• Посилання скопійовано

Нові заброньовані та удосконалення анулювання відстрочок: аналіз змін до Порядку №76

Що змінилося в Порядку №76 щодо бронювання працівників? Яку категорію працівників додали для бронювання? Як змінили правила анулювання відстрочок? Про всі новації читайте в нашій статті!

Нові заброньовані та удосконалення анулювання відстрочок: аналіз змін до Порядку №76

Коментар до Постанови КМУ від 26.12.2024 №1498

Постановою №1498 внесено зміни до Порядку №76 щодо бронювання працівників на період мобілізації та на воєнний час. Постанова №1498 була опублікована в «Урядовому кур’єрі» від 28.12.2024 №264 і набрала чинності з дня опублікування.  

Насамперед зауважимо, що додано ще одну категорію військовозобов’язаних, для яких можлива відстрочка від мобілізації – бронювання. Йдеться про священнослужителів за переліком посад, затвердженим ДЕСС (Державна служба України з етнополітики та свободи совісті).

Також, як зазначено у Критеріях, за якими здійснюється визначення підприємств критично важливими, до критично важливих для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період підприємств, установ та організацій належать юридичні особи – релігійні організації згідно з переліком та критеріями, затвердженими ДЕСС.

При цьому релігійні організації не вносять до Єдиного переліку органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій для бронювання військовозобов’язаних!

Це означає, що релігійним організаціям не потрібно дотримуватися критеріїв для визнання їх критично важливими, зокрема щодо відсутності заборгованості зі сплати податків до державного і місцевих бюджетів та ЄСВ або щодо розміру нарахованої середньої заробітної плати працівників.

Натомість вони визнаються релігійними організаціями лише в тому разі, якщо відповідатимуть критеріям, встановленим ДЕСС. Ця сама Державна служба має встановити і перелік релігійних організацій – і лише тим, хто внесений до цього переліку, буде дозволено бронювати своїх працівників.

 

Особливості бронювання священнослужителів

1. Релігійних організацій не стосуються зарплатні вимоги щодо заброньованого військовозобов’язаного.

В абзаці третьому п. 8 Порядку №76 зазначено, що не потрібно дотримуватися норми щодо 20 000,00 грн (2,5 розміру МЗП) щомісячної нарахованої зарплати протягом строку, на який надано відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації та на воєнний час, військовозобов’язаним працівникам юридичних осіб – релігійних організацій.

2. Обмеження 50% бронювання не застосовується до військовозобов’язаних священнослужителів.

Кількість військовозобов'язаних, які обіймають посади на критично важливому підприємстві, у критично важливій установі та відповідно до закону підлягають бронюванню, крім військовозобов'язаних священнослужителів за переліком посад, затвердженим ДЕСС, повинна становити не більше 50 відсотків загальної кількості військовозобов'язаних працівників (абзац перший п. 8 Порядку №76).

3. Бронювання та анулювання відстрочок через ДЕСС за списком / заявою.

Бронювання та анулювання відстрочок працівників священнослужителів відбуватиметься за допомогою ДЕСС. Тобто релігійні організації подаватимуть потрібну інформацію до ДЕСС, а та вже здійснюватиме бронювання (або анулювання броні) за допомогою «Дії».

Зокрема, відповідно до п. 31 Порядку №76 анулювання бронювання відбувається в разі звільнення з посади священнослужителя.

Своєю чергою, ДЕСС здійснює бронювання або анулювання відстрочки священнослужителів засобами порталу Дія за списками або заявою в електронній формі про анулювання бронювання військовозобов'язаного працівника (п. 26 Порядку №76).

 

Інші питання анулювання відстрочок

Для інших роботодавців нагадаємо оновлені правила анулювання броні для працівників.

Отже, надана відстрочка підлягає анулюванню в разі:

  1. закінчення строку її дії;
  2. завершення критично важливим підприємством виробництва товарів, виконання робіт і надання послуг для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань;
  3. позбавлення підприємства статусу критично важливого;
  4. ліквідації підприємства, критично важливої установи;
  5. звільнення військовозобов'язаного (крім звільнення з посади з подальшим призначенням на іншу посаду в межах одного органу державної влади, іншого державного органу, органу місцевого самоврядування, критично важливого підприємства, критично важливої установи);
  6. тимчасового припинення дії трудового договору військовозобов'язаного з критично важливим підприємством, критично важливою установою;
  7. обґрунтованого подання керівника критично важливого підприємства засобами порталу Дія;
  8. надання відстрочки з інших причин, визначених ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»;
  9. припинення укладеного договору (контракту) або закінчення строку призначення – для працівників спеціалізованих установ ООН, міжнародних судових органів, міжнародних та неурядових організацій та установ, членом, учасником або спостерігачем у яких є Україна відповідно до укладених міжнародних договорів України;
  10. невиконання оператором протимінної діяльності протягом шести місяців робіт з розмінування (гуманітарного розмінування) за сертифікованим процесом (процесами) на основі інформації, поданої Центром протимінної діяльності;
  11. недотримання «зарплатної» умови стосовно заброньованого працівника щодо нарахування у розмірі не менше ніж 20 000,00;
  12. звільнення з посади священнослужителя. 

Увага! У попередній редакції Порядку №76 не передбачалося можливим анулювати відстрочку за заявою через портал Дія підприємствам, які не мають ЄДРПОУ чи технічної можливості.

Тепер якщо у критично важливого підприємства немає коду згідно з ЄДРПОУ або технічної можливості формування списку, подання заяви в електронній формі про анулювання бронювання військовозобов'язаного працівника засобами порталу Дія, таке критично важливе підприємство подає список або заяву в електронній формі до відповідного державного органу, який прийняв рішення про визначення його критично важливим підприємством.

А вже державний орган, який прийняв рішення про визначення підприємства критично важливим підприємством, подає список або заяву в електронній формі про анулювання бронювання військовозобов'язаного працівника засобами порталу Дія.

Нагадаємо, що відповідно до п. 32 Порядку №76 у заяві в електронній формі про анулювання бронювання мають міститися відомості щодо:

1) державного органу, критично важливого підприємства, критично важливої установи:

  • повне найменування юридичної особи або відокремленого структурного підрозділу юридичної особи;
  • код згідно з ЄДРПОУ юридичної особи (у разі наявності) або відокремленого структурного підрозділу юридичної особи (у разі наявності);
  • місцезнаходження юридичної особи або відокремленого підрозділу юридичної особи (крім критично важливих підприємств, а також критично важливих установ, які визначені Мінстратегпромом);

2) військовозобов'язаного:

  • прізвище, власне ім'я, по батькові (за наявності);
  • ідентифікаційний код (за наявності) та номер паспорта громадянина України (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті громадянина України);
  • причина анулювання відстрочки.

Формування заяви про анулювання бронювання завершується накладенням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису керівника державного органу, критично важливого підприємства, критично важливої установи або особи, яка може вчиняти дії від імені юридичної особи, відокремленого підрозділу юридичної особи, відомості про яку містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань, та надсилається до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Автор: Галина Казначей

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Трудові відносини»