Держпраці в Кіровоградській області розповіла, що для аналізу виробничого травматизму та професійної захворюваності застосовуються такі методи:
1. Статистичний – це метод, який ґрунтується на вивченні кількісної залежності нещасних випадків та професійних захворювань від впливу небезпечних та шкідливих виробничих факторів на базі відповідних актів розслідування.
Аналіз виконується методом математичної статистики, а результати оформлюються у вигляді графіків, номограм, картограм тощо.
У цьому методі можуть застосовуватись такі показники:
Коефіцієнт частоти – Кч = Тх103: N, де:
- Т – кількість травмованих,
- N – середньоспискова кількість працюючих (Міжнародна статистикапропонує застосовувати Кч =Тх106:n, де n – фактичне число відпрацьованих людино-годин).
Коефіцієнт тяжкості – Кт = Д : Т, де Д – загальне число днів непрацездатності
Коефіцієнт частоти захворюваності – Кз = Зх100:N, де З – число захворювань
Коефіцієнт тяжкості захворювань – Ктз = Дз х 100:З, де Дз – загальне число днів непрацездатності
2. Технічний – це метод який дозволяє визначити надійність роботи машин, механізмів, що тісно пов’язані з аваріями та травмами.
3. Монографічний – це метод, який полягає у детальному дослідженні виробничого устаткування, технологічних процесів, виробничого середовища, психологічного клімату, обставин, причин нещасних випадків та професійних захворювань з метою виявлення небезпечних та шкідливих виробничих факторів, які були причинами травм та професійних захворювань.
4. Системний – це метод, що базується на принципу цілісності явищ у їх розвитку та взаємозв’язку. Аналізуючи виробничий травматизм та професійні захворювання розглядаються, як правило, зв’язки людина-колектив, людина-виробничий процес, людина-виробниче середовище.
5. Економічний – це метод оцінки витрат на профілактику та втрат у зв’язку з аваріями, нещасними випадками, професійними захворюваннями.