Як ми нещодавно повідомляли, Постановою НБУ від 25.10.2017 р. №106 врегульовано питання удосконалення режиму функціонування поточних рахунків клієнтів, зокрема, в частині виплат, пов’язаних з відрядженням. Відповідні зміни були внесені до Інструкції про порядок відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземних валютах, затвердженої постановою НБУ від 12.11.2003 р. №492.
Зміни набрали чинності з 30.10.2017 р.
Зокрема, вони стосуються перерахування коштів на рахунок працівникам у вигляді іноземної валюти на відрядження та повернення надлишково перерахованих коштів працівником на рахунок роботодавця
Відтепер за розпорядженням власника поточного рахунку в іноземній валюті здійснюються операції перерахування на рахунок працівника коштів для забезпечення витрат на відрядження за кордон. При цьому для юросіб-резидентів уточнено, що таке перерахування здійснюється на підставі заяви (наказу) та розрахунку витрат.
Окрім того, на поточні рахунки в іноземній валюті юросіб – резидентів, а також іноземних представництв і представництв юросіб - нерезидентів, які не займаються підприємницькою діяльністю, зараховуються кошти, повернуті працівником невикористані залишки іноземної валюти, отримані для забезпечення витрат на відрядження за кордон (їх сума визначається за авансовим звітом).
Відповідно спрощена процедура зарахування коштів на поточні рахунки працівників в іноземній валюті на відрядження.
На поточні рахунки в іноземній валюті фізичних осіб – резидентів та нерезидентів зараховуються валюта для забезпечення витрат на відрядження., перерахована працівникові роботодавцем. Роботодавцями можуть виступати:
- юридична особа;
- фізична особа-резидент, яка є підприємцем;
- офіційне або постійне представництво.
До цього роботодавці найчастіше забезпечували коштами на відрядження в інвалюті двома шляхами: або готівкою, або шляхом надання корпоративної картки (кошти на яку зараховувалися, як правило, в гривні, а при використанні картки працівником відбувалася купівля необхідної суми валюти).
Тепер у роботодавців з’явилася можливість надавати аванс на закордонне відрядження шляхом перерахування наявної валюти на рахунок працівника. І у самого працівника з’явилася можливість повернути невикористану валюту безготівково. Втім, звісно, що для цього потрібно, щоб у роботодавця була іноземна валюта (якщо немає, її треба придбати через банк), і у обох сторін розрахунків були поточні рахунки в іноземній валюті.