
Південне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків розповідає, що законодавство України передбачає особливі умови щодо нарахування та сплати єдиного внеску для платників, які перебувають на тимчасово окупованих територіях.
Обов’язок сплати єдиного внеску
Відповідно до п. 1 та 4 ч. 2 ст. 6 Закону України №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» платники зобов’язані:
- своєчасно та повністю нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок (ЄСВ);
- подавати відповідну звітність до податкових органів.
Проте для осіб, які мають місце проживання або місцезнаходження на тимчасово окупованих територіях, діють спеціальні положення.
Звільнення від сплати єдиного внеску
Згідно із Законом України №1617-IX, який набрав чинності 21 листопада 2021 року, до розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №2464 були внесені зміни. Відповідно до нової редакції пункту 9-3:
Зупиняється застосування заходів впливу та стягнення (визначених ст. 25 і 26 Закону №2464) до платників єдиного внеску, які перебувають на тимчасово окупованій території.
Такі платники звільняються від обов’язку нараховувати, обчислювати та сплачувати ЄСВ, а також подавати відповідну звітність.
Добровільна сплата ЄСВ
Особи, які перебувають на тимчасово окупованих територіях, мають право добровільно сплачувати єдиний внесок. Порядок такої сплати визначається Кабінетом Міністрів України.
Які території вважаються тимчасово окупованими?
Перелік тимчасово окупованих територій України визначає Кабінет Міністрів України (КМУ). Відповідно до постанови КМУ від 06.12.2022 №1364 та наказу Міністерства розвитку громад та територій України від 28.02.2025 №376, оновлюється список регіонів, де ведуться бойові дії або які перебувають під тимчасовою окупацією.
Таким чином, фізичні особи - підприємці та інші платники, зареєстровані на таких територіях, не зобов’язані сплачувати єдиний внесок, доки діє особливий правовий режим, встановлений законодавством.