Податківці в індивідуальній консультації від 29.08.2018 р. №3755/ІПК/20-40-13-11-11 зазначили, що компенсація вартості житла, переданого у власність працівникам, встановлена колективним договором, належить до видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується ЄСВ (п. 12 розд. II Переліку №1170).
А як бути, якщо житло у користування надає третя особа, а роботодавцем працівнику виплачується компенсація вартості такого користування? Податківці наполягають, що така сума – це складова зарплати працівника.
Згідно з пп. 5 п. 3 розд. ІV Інструкції №449 Інструкція №5 визначає, які виплати є базою нарахування ЄСВ в частині виплат, що належать до основної, додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат.
Відповідно до пп. 2.3.4 Інструкції №5 виплати соціального характеру у грошовій і натуральній формі, а саме виплати, що мають індивідуальний характер (зокрема, оплата квартири та найманого житла, гуртожитків) входять до фонду оплати праці.
Тому компенсаційні виплати, встановлені колективним договором у вигляді відшкодування вартості оренди житла працівникам, належать до виплат, які відповідно до Закону №2464 становлять базу для нарахування ЄСВ.
Отже, при компенсації працівникам вартості оренди житла така сума оподатковується ЄСВ на загальних підставах за ставкою 22%.
***
Читайте також: Службовий мобільний зв’язок використано в особистих цілях: чи нараховувати ЄСВ?