• Посилання скопійовано

Статус учасника бойових дій та нараховані лікарняні: розʼяснення від ПФУ

Працівник надав документ щодо статусу учасника бойових дій після нарахування лікарняних. У такому разі якщо лікарняні були оплачені не зs 100% середньої зарплати, вони підлягають перерахунку з дати видачі цього документа!

Статус учасника бойових дій та нараховані лікарняні: розʼяснення від ПФУ

Фахівці ПФУ у листі наголосили, що згідно зі статтею 17 Закону №1105 допомога по тимчасовій непрацездатності виплачується в розмірі 100 відсотків середньої заробітної плати (доходу) ветеранам війни, постраждалим учасникам Революції Гідності та членам сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, членам сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України.

 

Хто належить до ветеранів та учасників бойових дій?

Відповідно до статті 4 Закону України від 22.10.93 N 3551 "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" ветеранами війни є особи, які брали участь у захисті Батьківщини чи в бойових діях на території інших держав. До ветеранів війни належать: учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, учасники війни.

Які обовʼязки роботодавця щодо пільг при нарахуванні лікарняних?

Частиною третьою статті 22 Закону №1105 передбачено, що рішення про призначення страхової виплати приймається страхувальником або уповноваженими ним особами. 

Страхувальник або уповноважені ним особи здійснюють контроль за правильністю нарахування і своєчасністю здійснення страхових виплат, приймають рішення про відмову в призначенні або припинення страхових виплат (повністю або частково), розглядають підставу і правильність видачі документів, які є підставою для надання страхових виплат.

Згідно із частиною другою статті 23 Закону №1105 визначення розміру допомоги по тимчасовій непрацездатності, в тому числі на пільгових умовах, здійснюється шляхом автоматизованого обміну наявними даними між інформаційно-комунікаційними системами органів державної влади, підприємств, установ та організацій або на підставі копії відповідних посвідчень чи інших документів, які підтверджують право на пільгу.

Висновок ПФУ:

Допомога по тимчасовій непрацездатності у розмірі 100 відсотків середньої заробітної плати надається учаснику бойових дій на підставі документа, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус. Тобто у роботодавця має бути копія відповідного документа для застосування пільги.

Окремо ПФУ розповів про випадок, коли лікарняні були нараховані до отримання такої копії.

У разі якщо застрахована особа надала роботодавцю документ, що підтверджує його статус учасника бойових дій, після нарахування та виплати їй допомоги по тимчасовій непрацездатності у розмірі, меншому ніж 100% середньої заробітної плати, то допомога по тимчасовій непрацездатності за минулі періоди починаючи з дати набуття права на допомогу по тимчасовій непрацездатності у розмірі 100 відсотків середньої заробітної плати, тобто з дати видачі відповідного документа, підлягає перерахунку.

Але ПФУ не наводить в листі дії роботодавця. Як саме провести перерахунок? Від себе додамо, як бути в такому випадку.

Порядок донарахування не відрізняється від порядку нарахування лікарняних. 

Тобто в обліку будуть відображатися такі ж проведення, як при нарахуванні. Але треба скласти бухдовідку щодо такого донарахування.

Увага! За практикою, що склалася, виправлення в нарахуванні лікарняних (за аналогією із виправленнями щодо нарахування зарплати) відображаються в бухгалтерському обліку в місяці їх здійснення (а не в місяці, за який були нараховані лікарняні). Те, за який місяць були здійснені виправлення, буде зазначено в бухгалтерській довідці (а пізніше - в єдиній звітності з ЄСВ, ПДФО та ВЗ).

Далі треба скласти та надіслати лист до ПФУ (якщо лікарняний фінансується й ПФУ) щодо мети донарахування, в якому прописати обставити та підстави.

Потім формуємо заяву-розрахунок щодо донарахованих сум по лікарняному. 

Автор: Русанова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Трудові відносини»