• Посилання скопійовано

Нарахували лікарняні, а потім сторнували частину з них: як показати у звіті з ЄСВ

В місяці, коли виправляється помилка, необхідно провести перерахунок та виключити суму надміру нарахованих лікарняних з персоніфікованих даних за місяць їхнього нарахування

Нарахували лікарняні, а потім сторнували частину з них: як показати у звіті з ЄСВ

«Вісник. Офіційно про податки»

Зміст помилки

Працівник весь квітень 2019 р. перебував на лікарняному, який закінчився встановленням йому інвалідності. На початку травня він надав підприємству листок непрацездатності, з якого видно, що йому потрібно стати до роботи з 01.05.2019 р. (дата надходження документів на МСЕК і встановлення інвалідності – 23 квітня, дата огляду у МСЕК – 30 квітня). Підприємство нарахувало працівнику лікарняні за 30 днів квітня в сумі 4 052,10 грн (135,07 грн × 30 к. д.) та сплатило з них ЄСВ в сумі 891,46 грн (4 052,10 грн × 22%). Але у серпні виявилось, що лікарняні за період з 24 по 30 квітня нараховані неправомірно, тому підприємство сторнує лікарняні за 7 днів в сумі 945,49 грн (135,07 грн × 7 к. д.) та нарахований на них ЄСВ в сумі 208,01 грн (945,49 грн × 22%). Після коригувань база нарахування ЄСВ за квітень становить 3 106,61 грн (4 052,10 – 945,49), що менше мінімальної заробітної плати. Як виправлення помилки відобразити у звіті з ЄСВ за серпень, якщо зарплата (оклад) працівника в цьому місяці становить 4 500 грн?

В таблиці 6 звіту з ЄСВ внесення від’ємних значень сум нарахованої заробітної плати (доходу) допускається у разі відображення, зокрема, сторнованих сум відпускних і допомоги з тимчасової непрацездатності та допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами (п. 9 розділу IV Порядку №435).

За дні, протягом яких працівник не мав права на оплату листка непрацездатності, лікарняні є надміру нарахованими. Тому в місяці, коли виправляється помилка, необхідно провести перерахунок та виключити суму надміру нарахованих лікарняних з персоніфікованих даних за місяць, в якому вони були нараховані. В цьому випадку допускається внесення від’ємних сум лікарняних в таблицю 6 звіту з ЄСВ.

Зважаючи на зміст запитання, якщо лікарняні були помилково (надміру) нараховані за квітень 2019 р., а коригування (в бік зменшення) лікарняних проводиться у серпні поточного року, то в цьому місяці для виправлення помилки нарахований дохід серпня потрібно зменшити на суму надміру нарахованих лікарняних у квітні.

Також слід пам’ятати, шо якщо внаслідок проведення перерахунку база нарахування ЄСВ за основним місцем роботи виявиться менше розміру мінімальної заробітної плати, сума ЄСВ розраховується як добуток розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід, та встановленої ставки ЄСВ за умови перебування у трудових відносинах повний календарний місяць або відпрацювання всіх робочих днів звітного місяця (ч. 5 ст. 8 Закону про ЄСВ, п. 8 розділу III Інструкції №449).

Отже, якщо внаслідок проведення перерахунку база нарахування ЄСВ (сума лікарняних) у квітні 2019 р. стає менше розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на цей місяць, сума ЄСВ розраховується як добуток розміру мінімальної заробітної плати (4 173 грн) та ставки ЄСВ (22%).

Якщо помилка виявлена та виправляється у серпні 2019 р., то таке виправлення відображається у звіті з ЄСВ за серпень 2019 р.

В таблиці 6 звіту з ЄСВ за серпень працівник відображається в трьох рядках.

У першому рядку відображаємо сторнування сум заробітної плати за серпень 2019 р.:

  • у реквізиті 9 «Код категорії ЗО» зазначаємо 1;
  • у реквізиті 10 «Код типу нарахувань» – прочерк;
  • у реквізиті 11 «Місяць та рік, за який проведено нарахування» – зазначаємо 08.2019;
  • у реквізитах 13 – 14 та 16 – прочерки;
  • у реквізиті 15 «Кількість календарних днів перебування у трудових/цивільно-правових відносинах, проходження військової служби протягом звітного місяця» зазначається календарних днів перебування у трудових відносинах, тобто 31;
  • у реквізиті 17 «Загальна сума нарахованої заробітної плати/доходу, грошового забезпечення (усього з початку звітного місяця)» зазначається сума заробітної плати 4 500,00;
  • у реквізиті 18 «Сума нарахованої заробітної плати/доходу/грошового забезпечення у межах максимальної величини, на яку нараховується єдиний внесок» зазначається сума заробітної плати 4 500,00;
  • у реквізитах 19 та 20 – прочерки;
  • у реквізиті 21 «Сума нарахованого єдиного внеску за звітний місяць (на заробітну плату/дохід/грошове забезпечення)» зазначається сума єдиного внеску 990,00.

У другому рядку відображаємо сторнування сум лікарняних за квітень 2019 р.:

  • у реквізиті 9 «Код категорії ЗО» зазначаємо 29;
  • у реквізиті 10 «Код типу нарахувань» – прочерк;
  • у реквізиті 11 «Місяць та рік, за який проведено нарахування» – зазначаємо 04.2019;
  • у реквізиті 13 «Кількість календарних днів тимчасової непрацездатності» зазначається кількість днів лікарняного, які припадають на червень – 7 днів зі знаком мінус;
  • у реквізитах 14-16 – прочерки;
  • у реквізиті 17 «Загальна сума нарахованої заробітної плати/доходу, грошового забезпечення (усього з початку звітного місяця)» зазначається сума зайво нарахованих лікарняних із знаком «мінус», яку потрібно сторнувати;
  • у реквізиті 18 «Сума нарахованої заробітної плати/доходу/грошового забезпечення у межах максимальної величини, на яку нараховується єдиний внесок» зазначається сума зайво нарахованих лікарняних із знаком «мінус», яку потрібно сторнувати;
  • у реквізитах 19 та 20 – прочерки;
  • у реквізиті 21 «Сума нарахованого єдиного внеску за звітний місяць (на заробітну плату/дохід/грошове забезпечення)» зазначається сума єдиного внеску із знаком «мінус».

У третьому рядку відображаємо суму різниці між розміром мінімальної заробітної плати та фактично нарахованим доходом (лікарняними) за квітень 2019 р.:

  • у реквізиті 9 «Код категорії ЗО» зазначаємо 29;
  • у реквізиті 10 «Код типу нарахувань» 13;
  • у реквізиті 11 «Місяць та рік, за який проведено нарахування» – зазначаємо 04.2019;
  • у реквізитах 13 – 18 та 20 – прочерки;
  • у реквізиті 19 «Сума різниці між розміром мінімальної заробітної плати та фактично нарахованою заробітною платою за звітний місяць (із заробітної плати/доходу/грошового забезпечення/) доплата до мінімального страхового внеску» – 1 066,39;
  • у реквізиті 21 «Сума нарахованого єдиного внеску за звітний місяць (на заробітну плату/дохід/грошове забезпечення)» зазначається сума єдиного внеску 234,61.

Валентина Боршівська,
заступник директора Департаменту інформаційно-аналітичних систем і електронних реєстрів Пенсійного фонду України

Джерело: Вісник. Офіційно про податки

Рубрика: Праця та соціальний захист/ЄСВ, соціальний захист

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «ЄСВ, соціальний захист»