• Посилання скопійовано

Які підприємства є критично важливими під час війни: правила від КМУ

Постановою КМУ №76 встановлено порядок та критерії визначення підприємств, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення під час війни. Як отримати такий статус?

Які підприємства є критично важливими під час війни: правила від КМУ

Нагадаємо, що 4 грудня 2022 року набрав чинності Закон №2732 щодо бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на війни. 

А 27 січня 2023 року КМУ Постановою №76 затвердив:

 • порядок бронювання військовозобов’язаних за списком військовозобовʼязаних під час дії воєнного стану;
 • порядок та критерії визначення підприємств, установ і організацій, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період. 

Аналіз правил бронювання працівників ми наводили тут. 

А зараз зупинимося на порядку та критеріях  критично важливих підприємств.  Адже цей статус дозволяє бронювати половину, а за наявності достатнього обґрунтування, й більше половини працівників під час війни. 

 

Усього затверджено сім критеріїв:

1) загальна сума податків, зборів, платежів, нарахованих, утриманих та сплачених до державного і місцевих бюджетів, крім митних платежів, протягом звітного податкового року перевищує еквівалент 1,5 млн євро, визначений за середньозваженим офіційним курсом Національного банку за той самий період, що підтверджується довідкою контролюючого органу, в якому на обліку перебуває підприємство;

2) сума надходжень в іноземній валюті, крім кредитів і позик, за звітний податковий рік перевищує еквівалент 32 млн євро, визначений за середньозваженим офіційним курсом Національного банку за той самий період, що підтверджується довідкою відповідного обслуговуючого банку;

3) підприємство має стратегічне значення для економіки і безпеки держави відповідно до переліку об’єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави, затвердженого Постановою КМУ № 83;

4) підприємство має важливе значення для галузі національної економіки чи задоволення потреб територіальної громади. Критерії, за якими здійснюється визначення підприємства, яке має важливе значення для галузі національної економіки чи задоволення потреб територіальної громади, встановлюються органами виконавчої влади, іншими державними органами, органами державного управління, юрисдикція яких поширюється на всю територію України, за сферою їх управління чи галуззю національної економіки або обласною, Київською та Севастопольською міськими держадміністраціями, або обласною, Київською та Севастопольською міськими військовими/військово-цивільними адміністраціями (у разі їх утворення) з урахуванням потреб територіальної громади;

5) відсутність заборгованості зі сплати ЄСВ, що підтверджується довідкою про відсутність заборгованості з платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, або витягом з інформаційної системи органів ДПС щодо статусу розрахунків платника з бюджетом та цільовими фондами, засвідченим керівником підприємства;

6) розмір середньої заробітної плати застрахованих осіб-працівників на підприємстві за останній календарний квартал становить не менше розміру середньої заробітної плати у регіоні за IV квартал 2021 р. (відповідно до даних Держстату), що підтверджується довідкою, наданою підприємством;

7) підприємство є резидентом Дія.Сіті.

 

Як застосовуються критерії?

Підприємство вважається критично важливим, якщо відповідає  трьом або більше критеріям, зазначеним вище.

Проте для деяких підприємств достатньо і відповідності двом критеріям! Це:  

 • підприємства паливно-енергетичного комплексу;
 • підприємства, яке провадить діяльність у сфері охорони здоров’я, освіти та науки, фізичної культури і спорту, соціального захисту та належить до державної чи комунальної форми власності з включенням до Реєстру неприбуткових установ та організацій або утримується за рахунок коштів державного чи місцевого бюджету, або надає населенню безоплатні послуги, необхідні для забезпечення життєдіяльності населення, на постійній основі;
 • лінійні аудіовізуальні медіа, які здійснюють ефірне наземне багатоканальне (цифрове) телевізійне мовлення з використанням радіочастотного ресурсу, програмне наповнення якого складається переважно з інформаційних та/або інформаційно-аналітичних передач, або які залучені до системи оповіщення, та їх афілійованих осіб, а також державних та комунальних закладів культури.

Додатково до критично важливих підприємств належать: спеціалізовані установи ООН, закордонні дипломатичні установи в Україні, представництва донорських установ, виконавці проєктів міжнародної технічної допомоги, представництва міжнародних організацій, міжнародні та українські неурядові організації, які реалізують гуманітарні проєкти за кошти міжнародних партнерів, згідно з переліком, затвердженим МЗС або Секретаріатом Кабінету Міністрів України.

 

Куди і з якими документами звертатися для отримання статусу? 

Щоби отримати статус критично важливого, підприємство має звернутися зі заявою до одного з таких органів: 

 • центрального органу виконавчої влади (тобто КМУ), 
 • іншого державного органу, органу державного управління, юрисдикція якого поширюється на всю територію України (за сферою управління чи галуззю національної економіки), 
 • або до обласної, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій, 
 • або обласної, Київської та Севастопольської міських військових/військово-цивільних адміністрацій (у разі їх утворення), на території юрисдикції яких воно розташовано.

До заяви-звернення додаються копії документів, які підтверджують відповідність критеріям, а також про подання підприємством в установленому законодавством порядку податкової звітності за останній календарний квартал. Це можуть бути:

 • копія податкової декларації з відмітками (штампами) контролюючого органу, який отримав податкову декларацію, зі зазначенням дати її отримання або
 • квитанція про прийняття податкової декларації у разі її подання засобами електронного зв’язку або
 • квитанція контролюючого органу, на який покладено функції щодо результатів перевірки та прийняття пакета звітних документів платників податків, або 
 • поштове повідомлення з відміткою про вручення контролюючому органу у разі надсилання податкової декларації поштою.

 

Як  приймається рішення про встановлення статусу?

Орган, до якого надійшло звернення підприємства, зобов’язаний розглянути його на відповідність підприємства критеріям та за результатами розгляду прийняти рішення. 

Рішення про відповідність підприємства критеріям і визначення його критично важливим повинне містити інформацію про:

 • код ЄДРПОУ підприємства;
 • його номер платника податків;
 • повне та скорочене найменування підприємства; 
 • критерії, яким відповідає підприємство.

Рішення про невідповідність підприємства цим критеріям повинне містити інформацію про відмову з обґрунтуванням невідповідності критеріям.

Копію рішення про відповідність підприємства критеріям і визначення його критично важливим такий орган надсилає також до Мінекономіки та Генерального штабу Збройних Сил (СБУ, Служби зовнішньої розвідки).

 

Щорічне підтвердження статусу

Отримати статус критично важливого можна, але він не постійний. Після цього його доведеться регулярно підтверджувати! 

Підтвердження статусу критично важливого підприємства для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період здійснюється підприємством не рідше ніж один раз на рік.

Підприємство для підтвердження зазначеного статусу подає до органу, який прийняв рішення про визначення такого підприємства критично важливим, відповідну заяву і документи, які підтверджують відповідність критеріям (див. вище). 

І далі все теж аналогічно процедурі отримання цього статусу. Цей орган знову приймає рішення про відповідність або невідповідність зазначеним критеріям, про що і повідомляє підприємство. Копію рішення в одноденний строк з дня його прийняття цей орган надсилає також до Мінекономіки та Генерального штабу Збройних Сил (СБУ, Служби зовнішньої розвідки). 

Автор: Русанова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Трудові відносини»