
Нагадаємо, що в Україні планують реформувати систему підтримки сімей у період до та після народження дитини. Проєктом передбачено надавати одноразову виплату у розмірі 50 тис. грн усім жінкам, які народили дитину. Про це ми розповідали тут.
"Вдячний за цю ініціативу Президентові України та Міністерству соціальної політики. Поки що триває обговорення законопроєкту, але це однозначно позитивний крок у напрямі розв’язання демографічної проблеми", - відреагував на цю ініціативу Д. Гетманцев.
Важливо, що йдеться не тільки про відповідні виплати, а й про комплекс інших соціальних заходів. Зокрема, механізмів супроводження дитини від народження до повноліття державою («єЯсла», «Пакет школяра» тощо).
Гетманцев нагадує, що ще у 2021 році він запропонував законопроєкт про збільшення виплат при народженні дітей. Він зареєстрований у ВРУ під №5585-1 та був рекомендований Комітету ВРУ з питань молоді і спорту для прийняття за основу, "оскільки в ньому пропонується оптимальне співвідношення виплат при народженні першої, другої та третьої дитини".
Ще тоді, чотири роки тому, цим законопроєктом Гетманцев пропонував встановити такі розміри допомоги при народженні дитини:
- 50 000 грн - на першу дитину;
- 100 000 грн - на другу дитину;
- 150 000 грн на третю та кожну наступну дитину.
"Такий перегляд виплат тоді оцінювався орієнтовно на +12 мільярдів гривень з бюджету щороку. Це абсолютно виправдані додаткові видатки, і ми чітко показати, з яких джерел можна взяти кошти", - зазначив Гетманцев.
На думку Гетманцева, на сьогодні цю суму необхідно проіндексувати. З урахуванням індексації від 50 тисяч до 75 тисяч та встановленням більших виплат на другу й третю дитину.
"Розумію, що моя пропозиція виглядає не так хайпово, як у деяких колег по парламенту, які пропонують збільшити виплати за народження першої дитини майже до 400 тис. грн, а на питання про гроші – кивають на Кабмін. Мов, хай Уряд рахує витрати, шукає джерела і вносить ці кошти у проєкт бюджету. Та це не конструктивний підхід", - додав голова Комітету ВРУ.
Він вважає, що до ініціатив потрібно підходити відповідально. Пропонувати те, що реально можна забезпечити, з урахуванням бюджетних можливостей або потенціалу, звідки залучити додаткові кошти. Шукати компроміси та створювати можливості. Тільки так ми зможемо виправити критичну ситуацію з демографією у нашій країні.