• Посилання скопійовано

Невідповідність договору оренди землі типовому договору - не підстава для визнання його недійсним

Договір оренди землі визнається недійсним у разі відсутності однієї з істотних умов, визначених у Законі про оренду землі

Невідповідність договору оренди землі типовому договору - не підстава для визнання його недійсним

За загальним правилом договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї зі сторін може бути посвідчений нотаріально. Крім того, зазвичай його укладають за типовою формою, затвердженою постановою Кабміну від 03.03.2004 р. №220. Хоча норми чинного законодавства не вимагають обов’язковості дотримання саме типової форми. Водночас є важливим також факт надто частих змін, які вносяться до типового договору та безпосередньо до Закону про оренду землі. Отже, це сприятиме судовим спорам щодо визнання зазначених договорів недійсними чи неукладеними.

Що ж вважають суди?

Відповідно до загальних положень теорії права типовий договір ― це затверджена компетентним органом письмова форма договору із заздалегідь визначеними умовами. Норма про використання типового договору є диспозитивною, а отже, його використання проводиться за волею сторін, вираженою у цивільному договорі.

Згідно зі ст. 630 ЦКУ договором може бути передбачено, що його окремі умови визначаються відповідно до типових умов договорів певного виду, оприлюднених у встановленому порядку.

Таким чином, положення типових договорів можуть застосовуватися незалежно від умов цивільно-правового договору (Рішення ВССУ з розгляду цивільних та кримінальних справ, справа від 25.09.2013 р. №6-22426св13 та від 25.09.2013 р. №6-26914св13.)

У нашому випадку йдеться про спори щодо визнання недійсними договорів оренди землі. Отже, виникає питання: він має містити всі істотні умови, передбачені статтею 15 Закону України «Про оренду землі», чи всі істотні умови, які є обов'язковими для такого виду договору?

ВСУ у постанові від 04.03.2014 р. №6-55цс14 наголошує, що істотні умови договору оренди землі визначено статтею 15 Закону України «Про оренду землі». Відсутність у договорі оренди землі однієї з істотних умов, передбачених цією статтею, та порушення вимог статей 4 ― 6, 11, 17, 19 Закону «Про оренду землі», є підставою для відмови у державній реєстрації договору оренди, а також для визнання договору недійсним відповідно до Закону. 

Таким чином, невідповідність договору оренди земельної ділянки типовому договору не є самостійною підставою для визнання цього договору недійсним. 

На нашу думку, типовий договір оренди може бути взято за основу під час складання тексту договору та в обов’язковому порядку повинен враховувати істотні умови, встановлені Законом про оренду землі, що не виключає можливості доповнення такого договору іншими додатковими умовами, про які сторонами досягнуто домовленості.

Наталія Канарьова, «Дебет-Кредит»

Автор: Канарьова Наталія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Право і відповідальність/Договірні відносини

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Договірні відносини»