• Посилання скопійовано

Запити роботодавця і безробітного: «...і разом їм ніколи не зійтись»

Безробіття - один з основних показників економічного стану країни. Його рівень відображає ситуацію як у фінансовій сфері, так і в промисловій, а головне - в соціальній. Зрозуміло, що чим він вищий, тим вибухонебезпечніше суспільство. В Україні підрахунки рівня безробіття, проведені за методологією Міжнародної організації праці, показують, що стан справ покращується. Так, у першому кварталі поточного року показник склав 8,4% - на 0,3 в.п. менше, ніж у минулому році. Тим часом, за даними Держстату, протягом все того ж першого кварталу безробіття зросло на 0,5 в.п. (з 7,9% на кінець 2011 року).

За підрахунками МОП, безробітними в зазначеному періоді були 1,845 млн людей при населенні України 45,6 млн. І це тільки зареєстрованих безробітних. При цьому питома вага вакансій з мінімальною заробітною платою становить 26%, в 60% регіонів ситуація значно гірша. Найчастіше роботодавці виставляють великі вимога до професійної складової кандидатів на працевлаштування, в тому числі щодо стажу, пропонуючи при цьому мінімум оплати. Тривале відновлення після кризи, радше, нескінченні її хвилі, продовжують скорочувати пропозиції на ринку праці - до травня їх в базі даних Держслужби зайнятості значилося всього 444 тисячі (на 26 тис. менше, порівняно з аналогічним періодом 2011 року). Майже третина вакансій була зосереджена в Києві, Донецькій, Дніпропетровській і Харківській областях. Що робиться на периферії, можна тільки здогадуватися. Ось така непроста, незважаючи на оптимістичний звіт МОП, склалася ситуація. Щоб ліквідувати проблему, яка особливо болюча в сегменті молодого працездатного населення, необхідне економічне зростання, на що найближчим часом сподіватися не доводиться...

Згідно з результатами експрес-огляду, проведеного експертами відділу Human Capital "Ернст енд Янг" в Україні, в першому кварталі поточного року лише 10% компаній-учасниць дослідження провели найм нових співробітників. В основному, компанії набирали персонал за категоріями професійної/адміністративної ланки (в середньому зростання кількості персоналу з цієї категорії склало 5%) і середньої керівної ланки (близько 3%). При цьому 13% компаній провели скорочення персоналу.

У другому кварталі більшість опитаних компаній (88%) планують не змінювати кількість персоналу, а найм співробітників запланували всього 6% компаній. Найбільш дефіцитними посадами в Україні на даний момент є інженери, технологи, IT-фахівці і IT-менеджери, а також менеджери з продажу та постачання.

За даними популярного кадрового порталу hh.ua, на ринку праці України спостерігається традиційний, але істотний дисбаланс. Лідером ринку праці є столиця, де пропонують більше половини всіх вакансій (58%). Решта регіонів йдуть з великим відривом. В цілому п’ятірка найактивніших регіонів виглядає традиційно - Донецьк, Дніпропетровськ, Харків, Одеса, Львів.

Західні регіони в основному знаходяться в нижній частині списку, в той час як у східних промислових регіонах роботу пропонують значно частіше. Так, вакансії в східній частині країни складають 30% всього обсягу, у західній - тільки 6%.

Рейтинг найбільш затребуваних спеціальностей, за даними порталу, залишається незмінним. З великим відривом лідирує сфера продажів, а також інформаційні технології. У ТОП-5 сфер потрапили також маркетологи, фінансисти та банківські працівники. Непросто знайти роботу державним службовцям та фахівцям у сфері безпеки.

Найпривабливіші умови праці традиційно пропонують великі міжнародні корпорації і компанії, що працюють у сфері дистрибуції та торгівлі.

Незважаючи на високий рівень зарплат у верхньому сегменті ринку, спостерігається дуже велика різниця між максимальною і середньою заробітною платою - 3-5 тис. грн. і 1-1,5 тис. грн (відповідно).

Найбільш затребувані в Україні фахівці в сфері страхування, інформаційних технологій, представники робочих спеціальностей, продавці, фахівці в сфері автобізнесу, медики.

Найбільше ринок насичений молодими фахівцями, керівними кадрами, юристами і бухгалтерами.

Ось так виглядає ринок праці України, поліпшенням стану якого спантеличена влада, - Кабміном розроблено у новій редакції проект Закону "Про зайнятість населення". Профспілки ініціативу різко критикують, заявляючи, що суть цього документа полягає тільки в перепідпорядкування Фонду страхування на випадок безробіття, але не вирішує проблему в корені. Законопроект ще не схвалений, дискусії тривають... А ринок праці поки існує ніби в паралельному світі - роботодавці виставляють одні вакансії, безробітні, в свою чергу, шукають вакансії зовсім з іншими параметрами...

Ніна Сорока

Рубрика: Праця та соціальний захист/ЄСВ, соціальний захист

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «ЄСВ, соціальний захист»

  • ФОП є найманим працівником: що зі сплатою ЄСВ?
    ФОП, який має основне місце роботи, звільняється від сплати за себе ЄСВ за місяці звітного року, за які роботодавцем було сплачено не менше мінімального страхового внеску (у 2025 році – 1760 грн). Повідомляти про це ДПС не потрібно
    17.01.2025964
  • Як отримати довідку ОК-5 на вебпорталі послуг ПФУ?
    Згенерувати довідку ОК-5 можна після авторизації на вебпорталі ПФУ за допомогою ЕЦП. Для цього треба обрати вкладку “Запит на отримання електронних документів” у розділі “Комунікації з ПФУ” та заповнити форму: з випадаючого переліку обрати тип довідки (ОК-5)
    17.01.20258462
  • 20 січня – останній день сплати ЄСВ ФОПами за ІV квартал 2024 року
    20 січня – граничний день для ФОПів зі сплати ЄСВ за ІV квартал. Сума для сплати вже становить 5 280 грн. Але через воєнний стан у 2024 році всі ФОПи мали право не сплачувати ЄСВ, а з 2025 року такої пільги вже немає
    16.01.20255 8068
  • Довідки про страховий стаж за ОК-5 та ОК-7: коли та як формуються?
    Довідка ОК-5 містить дані щодо суми заробітку для пенсії, визначення страхового стажу. Вона формується за будь-який період починаючи з 2000 р. Довідка ОК-7 містить відомості про суми зарплати, з якої сплачується ЄСВ, та страховий стаж за період із 2011 р.
    15.01.20252 464
  • Хто з ФОПів має право не сплачувати ЄСВ у 2025 році?
    За Законом про ЄСВ звільняються від сплати ЄСВ за себе ФОПи незалежно від системи оподаткування, якщо вони отримують пенсію за віком або за вислугу років, або є особами з інвалідністю, або досягли пенсійного віку та отримують пенсію або соцдопомогу
    14.01.20254 541