Східне міжрегіональне управління Державної служби України з питань праці розповідає, що відповідно до ст. 119 КЗпП (в редакції, що діяла до 19.07.2022) за працівниками, призваними на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період або прийнятими на військову службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення зберігаються місце роботи, посада і середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, фермерському господарстві, сільськогосподарському виробничому кооперативі незалежно від підпорядкування та форми власності і у фізичних осіб – підприємців, у яких вони працювали на час призову.
З урахуванням внесених змін до ст. 119 КЗпП з 19.07.2024 роботодавець зобов’язаний на період військової служби за призовом осіб із числа резервістів в особливий період або прийнятими на військову службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення зберігати місце роботи, посаду.
Водночас підприємства, установи, організації в межах своїх повноважень і за рахунок власних коштів можуть встановлювати додаткові порівняно з законодавством трудові і соціально-побутові пільги для працівників (ст. 9-1 КЗпП). Якщо згідно з умовами колективного договору за працівником зберігався середній заробіток після 19 липня 2022 року, то насамперед слід керуватися положеннями колективного договору щодо строків і порядку проведення виплат. У разі коли положеннями колективного договору ці питання не були визначені, то питання може бути врегульовано сторонами колективного договору шляхом внесення змін до нього в порядку, передбаченому ст. 14 Закону України від 01.07.1993 №3356-XII «Про колективні договори і угоди».
При цьому може бути застосоване положення щодо припинення виплати середнього заробітку працівнику з дати виключення його з особового складу військової частини.
Відповідно до ст. 24 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» померлий військовослужбовець виключається зі списків особового складу військової частини (військового навчального закладу, установи тощо) з наступного після загибелі (смерті) дня; військовослужбовець, визнаний у встановленому законом порядку безвісно відсутнім або оголошений померлим, – з дня набрання законної сили рішенням суду.