарного стягнення на працівника, який спричинив бійку, порушив дисципліну на підприємстві. За порушення трудової дисципліни КЗпП передбачає дисциплінарну відповідальність у формі догани або звільнення. Стягнення оголошується у наказі(розпорядженні) і повідомляється працівникові під підпис. Якщо працівник відмовляється ознайомитися з наказом про стягнення, оформлюють відповідний акт.